• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Наталія Олексик: «Бережіть зір і звертайте увагу на підказки організму


Наталія Олексик: «Бережіть зір і звертайте увагу на підказки організму

 

Дорогою додому більшість із нас проглядає стрічку новин у фейсбуці, читає книгу, відповідає на повідомлення або ж милується краєвидами осіннього міста. Але деякі люди позбавлені цього. Хтось не бачить із народження, інші - внаслідок тих чи інших фактів. Про причини поганого зору, хвороби очей, лікування та профілактику говорили із лікаркою - офтальмологом Прилуцької районної лікарні Наталією Олексик.Пані Наталія працює у лікарні майже вісім років і переконана, що у кожної людини порушення зору проявляється по-різному, залежно від індивідуальних особливостей організму. Окрім цього, хвороби ока можуть представляти самостійну проблему або бути наслідком інших недуг організму.

- Найпоширеніше явище серед зайнятих людей, студентів та учнів - синдром сухого ока, - розповідає Наталія Іванівна. - Через тривалу роботу за комп’ютером з’являються набряклість, свербіж, почервоніння. При цій хворобі порушення стабільності слізної плівки, запалення та ураження очної поверхні призводить до дискомфорту та зниження зору. Якщо не лікувати, розвивається складний запальний процес, у який втягуються повіки, сльозова оболонка, з’являються порушення цілісності рогівки. Допомога тут проста - варто змінити режим роботи за комп’ютером, використовувати місцеві зволожувальні, протизапальні й стимулюючі краплі, дотримуватися правильного харчування та гігієни повік.

З власного досвіду скажу, що саме захворювання не є серйозною проблемою, натомість приносить чимало неприємностей, суттєво знижуючи якість життя. До того ж офтальмологи радять не затягувати із лікуванням, бо з часом на тлі синдрому сухого ока може розвинутися запальне захворювання, яке невідомо які матиме наслідки.

Не менш серйозною й однією з найпоширеніших хвороб, з якою звертаються до фахівця, є кон'юнктивіт.

- За статистикою кон’юнктивіт посідає третє місце за частотою хвороб, які зустрічаються серед пацієнтів, - зауважує лікарка-офтальмолог. - Це запальний процес, який вражає слизову оболонку. Запалення може розвинутися через алергію, вірус або бактерію, а також при потраплянні в очі піску, бруду, диму, попелу та іншого. При перших симптомах, таких як сльозотеча, почервоніння, болючість, відчуття печіння або свербіння, варто звернутися до лікаря. Адже лише фахівець правильно визначить причину захворювання і призначить відповідне лікування.

Однак в офтальмологічній практиці є низка хвороб, які призводять до інвалідності. Перше місце тут посідає глаукома, друге -судинна патологія, а третє - травма ока. Чимало людей, у яких діагностували глаукому, навіть не підозрювали у себе цього захворювання. Безсимптомний перебіг нерідко призводить до погіршення зору або сліпоти. Саме тому фахівці обов'язково вимірюють внутрішньоочний тиск усім пацієнтам старше сорока років.

- Хочу одразу сказати, що нічого страшного в діагнозі «глаукома» сьогодні немає, - переконана Наталія Олексик. - Якщо в 40 років лікарі виявили ознаки первинної глаукоми й людина лікується, вона бачитиме ще 40 років. Якщо ж не дотримуватися рекомендацій лікаря, можна втратити зір на 10-12 років. Підвищення внутрішньоочного тиску, яке майже не відчутне, спричиняє атрофію зорового нерва і зір поступово втрачається. Саме тому, якщо перед очима з’являються летючі мушки, бачите райдужні кола навколо джерела світла чи відчуваєте біль в оці й відповідній половині голови, - терміново зверніться до лікаря. Своєчасне розпочате лікування збільшує ймовірність того, що процес атрофії нерва буде зупинено. Лікування цієї хвороби тривале і тут важливо не експериментувати, а виконувати всі рекомендації фахівця.

За словами лікарки, до погіршення зору призводить гіпертонія, на яку хворіє 50 відсотків людей старше 45 років, і цукровий діабет. Через високий тиск, який робить стінки судин ламкими і крихкими, та надлишок цукру у крові людина може осліпнути. Аби цього не сталося, пацієнти з цими хворобами мають відвідувати лікаря-офтальмолога двічі на рік.


Проте, не лише хвороби можуть викликати відчутне зниження зору, а й травми, які поділяються на механічні пошкодження та опіки. При сильному ударі ймовірні відшарування або розрив сітківки, крововиливи всередині ока чи травматична катаракта. При термічних, хімічних чи променевих опіках все залежатиме від кількості речовини, що потрапила в око, температури та тривалості контакту. Що при механічних пошкодженнях, що при опіках головне - вчасно звернутися по допомогу.

- Очні хвороби унікальні й непередбачува-ні, - каже Наталія Іванівна, - навіть тимчасове покращення зору не варто сприймати як позитивний результат, адже це може бути одним із симптомів катаракти - однієї з найбільш поширених очних патологій, пов’язаних із помутнінням кришталика.

Розвиток цієї хвороби можна відстрочити, але чим старша людина, то більша ймовірність виявити цю патологію. Серед факторів ризику, окрім віку 50 і вище, - куріння, спадковість та тривалий вплив ультрафіолету. Боятися катаракти не варто, на сьогодні вона повністю виліковна.Проте, є деякі захворювання, коли зір неможливо повернути, натомість при своєчасному лікуванні можна поліпшити. Серед таких - пошкодження рогівки (дистрофії, більма, ускладнені кератити, кератоконус, кератоглобус); помутніння або зміщення кришталика (катаракта, вивих, підвивих); захворювання сітківки (дистрофія, дегенерації, макулодистрофії, відшарування і розриви); заднє відшарування скловидного тіла; неврит; атрофія зорового нерва; ішемічна оптична нейропатія. В офтальмології для лікування перерахованих хвороб очей використовують консервативні й оперативні методи, а їхній успіх залежить від тяжкості захворювання, часу звернення за медичною допомогою та якісного лікування.

Втім є хвороби, при яких зір вже не відновиться, бо поки що не існує технологій, здатних зробити це. До них відносяться важкі дистрофії і застарілі відшарування сітківки, макулодистрофії, нейропатії та атрофії зорового нерва.

- Свої корективи у список очних хвороб внесла і пандемія, - стверджує пані Наталія, - адже очі - «відкриті» ворота для коро-навіруса. У хворих в гострому періоді хвороби спостерігаються тромбози судин, емболія судин на очному дні. Після, навіть коли вже ПЛР негативний, у пацієнтів, зокрема з цукровим діабетом та гіпертонічною хворобою, з’являються зміни судин на очному дні. Тож раджу у період епідемії, та й взагалі, не торкатися брудними руками очей, обов’язково після відвідування громадських місць вмиватися, бажано з милом, і за можливості носити пластикові окуляри.

Кожен лікар переконаний, що будь-яке захворювання набагато простіше запобігти, ніж лікувати, саме тому рекомендується відвідувати офтальмолога мінімум раз на рік у профілактичних цілях, раз на півроку за наявності захворювань, що можуть викликати порушення зору, і кожні три місяці пацієнтам з діагнозом глаукома для вимірювання внутрішньо очного тиску й оцінки стану зорового нерва.

- Раджу кожній людині стежити за своїм здоров'ям, - звернулася до людей Наталія Олексик, - вчасно звертайте увагу на підказки, які дає ваш організм, і консультуйтеся у професіоналів, які проведуть якісний огляд і зроблять правильне призначення. Турбота про власне здоров’я завжди має бути на першому місці.

Джерело: газета «Прилуччина» №37 (15654-15655) від 16 вересня 2021, Олена Шеремет

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Олексик, офтальмолог, Прилуки

Добавить в:
 
 


Центр Комплект