Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Однією картоплиною від Ігора Шкурка можна нагодувати всю сім'ю

Однією картоплиною від Ігора Шкурка можна нагодувати всю сім'ю

 

2 кілограми 175 rpaмів (!) — така рекорд­на вага однієї карто­плини елітного сор­ту «сувенір чернігів­ський», яку вирости­ли працівники ПрАТ «Науково-виробниче об’єднання «Чернігівеліткартопля»», що в Седневі Чернігівсько­го району. Цього ро­ку «сувенір чернігів­ський» дав неабиякий урожай — 563 центне­ри картоплі з гектара.— «Сувенір чернігів­ський» — це наш давній сорт. Вирощуємо його вже близько 20 років, — гово­рить директор ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» Ігор Шкурко. — Він серед­ньоранній, має великі округ­ло-овальні бульби, шкірку білого кольору, вкриту дрібною сіточкою, та кремовий м'якуш. Сорт посухостійкий, має гарну стійкість до раку картоплі, вірусних хвороб, парші та фітофторозу. Хоч він і крохмальний (має 18% крохмальності. — Авт.), смак у нього просто чудо­вий. У мирні часи наше підприємство постійно перед­плачувало різні спеціалізо­вані видання, і 2009 року в одному з номерів журналу «Огородник» ми випадко­во побачили рейтинг різних сортів української картоплі, який склала незалежна екс­пертна комісія. Найсмачнішим був визнаний наш «сувенір чернігівський». І правда, цей сорт смакує і у вареному, у печеному і в смаженому вигляді.

Якщо пошукати в Інтернеті оголошення про продаж картоплі цього сорту, то відгуки тільки позитивні: «Смак такий, що не треба ні солити, ні маслечка додавати», «Бульба вариться за 5-7 хвилин, але при цьому не розварюється», «Коли вариш цю картоплю, аромат неначе десь поряд лежить підпарене сальце».

- Однак зараз наш основний покупець на цей сорт - це виробники крохмалю.
Звичайний споживач не дуже хоче купувати таку, топлю, занадто вже велика.

Хоча... Однією такою картоплиною можна було б реально нагодувати всю сім'ю, — посміхається Ігор Вікторович. — А ось підприємства - інша справа. У принципі простіше продати картоплю на якийсь завод і нам, адже ми можемо вивезти її прямо з поля, додатково не обчищаючи, не сортуючи вручну, не розкладаючи в сітки. Звісно, це чимала еко­номія. Плюс останніми рока­ми урожай картоплі в Євро­пі був не дужо хороший, то­му ціна на крохмаль суттє­во зросла. Наша ж селек­ція спрямована саме на те, щоб покращувати і виводити крохмальні сорти. Чимало іноземних теж мають високу врожайність і крупну буль­бу, але не мають такої крохмальності, як українські, або ж мають високу крохмальність, але не дуже хороший смак, тож є сенс розвивати­ся в цьому напрямку.

Цього року під крохмаль­ні сорти «Чернігівеліткартопля» виділила 70 гектарів землі.


- Це не лише «сувенір чернігівський», а й «панян­ка», «міраж», «феномен». Останній — новий сорт. Ми довго займалися його се­лекцією й отримали па­тент лише у 2021 році. Усі ці сорти досить урожайні і смачні, тож наступного ро­ку ми плануємо збільшити посівні площі під ними. Крім того, картопля - це не лише вигідна культура для отри­мання прибутку від ЇЇ вро­жаю, а й гарний попередник для інших культур при до­триманні сівозміни. Так, ми, як правило, після картоплі сіємо на полі озиму пше­ницю. Отримуємо її близь­ко 7-8 тонн з гектара. По­тім можна сіяти соняшник, його врожайність - близь­ко 4 тонн з гектара.

Взага­лі, щоб аграрне підприєм­ство було успішним, потріб­но щороку висаджувати різ­ні культури. Бо й урожай тієї ж картоплі не завжди такий гарний, і попит різниться. Ось, наприклад, перед повномасштабним вторгнен­ням - у 2020-2021 роках - ми пішли в мінус, бо кар­топля не була настільки потрібною навіть в Україні. Її сюди завозили з білорусі та росії. Зараз ситуація інша, та ми все одно зберігаємо різноманіття на наших полях — сіємо і гречку, і сою, і гір­чицю. й овес, а також просо, соняшник, кукурудзу.

Та найбільші сподівання українських виробників кар­топлі спрямовані все ж таки на експорт нашої карто­плі до країн Європейсько­го Союзу.- Картоплі в Європі не вистачає. І вже не перший рік, — каже Ігор Вікторо­вич. — Навіть з'явилася ін­формація про простій за­водів, які виробляють чипси. Ми могли б заповнити цю нішу своєю продукцією, та, на жаль, поки що це пи­тання законодавчо не вре­гульоване.

Ми вже зверта­лися в різні урядові інстан­ції, навіть відправили листа нашому міністру економі­ки Юлії Свириденко, та по­ки що справа з мертвої точ­ки не зрушила. А імпорт дав би нам змогу не лише заро­бити, а й (що найголовніше!) збільшити кількість робо­чих місць на підприємствах. Адже при відправці карто­плі за кордон ми мали б за­безпечити всі вимоги євро­пейців, щоб вона відповіда­ла очікуванням тамтешньо­го покупця.

Якщо говорити конкретно про «Чернігівеліткартоплю», то ми змогли б працевлаштувати ще чо­ловік 50. А для селища це немало. Та й наша карто­пля насправді нічим не гір­ша за іноземну. Найкращи­ми у світі вважають голланд­ські сорти, однак цей рік, як ніякий інший, показав, що на цьому факті зациклюва­тися не варто - наша кар­топля теж високої якости хо­рошого смаку, крім того, не вироджується так, як та ж голландська. Тож ми на пра­вильному шляху і в майбутньому зможемо показати ще кращі результати!

Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: картопля, Шкурко, Седнів

Добавить в: