Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » На Чернігівщині адвокат займається вирощуванням улюбленої ягоди британської королеви

На Чернігівщині адвокат займається вирощуванням улюбленої ягоди британської королеви

Відомий чернігівський адвокат Андрій Карась, разом зі своїм компаньйоном, вирішив спробувати себе в ролі фермера – взявся за вирощування лохини. І в нього це непогано вийшло.На фото Андрій КарасьНа фото лохина на кущі

Для довідки:

Лохи́на — ягода кольору індиго з сизуватим нальотом. Росте вона переважно у волинських лісах, на торфовиськах, невеликими кущами, часто поміж чорницею. Ягоди чорно-сизі, вдвічі більші за чорниці та ніжніші на смак. Також у лохини світло-зелена середина, в той час, як у чорниці - червона або фіолетова. Тривалий час чорниця була відома, як «Європейська лохина», оскільки до 1930-х років лохина в Європі не вирощувалася. Розміри куща лохини коливаються від 0,1 до 4 м заввишки. Нижчі кущі лохини називаються «лохина низькоросла» або ж «лохина дика», високі - відомі як «лохина високоросла».
Минулого року в Україні зібрали понад 1300 тонн ягоди, що майже на 25% більше, ніж позаминулого. При цьому, сумарні площі лохини в Україні становлять понад 1000 га, що майже в 1,5 раза більше, ніж, наприклад, займає малина.
Лохина залишається найбільш привабливою ягодою для вирощування в Україні. Вона тримає лідерство у рейтингу ягід і фруктів, що вивозяться за кордон. Приміром, разом із журавлиною лохина встигла випередити яблука й груші, забравши 35% продажів. Загалом на експорт іде до 90% лохини, адже ціна ягоди для внутрішнього споживання є поки що зависокою. (за оптовими цінами – 100 грн/кг)
Традиційно лідерами із вирощування лохини є Волинська, Житомирська та Київська області. Торік площі під цією ягодою становили 1,5 тис. га, а роком раніше – лише 700 га.
Як бачимо, Чернігівщина, поки що, в цей список не входить, тому, разом зі співрозмовником Андрієм Андрійовичем, сподіваємось що в майбутньому ситуація зміниться на краще.


Андрію Андрійовичу Карасю 50 років. Ідея взятися за вирощування лохини виникла років 5 тому, коли з’явилися лише перші відомості про чималу користь та пристойну ціну цієї ягоди на ринку (російською - голубіка).

- Ми з моїм партнером, який побажав залишитись інкогніто, вирішили, для початку, розбити невеличку плантацію та спробувати, чи буде вона у нас рости. – розповідає Андрій Андрійович. - Інформації про цю рослину на той час було дуже обмаль. Тому ми, так би мовити, з просвітницькою метою вирушили в Уманський дендропарк, аби дізнатися про всі тонкощі вирощування цієї ягоди. Ми довідались, що саме там живе і працює жінка, яка написала докторську дисертацію про вирощування лохини. Але нас спіткала невдача – на момент нашого приїзду науковець, яка раз, перебувала у відпустці і нам довелося задовольнитися консультаціями її колег.

- Загальновідомо, що будь-який бізнес потребує стартового капіталу. Де брали кошти для вкладання у справу?

- Всього на підготовку ґрунту і на закупівлю саджанців ми витратили близько 22 тисяч гривень. Це все були наші власні заощадження. На свій страх і ризик ми з колегою вдалися до експерименту: на мою дачну ділянку у Седневі розміром 10 соток, завезли два тракторних причепи глиці, потім перемішали все це з торфом, додали тирси, піску і ще деяких інгредієнтів. Отримали більш менш підходящий за якістю ґрунт, на якому саме і росте лохина в дикій природі – легкі «кислі» ґрунти. Це переважно - торфовища, бажано горішній торф. Але ми все це спробували відтворити штучно, на гарному чорноземі і в нас це вийшло. Також облаштували систему «крапельного» коливу. Потім купили в Києві 400 саджанців. На щастя, майже всі вони прийнялися і нині успішно ростуть та плодоносять. З часом у нас навіть виникали думки про перехід на промислові масштаби вирощування. Але поки що через брак коштів та за відсутності нормальної роботи Головного управління держкомзему в Чернігівській області з видачі земельних ділянок в користування, ми цей задум відклали до кращих часів.Родючість цих чотирьохсот кущів можна вважати задовільною - 2-3 кілограмів ягід з куща. Враховуючи, що рослини в нас ще досить молоді, віком 5-6 років. А взагалі дорослий кущ лохини, віком 8-10 років, дає від 4 до 6 кілограмів плодів. Загалом же кущі лохини живуть до 50 років. Висотою кущ виростає до двох метрів.Андрій Карась на плантації

Догляд за кущами включає в себе обов’язковий полив. Бажано щодня, але не менше двох-трьох разів на тиждень, постійне вдосконалення ґрунту: підживлення удобрення. Весняна обрізка - майже не потрібна. Хвороб, як таких, у лохини дуже мало, шкідники їй майже не дошкуляють. За виключенням личинок колорадського жука, який і до неї вже дістався. Запилення в рослини – перехресне, тобто вони запилюють одна одну. Ну і допомагають звичайно ж комахи (бджоли, оси, джмелі і т.д.). Цвіте лохина дуже красиво. А родзинкою цього процесу є момент зав’язування плоду: біла квіточка просто закривається, бутон твердіє і з нього утворюється ягода. Ближче до осені листя червоніють і кущ перетворюється ще й у красиву декоративну рослину.Кущі лохини на початку осені

Щодо сортового асортименту, то в мене ростуть традиційні сорти «Blu gold», «Blu star», «Blu krop», так звані сорти-еталони. Вони родять не такі великі ягоди, які ми звикли бачити на ринках та прилавках супермаркетів, але за своїми смаковими якостями дуже смачні та ніжні, а головне - я гарантую абсолютну екологічну чистоту ягоди. Тому і попит на неї досить високий.
На ринку, зазвичай, лохина продається велика, розміром з п’ять копійок, але водяниста і не така ароматна. Це сорти – гібриди, які виводяться для покращення зовнішнього товарного вигляду та тривалості зберігання, що йде у збиток її якісним характеристикам.

- Андрію Андрійовичу, а хто допомагає вам справлятися на такій плантації?

- На плантації працюємо лише ми удвох з напарником. По допомогу до односельців я звертаюсь лише на період збору урожаю. Лохина плодоносить один раз на рік. Плоди дозрівають у липні-серпні. От саме тоді я і вдаюсь до послуг декількох односельців, які допомагають нам збирати врожай. Отримують за це по 100 грн. за годину роботи. Ось як раз тиждень тому ми закінчили збирати урожай. Враховуючи наші молоді кущі та врожайність 2-3 кг. з куща, цього річ ми зібрали близько тонни ягід. Оптова ціна для реалізаторів – 100 грн./кг. плануємо вторгувати близько 100 тисяч гривень.

- А чи займається ще хто-небудь на Чернігівщині вирощуванням лохини?
- Наскільки мені відомо, крім нас в Чернігівській області цю ягоду вирощують ще два чи три господарства. Це господарство «Миклухо Маклай» в с. Калитянське, Козелецького району на площі близько 10 гектарів, на Городнянщині (фермер Роман Макухін), а також є ще підприємець в Ріпкинському районі. Більше фермерів подібного профілю на Чернігівщині мені не відомо.

Мета нашого експерименту подвійна: з одного боку хотіли спробувати щось новеньке в агробізнесі, з іншого – намагалися розширити сільськогосподарський горизонт нашим землякам – сіверянам, щоб вони трохи відірвалися від картопляної монополії, побачили, що можна вирощувати і ще щось корисне і цінне для людини окрім нашого «другого хліба». Хоча за всіма розрахунками в переважній більшості селянських господарств цей процес – збитковий. Ціна картоплі – нижча за ті затрати, яких щороку зазнають селяни, вирощуючи бульбу: ціна добрив, хімікатів проти жуків, плюс важка праця на землі: садіння, прополка, підгортання і нарешті викопування не відповідають отриманому результату. До того ж наші громадяни займаються антиселекцією, відбираючи на посадку дрібну, а не велику картоплю.

Ми своїм експериментом довели, що альтернатива картоплі є. В принципі, така альтернатива можлива з будь-якою ягодою чи садовими культурами. В нас це можливо. Особливо зараз, коли в усьому світі відбуваються кліматичні зміни. Єдина умова - у людей повинно з’явитися усвідомлення цієї необхідності – зміни сільськогосподарської спрямованості. І тоді Чернігівщина стане не лише картопляним краєм.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Карась, лохина, Седнів

Добавить в:


ЦентрКомплект