• Брухт ДальнобойСервис


“Золотий” більше не змиє!

 

Десну в районі "Золотого пляжу" не впізнати: лінія води відійшла від берега далеко вглиб, русло річки звузилося, берег пологий, весь пошматований слідами автомобільних колес, відпочиваючі розглядають земснаряд, який по трубах перекачує мокрий пісок на правий берег. Тут розчищають русло Десни та зміцнюють берегову лінію. Роботи обійдуться міській скарбниці в 6 млн.208 тис. грн. з ПДВ.Планується розчистити земснарядом ділянку річки довжиною 465 метрів і намити на правий берег понад 54 тисяч кубометрів піску. Але для того, щоб пісок не змивало з берега в річку, як це було в минулі роки, вгорі за течією, там де межа пляжу, вглиб річки прокладена одна берегоукріплююча шпора довжиною 40 метрів. Такі укріплення зазвичай розташовують в береговій западині, це зменшує швидкість течії вздовж берегового укосу, зупиняє розмив берега і навіть сприяє заповненню наносами проміжків між шпорами. Щоб звести шпору, привезли 310 кубометрів гранітних великих, щоб не знесло течією, каменів. Привезли здалеку, адже поблизу таких кар'єрів немає.
Якщо подивитись зі шпори вниз, можна побачити, як вода вдаряється в кам'яну стіну, огинає її і пливе далі набагато повільніше.
Роботи планується завершити до Нового року. Але це ще не все. Таке втручання в природний плин дуже сильно зіпсує риболовлю в цьому місці. Тому з метою відновлення рибного поголів'я планується запустити в Десну після закінчення робіт 5 тонн товстолобика і 5 тонн коропа.
Ну що ж, непоганий початок, попереду реалізація всього проекту. Але в нашому місті є сумний досвід, коли роботи починалися добре, а закінчувалися сумно. Як воно буде цього разу? Про те, як подібні зміцнення берега проявляють себе через роки, запитуємо заступника начальника Деснянського басейнового управління водних ресурсів Вадима Потапенко. У фахівців управління є досвід зміцнення берегової лінії саме таким способом:

- На березі Дніпра в районі Любеча ми встановили 10 років тому десять шпор. З тих пір берег там не розмивається. До того ж течія Дніпра набагато сильніше, ніж Десни, і в тому місці вода сильно закручується. Укладені таким чином камені по берегу Дніпра заросли травою та кущами, що надає їм ще більшу стійкість. Такі шпори збереглися ще з 70-років, тоді лише по Десні було влаштовано близько 10 ділянок берегоукріплень. На самому початку Золотого пляжу, біля річкового порту можна побачити кам'яний накид, що зберігся з тих часів.Берег Дніпра, селище Любеч

У 2010 році в Ріпкинському районі біля селища Любеч склалася небезпечна ситуація, коли на кордоні між Україною і Білоруссю течією Дніпра розмивало щороку кілька метрів українського берега, навіть існувала ймовірніть переносу лінії кордону. Тоді ми за чотири місяці зміцнили 486 метрів берега і відстояли таким чином нашу територію в колишніх межах.
На черзі аналогічний проект в селі Велике Устя, де Десна наблизилася до ділянки автомобільної дороги Сосниця - Шаповалівка і вже загрожує опорам моста. Там планується укріпити 900 метрів берега, укласти 10 шпор і витратити на ці роботи 21 млн гривень.

- Такі шпори не змиваються весняними повінями?

- Берегозахисні шпори проектуються переливними, тобто їх верхня відмітка завжди нижче, ніж середній рівень весняного розливу. Розрахунки такого рівня робляться з використанням даних багаторічних гідрологічних спостережень.

- Чи можна передбачити, як проявить себе зміцнення на Золотому пляжі через роки?
- Якщо ставити берегозахисні шпори правильно і закріплювати простір між ними, то це ефективний спосіб. Якщо застосувати додаткове кріплення - ще більш ефективний, але це значно збільшить вартість і без того недешеві роботи. Але течія Десни в цьому місці не надто швидка, тому поки досить встановити одну шпору. Проектанти також виходили з того, що Золотий пляж - місце відпочинку і лежати на каменях чернігівцям навряд чи сподобається. До того ж такі берегоукріплювальні роботи - це, в принципі, втручання в екологію річки, тому воно повинно бути мінімальним.
Чи продовжить Десна змінювати лінію берега після цих робіт - це залежить від обсягів весняного розливу, після якого, в основному, і відбувається розмив берегів. Я думаю, що, завдяки побудованій шпорі, такого інтенсивного розмиву берега не буде.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Десна, пляж

Добавить в:
 
 


Центр Комплект