Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Два вибухотехніки та кінолог перевірили на Пасху в Чернігові 12 церков

Два вибухотехніки та кінолог перевірили на Пасху в Чернігові 12 церков

Напередодні Великодня Олег Шимко, заступник начальника Управління превентивної діяльності ГУНП, повідомив, що перед початком великодніх богослужінь поліція і вибухотехніки шукатимуть у церквах вибухівку.«Обстежать кожну церкву на предмет виявлення підозрілих чи вибухонебезпечних предметів», — зазначив поліціянт і додав, що. по суті, це їх стандартна процедура (тобто робили такі огляди у храмах і раніше, до початку АТО. — Авт.).

30 квітня, у суботу, близько половини дев’ятої вечора приходимо на Шевченка, .13 — до Чернігівського відділу поліції.

А ось і Юрій Лапа, начальник сектора охорони громадського порядку Чернігова. Він щойно інструктував поліцейських: побачили підозрілий предмет — мішки, сумки, ящики, коробки — не чіпати, а обгородити і не дозволяти підходити людям.

— Скільки людей працюватиме в ніч?

— Громадський порядок на прилеглій до храму території охоронятиме від чотирьох до восьми чоловік, залежно від того, наскільки там велике скупчення людей, — зазначає Юрій Лапа. — Крім того, по місту працює 17 автопатрулів патрульної поліції.

Перед тим як «передати» церкву поліцейським, її повинні оглянути вибухотехнік і кінолог.

— Мої вже зараз висуваються до храмів. Думаю, протягом півгодини всі будуть на місцях, — звертається Юрій Лапа до начальника вибухотехнічного сектора Володимира Сіренка.

Вирушаємо з вибухотехніком Сіренком на перший об’єкт — П’ятницьку церкву. Там нас уже чекає команда.


Роман Конопацький, Вільма та Олексій Дем’янченко

— Добрий вечір! — вітаються вибухотехнік, старший інспектор Олексій Дем’янченко та кінолог Роман Конопацький.

Конопацький тримає за поводок німецьку вівчарку Більму, вона махає хвостиком. Час від часу валяється на спині. Кінолог називає вівчарку «моя хороша».

— Більмі вісім з половиною років, — говорить. — Дісталася мені, коли їй був рік. Працює по тротилу, пороху, зброї. В Чернігові, слава Богу, такого не знаходили. Хіба що важіль РГД, у селі Козелецького району. Двічі Більма була в зоні АТО, там знаходила патрони.

— Учасник бойових дій, відпрацьовувала харчі, — усміхаються хлопці.

У Дем’янченка в руках телескопічне оглядове дзеркало.

— Це щоб оглядати важкодоступні місця, — пояснює. — В дитинстві балувалися, підглядали так дівчатам під спідниці. Тут той самий принцип, — сміється. — На дзеркалі є кріплення для ліхтарика. Якщо у важкодоступному місці ще й темно, спрямовуєш туди промінь і бачиш, що там робиться.

Сіренко, Конопацький, Дем’янченко — робоча група, яка об’їде всі церкви. Тобто всього два вибухотехніки і кінолог.. Хлопці кажуть, ще два вибухотехніки — в резерві. Коли потрібна допомога, викликають. Отже, в області всього чотири вибухотехніки. Зараз, у зв’язку з ситуацією в країні, начебто планується розширення.

— Працюватимемо десь до першої ночі. Дванадцять церков. По двадцять хвилин на кожну. За годину три штуки. Усього потрібно чотири години, — роз’яснює Володимир Сіренко. — На Пасху такий огляд проводиться кожен рік. Іноді й на Трійцю.

Якщо щось знаходимо, у нас є повна машина обладнання. Засоби захисту, жилет та каска. Гідродинамічна пушка, стріляє водою. Знайшли щось, схоже на саморобний вибуховий пристрій, пушкою предмет розбиваємо — він розлітається на шматочки.

— Щось цікаве знаходили на свята?

— Хіба що підозрілі речі. Наприклад, хтось викинув пакет, а думали, щось небезпечне, — відповідає Сіренко. — В церквах нічого не знаходили.

Починається перевірка. Спеціалісти обходять Катерининку, уважно, оглядають по периметру, дивляться на стіні, вибухотехнік світить ліхтариком. Більма з кінологом оглядають храм ззовні, а також «зеленку» (зелену зону, траву) навколо, кілька метрів. Перехожі приємно здивовані тим, що відбувається. Здоровкаються з хлопцями, усміхаються, розглядають собачку. «Впрягли бідну собачку, як коня», — гигочуть.

Перевірка триває декілька хвилин. Чисто.

— Всередину храму не зайдете? — питаємо. — А що, як туди хтось вибухівку заніс...

— Вказівка керівництва — перевіряти тільки прилеглу територію, заходити всередину команди не було, — каже Володимир Сіренко.

— Чи почує Вільма, якщо всередині церкви буде щось небезпечне?

— Почує, якщо буде всередині. А як буде вмуроване в стіну — ні, — говорить кінолог.

Під кінець демонструє, як поводилася б Вільма у разі, якби біля церкви була вибухівка.

Кінолог ховає біля церкви імітатор вибухівки. Декілька секунд Вільма метушиться біля храму. Кінолог тримає її на повідку. Зрештою вівчарка знаходить «вибухівку» і лягає біля неї. Вибухівку собака повинен «позначати» тихо. Сісти чи лягти. На наркотики можна і гавкати, і дряпатись. Хоча дряпання, каже кінолог, треба прибирати, бо машини, в яких ховають наркотики, часто дуже дорогі.

Після виявлення «вибухівки» Більму заохочують — дають гратися м’ячиком.

— Собачка повинен знати, що їде на гру. Не на роботу, як я, — сміється кінолог.

Після огляду кожної церкви головний вибухотехнік Сіренко пише акт огляду, що на такий-то час нічого підозрілого не виявили, передає акт поліцейським, які на цей час підходять до храму. Тиснуть один одному руки, бажають гарного чергування, щоб не було «скарбів».

До половини одинадцятої ми встигли оглянути чотири — П’ятницьку та Катерининську церкви, Спасо-Преображенський та Троїцький собори.

Вибухівку так і не знайшли. Тільки мішки з будівельним сміттям біля Катерининки і Спасо-Пребраженського. І їжачка біля дзвіниці Троїцького храму.

— Злісний порушник. Іжачок-сепаратист. Мінував будівлю, — пожартував кінолог.

— А ви паску святити підете? — запитали, прощаючись з хлопцями.

— Я — у Спасо-Преображенський, — відповів кінолог Конопацький.

— А я — у церкву на Центральному ринку. Мені там батюшка подобається. Я у нього сповідався за п’ять гривень колись, — усміхається вибухотехнік Дем’янченко.

За інформацією Чернігівської поліції, на Чернігівщині великодні богослужіння пройшли в 480 церквах, до яких прийшли близько 385 тисяч вірян. Спокій охороняли понад 1200 поліцейських. Допомагали 200 добровольців з громадянських формувань.

Вибухівки ніде не знайшли.

Аліна Сіренко, Юлія Семенець, тижневик «Вісник Ч» №18 (1565)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Великдень, кінолог, вибухотехніки, вибухівка, «Вісник Ч», Аліна Сіренко, Юлія Семенець

Добавить в: