Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » У Любечі місцева громада хоче відремонтувати музейний комплекс. Кому це заважає?У Любечі місцева громада хоче відремонтувати музейний комплекс. Кому це заважає?

У Любечі місцева громада хоче відремонтувати музейний комплекс. Кому це заважає?
Новостворена Любецька об’єднана територіальна громада, що в Ріпкинському районі, подала клопотання до Чернігівської обласної ради про передачу приміщення, де нині розташований історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч», у власність громади. Виявляється, будівля вже 17 років не опалюється, історичні експонати зберігаються у постійній вогкості, на стінах і стелі утворилася пліснява... Учасники депутатського корпусу об’єднаної громади стверджують, що будівлю потрібно негайно рятувати. Місцеві депутати і любечани сподіваються, що незабаром тут зажевріє життя.Проте працівники музейного комплексу іншої думки. Вони вважають, якщо будівлю передадуть у власність об’єднаній громаді, то музей закриють. Істориків можна зрозуміти, адже це їхні робочі місця. Проте, чим Любечу загрожує те, що музей буде перенесено, й на його місці відкриють центр надання адміністративних послуг для населення, а в приміщенні зроблять капітальний ремонт?


- Приміщення музею у центрі селища, воно у власності обласної ради, - каже депутат Любецької селищної об’єднаної територіальної громади Олександр Максименко. - Ми просимо передати будівлю нам, на баланс громади. Мова про закриття комплексу взагалі не йде. Як працював він.. так і працюватиме: будь-ласка. заробляйте гроші і поповнюйте бюджет громади! - звертається до працівників музейного комплексу депутат ОТГ. - Ми з депутатами та очільником громади Сергієм Пінчуком, навпаки, хочемо відновити цю будівлю, плануємо збудувати котельню на твердому паливі, а не на дорогому газу, як нині. Усі чутки навколо музейного комплексу - це нісенітниця пана Заліського (директора історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» - Авт.). У закладі працюють чи не всі члени його сім’ї. Приміром, його дружина - головний бухгалтер... і так далі. Також у штаті - Ігор Кондратьев (доцент кафедри всесвітньої історії Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка - Авт.), який у соцмережі пише на депутатський корпус об’єднаної громади усілякий бруд.

За словами депутата ОТГ Юлії Стельмах, якщо будівля стане власністю громади, тоді буде можливість відкрити тут Центр надання адміністративних послуг, а також адміністративне приміщення для структурного підрозділу ОТГ Площа споруди дозволяє все це зробити.

- Місцеве самоврядування для того й створюється, щоб надавати людям якісні адміністративні послуги. Щоб громадяни не їхали у Ріпки чи ще кудись за довідками, а прийшли в одне місце й вирішили всі свої нагальні питання, - продовжує депутат об’єднаної громади Олена Анісовець. - Тож 1 грудня під час сесії комісія житлово-комунального господарства внесла пропозицію - звернутися з клопотанням до обласної ради про те, щоб взяти це приміщення, котельню та інші споруди у власність територіальної громади. Депутати селищної ради це рішення підтримали. Насамперед треба сказати, що з 2000 року будівля взагалі не опалюється! Там стіни і стеля вкриті пліснявою. Експонати зберігаються у постійній вогкості. Тобто, аби така будівля у самому центрі селища зовсім не занепала і не розвалилася, ми хочемо її реставрувати, всі кімнати привести до ладу. Щоб музейна експозиція вціліла, а не навпаки! Як буде добре, коли відвідувачі музейного комплексу приходитимуть на екскурсію в гарне приміщення, а не в занедбане, яке нині маємо.

Згадана споруда розташована на території, що належить громаді. Члени депутатського корпусу переконані - все майно, яке тут є, має бути у власності ОТГ, і люди самі мають ним розпоряджатися.

- До речі, за словами пана Заліського, на саме тільки опалення музейного комплексу потрібно від одного до трьох мільйонів гривень на рік, - зазначає депутат Олександр Максименко. - Зрозуміло, що така сума непосильна. Вони самотужки не потягнуть. Ми ж цю проблему вирішити можемо, як зазначав раніше, встановивши твердопаливний котел. І ще, у штаті музейного комплексу працює 16 чоловік, більшість із них - не жителі Любеча. Тобто виходить, що для чернігівців у нас є робота, а місцевим - ні". Працівники "числяться" на папірцях, зарплату отримують з бюджету, а в Любечі з являються хіба що тільки раз на рік, на фестивалі "Київська Русь". Якщо "захисники" музейного комплексу вважають, що замінити вікна чи перекрити дах, і це вже майже все зроблено, то я вважаю, ще це далеко не так. Моя позиція, як депутата об’єднаної громади, інших обранців і людей - не дати занепасти тому, що ще можна зберегти!

За кілька днів після сесії селищної ради, 4 грудня у Чернігові відбулася прес-конференція «Врятуємо любецький музей», де зібралися занепокоєні подальшою долею історико-археологічного комплексу. Прямо таки забили в дзвони.

Зокрема, доцент кафедри всесвітньої історії Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка ігор Кондратьев зазначив:

- Зрозуміло, що з коштами нині нелегко, та й зацікавленість до Любеча з відкриттям музею майже згасла, але ж це не привід його закривати... Якщо музей втратить своє приміщення, то втратиться й він сам, і його надбання.

Тут є унікальні пам’ятки, які можуть допомогти стати Любечудругим Батурином. Що більше туристів сюди приїде, то більше грошей з собою привезуть. У громади з’являться гроші на розвиток ОТГ, додасться робочих місць.

До того ж нині любецький музей є міжнародним партнером. Вже назрів проект, завдяки якому заклад мають відбудувати за іноземні кошти.

Заступник директора історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» Анатолій Федорченко розділяє цю думку:

- Ми працюємо, вже маємо чотири експозиції, плануємо створити ще одну. Останнім часом у Любеч і збільшився потік туристів, бо співпрацюємо з кількома екскурсійними фірмами.

Я тут уже давно, з 2008 року, і не з чуток знаю, скільки всього зроблено для пам’яток. Ми планували наступного року відбудувати замкові споруди. Та, що казати, не буде приміщення - не буде можливостей закінчити роботу.

А ось директор історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» Сергій Заліський додав:

- Сьогодні мав розмову з головою, він сказав, що рано чи пізно, але споруда належатиме громаді. Навіщо це робиться - не пояснив. Не запросив нас і на засідання погоджувальної ради та сесії. Вважаю це рішення абсурдним, у нас є благодійники, а за який кошт утримуватиме будівлю громада?

Директор Навчально-наукового інституту історії, етнологіїта правознавства ім. О.Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка, професор, кандидат історичних наук Олександр Коваленко вважає:

- У Любечі вистачає інших приміщень для відкриття ЦНАПу.

Чи буде історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч» передано у власність Любецької об’єднаної територіальної громади, яка відремонтує приміщення та облаштує для потреб громадян ЦНАП, вирішать на сесії обласної ради найближчим часом.

Сергій Селянський, "Деснянка" №49 (682) від 7 грудня 2017

Теги: Любеч, місцева громада, музейний комплекс, Сергій Селянський, "Деснянка"

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект