Рекламодателям

Радио

Квіткова феєрія Тетяни Редьоги

 

Аж п'ять соток городу коропчанка Тетяна Миколаївна Редьога заполонила квітами. Та королевою у тому квітковому царстві є хризантема. Для жінки, безтями залюбленої у барвисту красу, квіти - то справжнісінькі живі створіння. Вона називає їх дівчатками. Щоранку вітається з ними, бажає доброї ночі, та і просто y своїй квітковій царині коропчанка відпочиває душею, хоч і втомлюється біля них дуже, бо ж квіти, як малі діти, вимагають і турботи, і любові.Поцілунок сонця листопадового дня

Для коропчан, та і не тільки, Тетяна Миколаївна Редьога особливого представлення не потребує. Кожної базарної днини ця привітна жінка продає на ринку фрукти, овочі та квіти. І саме квіткове захоплення коропчанки поманило нас до її обійстя. Відкриваєш хвіртку - і до тебе відразу вітаються квіти. Та є у господі пані Тетяни величезна оаза барвистої краси, яка ховається від людського ока.

- Ну, показуйте свій квітковий рай, - нам уже не терпиться побачити красу коропчанки.

- Ой, не знаю, чи то рай, чи то пекло. Мабуть, і те, і друге, - відповіла жінка і повела нас до своєї царини, де працює квіткарка не покладаючи рук.І ось ми біля теплиць. Відчиняємо двері - і перше, що вражає, - це аромат: приємно-терпкий, від якого можна і охмеліти. Як на мене, то тільки хризантеми можуть так п'янити своїм запахом. А яка краса! Неймовірна! Чаруюча! А які кольори! Хризантемова казка. Справжня! Дві теплиці, кожна з яких по п'ятдесят квадратів, заполонили одні хризантеми: і високі, і низенькі, є пізні сорти, є ранні. Одні пишаються своєю вродою, інші ще чекають свого часу, аби порадувати красою. А скільки їх на городі було: здалеку видно різнокольорову плантацію Тетяни Миколаївни. Так, так, саме плантацію. Бо аж п'ять соток городу жінка віддала під квіти.

Знаємо, що коропчанка дуже залюблена у квіти, але королевою у тій царині почувається саме хризантема, яка, до речі, із грецької означає «золота квітка».

О тій порі, коли майже все живе втрачає свої принади, пізня квітка осені править бал. Хризантема - то поцілунок сонця сірої й похмурої осінньої днини. І отих сонячних поцілунків у пані Тетяни, ой як, багацько.

- Але ж чому саме вона, хризантема, полонила ваше серце? - не могли не поцікавитися у квіткарки.

- Хризантема - то квітка мого дитинства, - зізнається Тетяна Миколаївна. - її дуже любила моя мама, вирощувала їх. На Новий рік, пам'ятаю, у хаті витав і запах хвої, і запах хризантем, які стояли у відрах. І той запах рідний для мене, то запах мого дитинства. Раніше можливості займатися квітами не мали, бо були по роботах. Я працювала і листоношею, і продавцем..

Із весілля - з повною машиною квітів

Вирощуванням квітів жінка всерйоз зайнялася десять років тому. «Підсіли» на квіти разом із чоловіком, який, на жаль, дуже рано залишив цей світ. І розпочинало подружжя квіткову справу, до речі, не із хризантем.

- Почалося все із петуній, - повертає пам'ять у минуле. - Чоловік тоді казав: «Усі будуть на городі картоплю садити, а ми - петунії». Він в усьому мене підтримував, допомагав і водночас стримував від величезних обсягів і масштабів, бо знав, як люблю квіти. Почали із чотирьохсот петуній.

- Чому саме із чотирьохсот?

- Фірми, у яких ми замовляли квіти і замовляємо нині, продають свою продукцію оптом - у палетах. В одному палеті - сто квіточок. Вирішили замовити чотири штуки. Щоправда, була, якось знайшла жінку, яка різала палети, продавала меншу кількість квітів. Замовила я в неї, зробила передплату, а квітів так і не отримала. Обдурили. Тож нині працюю тільки з перевіреними фірмами, купую оптом. Ото перший рік було чотириста петуній. На наступний рік замовила вже вісімсот.


Так і пішло-поїхало. Петунії, сурфінії, троянди, яких теж, до речі, чимало інша зелено-квітуча краса. А хризантеми? Спочатку пані Тетяна купувала їх у людей, розводила для себе. Та одна поїздка на Закарпаття відкрила жінці інший світ хризантем.

- Їздили до доньки на весілля аж на Закарпаття. На бігборді угледіла хризантеми, які рекламувала одна фірма. Запали вони мені в душу. Тож, повертаючись із весілля, в Ужгороді в магазині накупляли з чоловіком різних сортів хризантем. Додому привезли повну машину квітів, - згадує Тетяна Миколаївна. - Донька допомогла мені відшукати фірму, яка займається хризантемами, знайшла контакти. З тих пір із цією компанією і співпрацюю. Ось уже десять років.

Усі квіти люблять догляд

А хризантем у пані Тетяни понад двадцять сортів. І обсяги дуже великі. І на городі, і в теплицях, які холодної пори обігрівають грубками. І замовляють не сотню якусь, а відразу тисячу штук черенків.

- Коли ви встигаєте справлятися з цим зелено-квітучим господарством?

- Сама вже б і не впоралася з такими обсягами. Марина - невісточка моя - в усьому мені допомагає. Вона - мій перший помічник, - відповіла квіткарка.

- Хризантеми - квіти вибагливі?

- Усі квіти хочуть, щоб їх доглядали. Біля них топтатися треба щодня, - каже Тетяна Миколаївна. - Вони приходять до нас малесенькими черенками у палетах. Усіх їх треба розсадити і поливати, поки не приживуться. Пам'ятаю, уперше замовили хризантеми, глянула на них і думаю, чи що виросте з цього: такі малесенькі. Щодня заглядали до них: ростуть чи не ростуть. Тиждень поливаємо, вони маком сидять. Другий іде - а росту ніякого. Переживали. А згодом пішли у ріст наші квіти-діти.

- А хризантеми довго приживаються?

- По-різному. Якщо погода сприятлива, то тижнів два, а якщо спекотно, то і довше. І поливати треба частіш. Хризантеми садимо і в землю, і у вазони. Якщо квіти у горщиках, то земля швидко сохне і поливати треба частіш. А петунії вирощуємо ще у менших горщиках, то вони ще частіш просять води, і обов'язково треба слідкувати, аби вода гарно ввійшла у землю. До речі, у вазонах хризантеми виростають меншими ніж у відкритому грунті. Не факт, що всі хризантеми приживуться. Буває таке, що медведика їх знищує. Вийдеш уранці - 30-40 штук черенків медведика під'їла. Тому замовляємо на сотню більше, щоб підстрахуватися. Та і полоти хризантеми за літо треба разів п'ять чи шість, бо якщо зілля попре, то кущ однобокий виростає, некрасивий. Біля картоплі стільки не няньчуся, як біля квітів.

Але серед буднів бувають і свята, хоч і рідко. Два роки тому у Львові польська фірма, яка постачає черенки хризантем в Україну, проводила конференцію для квіткарів України, котрі є постійними клієнтами їхньої компанії. Серед запрошених - і наша героїня.

- Приємно було отримати запрошення на такий захід. Але спочатку дещо вагалася: їхати чи не їхати. Та діти наполягли: «їдь». І я подалася, - згадує жінка. - Вражень від тієї поїздки - море. Отримала багато корисної і цікавої інформації про вирощування квітів та догляд за ними. Завела нові знайомства. З деякими жінками контакт підтримуємо і до сьогодні, обмінюємося і досвідом, і квітами. Якщо виникають певні питання з приводу вирощування хризантем, а вони схильні до хвороб, будь-хто з клієнтів може зателефонувати за консультацією до фахівця польської фірми. Словом, такі зустрічі, як у Львові, дуже корисні і цікаві для квіткарів. Проводяться вони кожні п'ять років. Тож чекаю нової зустрічі із Львовом.

«Мої квіти - то мої дівчатка»

Про квіти пані Тетяна може розповідати, мабуть, безкінечно, стільки багато про них знає.

- Квіти - то великий труд, але і віддушина дуже величезна, - зізнається Тетяна Миколаївна. - Буває, приїжджаю із базару втомлена чи без настрою, заходжу у теплицю чи йду на грядку, аби помилуватися квітами і поговорити з ними. «Ну, як ви тут без мене, мої дівчатка?» Погладжу їх - і втома відступає, і настрій з'являється. Щоранку теж до них біжу: «Здоровенькі були, мої дівчатка», - завжди вітаюся. А ввечері на добраніч бажаю. Буває, і просто так говорю, питаю, коли ж вони вже зацвітуть чи підростуть. Для мене вони - живі створіння.

Мабуть, у кожній справі мало тільки знати і вміти, важливо - любити те, чим займаєшся. А квіти, оточені турботою і любов'ю пані Тетяни, віддячують їй за це своєю красою, дарують насолоду і напувають життєдайною енергією...

Коропська газета «Нові горизонти» №47 (9317) від 26 листопада 2021, Людмила Власко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Редьога, квіти

Добавить в:
 
 


Центр Комплект