Найстарша жителька села Якличі — у третьому поколінні довгожителів
Але Ганні Іванівні Плитник тільки 88 років. Щоб наздогнати своїх маму і бабусю, потрібно хоча б десяток років протупати. Адже мама прожила до 105 років, а бабуся до 96. Надіється жінка, що не відстане від своїх рідних, бо має дуже гарний догляд від своєї єдиної доньки Тамари, яка ще не має пенсійного віку, але мусила залишити квартиру і роботу у Чернігові, щоб глядіти неньку. Соціальна служба в цьому селі зовсім не працює, тому про всіх, як і належить, турбуються діти. Хто сам навідується частенько, хто наймає сусідів, щоб грубку топили, воду носили - хоч просто провідати бабусю.
БУКВАР ОДИН НА КЛАС
Ганна Іванівна - корінна жителька села Якличі. Народилась 1934 року. Ще у сім’ї зростав і старший брат. Бідували, бо 7-річною дівчинка залишилась без батька. Закінчила вона 4 класи. Навчалася саме у воєнний час. Ні паперу, ні книжок. Зошит і ручку, пригадує Ганна Іванівна, подарували їй солдати, які зупинились у їхньому будинку. Буквар був чи не один на увесь клас. Одного разу вчителька дозволила дівчинці взяти його додому, щоб почитати. А Ганні так хотілось малювати, що обвела курочку. Ото було тоді від учительки крику, на все життя запам’ятала, а вже після того випадку ніколи не брала букваря додому.
У 14 років дівчина мусила орати волами. Багато вишивала, на все життя вистачило рушників. Пряла льон з коноплями, тоді робила домоткане полотно, ще й досі на горищі залишився ткацький верстат. Сама шила собі одяг. А тоді фарбувала його або і так носила.
ПОБРАЛИСЬ МОЛОДІ НИШКОМ, ЩЕ ДО ПРИЗОВУ ЧОЛОВІКА
Дівувала Ганна до 25 років. Її покохав односелець Микола, на 6 років молодший за неї. Його батьки не хотіли, щоб так рано одружувався. Тому молоді перед тим, як він пішов до армії, нишком розписалися, ні весілля, ні застілля.
Яке там весілля, коли тебе не хочуть. Та я ж і не лізла до нього, кохання було, - пригадуючи плаче старенька Ганна Іванівна.
Три роки чекала Ганна свого Миколу, проживаючи разом з матір’ю, братом і його дружиною та двома синами. А після повернення з армії чоловіка вирішили будуватися. За позичені в колгоспі 300 карбованців купили у Шабалинові хатину та й склали її. Настала весна, і той зруб залило по самі вікна. Ото було розчарування, вже й не передати словами. Мусили молоді знову розбирати його та складати в іншому місці - на дворищі Ганниного діда, поруч з батьківською хатиною. Хату забрав дядько Ганни, а місце пустувало.
Цього року під час повені будинок Ганни Іванівни теж опинився ніби на острові - навколо три озерця та Десна, все злилось і утворилось суцільне море. По хліб жителі цього кутка мали добиратись до центру села човном. Правда, ні в хаті, ні навіть у погребі води не було.
МАМА ДОЖИЛА ДО 105 РОКІВ, БАБУСЯ ДО 96, ЧЕРГА ЗА ГАННОЮ ІВАНІВНОЮ
У новобудові Ганна і Микола діждали свого первістка - донечку Тамару. Обоє працювали у колгоспі. Він шоферував. А вона працювала по наряду, була ланковою, пізніше свинаркою, а після важкої операції мала перейти на легшу роботу, працювала прибиральницею у клубі, звідти пішла і на пенсію. Прожили Плитники у злагоді і любові все життя. Ніколи дружина не відчувала різниці у віці, не наголошував, навіть жартома, на цьому і чоловік. З часом змирились, полюбили Миколині батьки свою невістку, вже нічим не дорікали. А мати Ганни перейшла жити до дочки та зятя, син з невісткою і дітьми залишились у батьківській хаті. Допомагала бабуся тішить свою внучку. Дожила старенька до 105 років, але 13 з них була прикута до ліжка, боліли ноги, а, наприклад, тиск був 120/80. Вечеряла вона не пізніше 16-ої години і зовсім трішки. Зранку могла дозволити з’їсти більше, але ковбаси ніколи не любила, казала, що вона їй гидка, краще сальце. «Баба була віруюча, добрі діла робила, завжди думала в першу чергу про когось, а потім про себе. Тому Бог і дав їй стільки прожити», - розповідає про секрети довголіття своєї бабусі Тамара Миколаївна. Сім’я завжди тримала велике господарство, корова виручала. А вже минуло майже 2 роки, як Микола Павлович залишив цей світ.
- Як би я жила, якби не дочка, - плачучи каже бабуся.
Переживає, щоб ніхто не підпалив траву. Щоправда, цього року минулося без підпалів. А в пам’яті Ганни Іванівни, як вогонь мало не доходив до хати, думала, що вже кінець, бо з хати самотужки не може вийти.
Ганна Іванівна загалом почувається добре. Після інсульту рука погано робить, але найбільша проблема - це ноги. Спочатку був артрит, потім інсульт. Вже три роки, як дочка доглядає маму, тоді ще і батька. Не просто в селі налагоджувати побут. Добре, що свердловину пробили, хоч вода є, правда, як нема світла, то і води нема. А прання багато, виручають озера, де можна виполоскати білизну. Магазин теж не працює, вже навіть його розібрали, правда, залишили непотріб, не по-господарськи зробили. Магазин на колесах приїжджає в село з Мени два рази на тиждень. Все можна купити, головне, що хліб привозять, але треба замовляти.
6 ГОДИН ХОДЬБИ ЗА ХЛІБОМ
Колись у 2013 році, як випало багато снігу, я пішла по хліб, - пригадала бабуся. - Миколай вже слабував. Лізла я не знать як. Добре, що сусід замітив мене у кучугурах та допоміг додому дістатись. З дому вийшла о 10-ій, а ледь о 16-ій повернулась, отакий був хліб.
Молоко купують у сусідки. За ліками, оплатою платіжок чи купити сальця - треба їхати до Сосниці велосипедом. За годину нічого не зробиш. А бабусю на більше залишати не бажано. Тому Тамара Миколаївна просить материну племінницю, щоб погляділа.
СОЦІАЛЬНА СЛУЖБА В СЕЛІ ВІДСУТНЯ
Погано, що соціальна служба відмовилась від стареньких, - каже Тамара Миколаївна.
Ще донедавна приходила соціальна робітниця, вона могла у Сосниці зробити для бабусі всі справи. А тепер у селі залишилось 4 чоловіки, яких треба доглядати. Її перевели на 0,25 ставки. Звісно, що за такі гроші ніхто робити не буде, бо ж у селі не так, як у Сосниці, що чи не в кожного вода і газ є і можна до підопічних навідатись через день. У селі треба щодня приходити, бо щодня треба грубку топити. Тому діти покликані забезпечити легку батьківську старість. Одні просять сусідку, щоб допомагала, інші самі переїжджають, залишаючи свою сім’ю. Так сталося і у Тамари Миколаївни. Вона проживає зі своєю матір’ю, а чоловік доглядає свою у іншому селі. Він має пенсію, а їй ще півтора року треба її чекати. Працювала вона кухарем, свого часу вивчилась на цю спеціальність.
Жінки обробили город, все виростили, качок вигодували і вже порізали - будуть ситі. Від Червоного хреста Тамарі Миколаївні, як внутрішньо переміщеній особі, спасибі, дали суттєву гуманітарну допомогу, може кілограмів 20 всячини. Два рази одержувала гуманітарну допомогу і бабуся. Тож крупами забезпечені.
Жінки мають стаціонарний телефон, правильніше радіотелефон, який видали в Укртелекомі, коли відключали старі апарати. Хоч і дорогувато коштує така розкіш, 180 грн. за місяць, зате бабуся може зателефонувати доньці, коли та на якийсь час її покидає. Дивиться Ганна Іванівна телевізор, тому знає всі новини. А переживши одну війну, уявляє себе на передовій, про це постійно розповідає. Жінки кажуть, що все можна пережити і з усього знайти вихід. Так вони і роблять, покладаючись на себе. Аби тільки скоріш настав мир.
Джерело: Олена КУЗЬМЕНКО, газета “Вісті Сосниччини” від 27.11.2022
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Якличі, довгожителі, Плитник