Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Родина зі Сваричівки розводить корів та найрозумніших собак у світі, що вміють шукати людей

Родина зі Сваричівки розводить корів та найрозумніших собак у світі, що вміють шукати людей

 

Дедалі менше родин тримають в особистих господарствах корів. Молодь зовсім не хоче цим займа­тися. Та це не про 20-річну Надію Левіну із Сваричівки. Разом із свекрухою вони розводять ще й породистих собак. Тож про бізнес, який став задоволенням, - наша розповідь.

Надія Левіна два роки тому пе­реїхала із Криму на Ічнянщину. У Сваричівку її забрав жити чоловік Віталій, з яким познайомилися у горах під час однієї з екскурсій. Хлопець теж родом із українського півострова, але дев’ять років тому із матір’ю Любов’ю покинули малу батьківщину та оселилися у селі нашої громади. Тут і залишилися жити і працювати.
- Я завжди марила домашнім господарством. Мріяла тримати худобу, птицю. Вони мені навіть снилися. А корів вперше в житті побачила тоді, коли Віталик привіз мене до своєї мами у Сваричівку, - розповідає Надія. - Зразу боялася до них навіть підходити, пережива­ла, щоб тварини мене не вдарили, бо одна із них брикається. Зараз уже вмію сама доїти, а з моло­ка робити все, що тільки можна. Мама (так Надія називає свекруху - Abt.) всьому навчила.

- Надя занурилася у господарст­во так швидко, наче вона все життя цим займалася, - хвалить невістку 50-річна Любов Панич.
У Люби «кримської», так Надину свекруху називають односельці, декілька гектарів городу, корови, птиця, ще й розплідник породистих собак.

Віталик наразі працює в Києві, тож вся сільська домашня робо­та лягла на плечі жінок. Чоловік допомагає, як приїжджає на вихідні.
Раніше вирощували і прода­вали в столиці городину. Потім вирішили займатися молоч­ною продукцією - це вигідніше. Вони тримають три корови. Доводиться чимало працювати біля худоби, переробити моло­ко, відвезти на продаж. Від од­нієї корови мають в середньому 15 літрів молока за добу.

- У понеділок, вівторок та се­реду збираємо молоко і даємо йому прокиснути до п’ятниці. А потім робимо з нього сметану, сир. Робимо і своє масло, - по­яснює Надія. - Доки навчилася робити якісну продукцію, у брак пішло, напевно, близько тон­ни молока. Суто для себе вже самостійно роблю йогурти, а також смачні тверді сири: сулугуні, моцарелу. Ми, до речі, теж дуже любимо й молоко.

Щонеділі власною автівкою ве­зуть свій набіл до домівок замов­ників, серед яких більшість ічнянців. Решту продають на базарі.
- Це така робота, на якій немає ні вихідних, ні свят, ні спокою. Ін­коли буває важко, але ми із ма­мою любимо цю справу. Хоча за­раз прокидаюся десь о восьмій, - зізнається молода господиня, адже скоро стане мамою. - Тож корови доїть мама, а я їх годую.

Родина має ще й два гектари землі, яку засівають. Там і ко­рови влітку пасуться. Вирощу­ють буряки, картоплю, гарбузи, словом, все, аби і собі із чогось страви приготувати, і худобу на­годувати. А щоб на землі працю­вати - купили необхідну сільсько­господарську техніку. Тож Надя освоїла і кінну косарку, і гребку, навіть трактор вміє водити.

Поки розмовляли із жінками у хату попросився красень-пес чорно-білого забарвлення, по­шкрябавши лапами удвері.

- Наш Ламанш, йому чотири роки, - представляє його Лю­бов. Розумний собачка спокійно вмощується на підлозі, щоб бути поблизу господині. Потім почи­нає лащитися і дозволяв себе погладити. - Це незлобна поро­да собак, у неї немає агресії.
Коли поцікавилася у Надії ким вона себе бачить у майбутньо­му, вона відповіла:

- Знаходжу вільний час і ви­користовую його для рекламу­вання розплідника у соціальних мережах. Продаю маленьких песиків, яких вирощує мама. Це ще один бізнес нашої роди­ни, - зазначає Надія. - Тож хочу вивчитися на маркетолога.

ДОМАШНІ ВИХОВАНЦІ БОРДЕР-КОЛІ

Пані Любов дуже любить тва­рин. Жінка згадує, що колись у Сваричівці тримала п’ятеро коней, які привезла із Криму, потім їх розпродала. А шість ро­ків тому купила пса породи бордер-колі, щоб пас корів (згідно з дослідженнями, проведеними вченими з Університету Британської Колумбії під керівництвом Стенлі Корена, бордер-коллі є найрозумнішим собакою серед усіх порід). Потім вирішила розводити цуценят такої породи, вона їй дуже спо­добалася. А тепер має офіційно зареєстрований розплідник, якому два роки. Звісно, утримання та догляд собак - задо­волення не з дешевих, каже пані Люба, проте вважає це своїм покликанням.

- У нас дорослих п’ять собак та стільки ж п’ятимісячних цуценя­ток, - уточнює Любов.

Власниця продає цуциків по Україні, проте більшість із них вже мають нових господарів у Польщі. Один також поїхав у нову родину в Грецію, ще один - в Естонію. Загалом із Любиного розплідника виросло понад сто цуценят бордер-колі.

Господарка тренує чотирила­пих на облаштованому май­данчику, де вони долають сму­гу перешкод. Вона постійно з ними у контакті. Також Любині песики успішно виступають на виставках і різних змаганнях.

Так Ламанш і Вікі є призерами - виграли друге і третє місця, у Іриски - восьме.

На фото - Любов Панич тренує собакНа фото - Надія Левіна тренує собак

ПОШУК ЗАГУБЛЕНИХ ЯК ВОЛОНТЕРСТВО

А ще домашні улюбленці задіяні у пошуково-рятувальній діяль­ності. Маючи освіту ветфель­дшера та кінолога-заводчика, Любов Панич невдовзі вивчила­ся й на кінолога-рятувальника. І почала тренувати команду своїх собак. Вже долучалися до по­шуків зниклих людей.

Зокрема, останній такий ви­падок у нашій громаді трапився влітку минулого року. У лісі за­блукала дівчина і рідні звернулися за допомогою до Люби. Разом із собакою Корі вони виїхали на пошуки і, попри те, що надворі дощило, тварина вийшла на слід та знайшла дів­чину, яка сиділа у полі серед со­няшників.

- Шукали за допомогою ме­тодики ментрейлінг. Це пере­слідування людини за її індиві­дуальним запахом, - охоче розповідає Любов. - Цей спосіб допомагає швидко і ефективно знайти людину, що загубилася, за наявності будь-якої речі з її індивідуальним запахом від міс­ця, де її бачили востаннє.

А на запитання скільки коштує така послуга, Любов зазначила, що це її волонтерська діяльність і на цьому грошей не заробляє.

- Знайти зниклого - ось це справжня винагорода, - каже власниця розплідника. Зараз у неї підростає нове покоління майбутніх чемпіонів та ряту­вальників.

Джерело: газета "Трудова слава" від 09.02.2023, Світлана ЧЕРЕП

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: собаки, корови, Сваричівка, Левіна, Панич

Добавить в: