Мобільна версія сайту Головна сторінка » Новини » Місто і регіон » На літрі Білоруського бензину можна зекономити три гривні

На літрі Білоруського бензину можна зекономити три гривні

Білоруські ціни на бензин у доларах та євро. Селище комарин, зовсім поряд з Черніговом і Славутичем
Деякі жителі Чернігова, Славутича та придніпровських сіл їздять на заправку у білоруське селища Комарин Брагинського району. Воно розташоване за 53 кілометри від Чернігова та за 32 — від Славутича.
Раз на вісім днів білоруські митники дозволяють залити на їхній території повний бак і десяти-літрову каністру. Це в середньому 50 літрів. За це замість 495 гривень, як на українських заправках, тут доведеться сплатити всього 270 (у перерахунку з доларів). Економія — 225 гривень. Від цього віднімемо бензин на дорогу (підрахунки для «Жигулів» та їх «однокласників») — вісім літрів по 5,40 —обійдеться у 43,20 гривні та собівартість однієї поїздки за річною обов'язковою страховкою «Грін кард» —20,48 гривні. Чиста економія становитиме 161 гривню 32 копійки, або 3,23 на кожному літрі. Зиску не надто багато, але, якщо часто доводиться їздити в ці краї не тільки за бензином, то сенс є.

Готуйте ваші долари

Ми вирішили перевірити розрахунки на практиці. Перед поїздкою в страховій компанії в Чернігові купили «Грін кард» (без неї не пустять у Білорусь). Для проби взяли цю страховку на два тижні, вона обійшлася 192 гривні. Така ж «Грін кард» на місяць коштує 282 гривні, на рік — 922,
їхали в п'ятницю зранку. Черг не було зовсім. Дві митниці пройшли за 40 хвилин. Доїхали до Комарина. Заправка на в'їзді до селища. В Білорусі рідко продають 95-ий бензин. У свої іномарки білоруси сміливо заливають 92-ий. Він за якістю кращий українського 95-ого. Ціни на заправці — одразу в чотирьох валютах: доларах, евро, російських та білоруських рублях. Причому ціни в доларах — найприйнятніші. 92-ий коштує 67 центів, за курсом «зеленого» до гривні 8,08 це становить 5,40 гривні. 80-ий бензин по 63 центи дорівнюватиме 5,09 гривні, дизпальне — 5,98. Якщо ж платити місцевими «зайчиками», які тут у банках продають по 920 за гривню, то 92-ий обійдеться 6,20 гривні, 80-ий — 5,87 гривні, солярка — 6,85.

До речі, розплатитися місцевою валютою на прикордонній заправці людям, що їдуть на машині з не білоруськими номерами, не можна.
— Ви іноземці, тож повинні платити валютою: доларами, евро або російськими рублями, — сказала заправниця.
— А гривнями можна?
— Гривень не приймаємо.
— А білоруськими рублями?
— У нас прикордонна заправка, за білоруські заправляти не маємо права, — заправниця показала очима на табличку, яка попереджала, що ведеться відеозйомка і запис розмов. — Можете проїхати в Брагин, там заправка не прикордонна, вам можна заправлятися й за білоруські.

Збіднілі білоруси

Хоча бак був повний, поїхали у райцентр — подивитися. 45 кілометрів хорошої дороги вели повз доглянуті села та покинуті хати, працюючі та розвалені ферми. Але машин попадалося дуже мало. На повороті побачили занедбану дорогу, а за нею табличку — «Полесский радиологический заповедник». До аварії на ЧАЕС Брагинський район нараховував 40 тисяч жителів. Після вибуху третина території стала непридатною для життя, а населення району скоротилося до 14 тисяч. У райцентрі живе чотири тисячі людей.
У робочий день народу на вулицях небагато. Більшає хіба що в обідню перерву. Чисто скрізь — і в райцентрі, і в глухих селах.
Магазини нагадують радянські та ранньоукраїнські, де на окремій полиці стоїть продукція місцевого виробника.

Зайшли в редакцію районної газети.
— З осені стабілізувався курс долара, зараз його повно в обмінниках по 8600, — запевнив редактор Ніколай Чєрнобай. — Гривню купують по 970, продають по 1080. Тобто близько одного до тисячі.
Цього року Білорусь пережила економічну кризу. Долар упав у 2,86 разу, приблизно на стільки ж знизилися і зарплати. Зараз середня зарплата вчителя тут близько 2000 гривень. 70 відсотків грошей середньої сім'ї йде на харчування. До кризи ця сім'я могла собі дозволити за рік назбирати грошей на вживану іномарку.
У Чернігів їздять за дешевшим одягом, іноземними пральними порошками та цукерками. А раніше купували майже все.

Найкращу ковбасу треба діставати


П'ятниця — базарний день, тож йдемо на ринок.
У кіоску на колесах індивідуальний підприємець торгує копченостями та ковбасами. Вони тут завжди свіжі й трохи дешевші, ніж в магазинах. Українці особливо люблять купувати білоруські ковбаси та молочні продукти. Зараз ціни на харчі зрівнялися з українськими (до кризи білоруські були дорожчими). Але їхні ковбаси вищого ґатунку робляться за державними стандартами, які залишилися ще з радянських часів. За якістю пильно стежить держава. Тому «Краківська» ковбаса — це та сама «Краківська», а «Докторская» — та сама «Докторская», як і 20 років тому. Варені ковбаси так само ситні і сіріють на зрізі.
— Краще купувати ковбаси вищого гатунку, — радить Ніколай Чєрнобай. — Якщо дістанете, беріть продукцію радгоспу-комбінату «Сновський». Дуже хороші ковбаси Мінського комбінату.
Щоправда, вивозити з країни можна лише до двох кілограмів ковбаси на людину, до двох кіло сиру, два кілограми крупів та макаронів, дві банки згущеного молока.

Білоруські ціни на деякі продукти (грн.)

Копченості:
Копчена грудинка — 49,70–57,40
М'ясний рулет «Юбилейный» — 74,60

Копчено-варені та копчені ковбаси вищого гатунку:
«Краковская» — 64,80
«Егерская» — 61,65
Сервелат «Любительский» — 55,60
Салямі «Праздничная» — 88,92
Салямі сиров'ялена «Мюнхенская» — 107,43

Варені ковбаси вищого гатунку:
«Докторская» — 40,00
«Куриная» — 35,12
«Молочная» — 32,00
«Прима» —31,36

Сосиски вищого ґатунку:
«Молочные» — 44,00
«Докторские» — 41.10
«Лакомка» — 39,20
«Любительские» — 37,90

Птицятта напівфабрикати:
Кури (ціла) — 25,50-28-66
Курячі стегенця — 31,00-33.59
Фарш курячий — 30,00
Фарш свинячий — 49,00
Фарш зі свинини та телятини—33,60
Тефтелі — 20,00

Фрукти та овочі:
Яблука —11-13
Банани —12
Виноград —14
Лимони —16
Апельсини — 20
Помідори —15

Крупи:
Гречка—15,73
Рис — 9,13
Пластівці вівсяні на вагу — 2,89

Хлібо-булочні вироби:
Хліб пшеничний 0,5 кг — 3,86
Хліб селянський 0,5 кг—3,73
Батон 0,4 кг — 4,40

Дешевий газ у хаті, а опалюються дровами

На ринку зустрічаємо землячок. Чернігівка Олена Іваненко зараз живе у чоловіка в Комарині, але раз на тиждень їздить у Чернігів. Там доньки. В Україну електричкою везе ковбасу, масло, сир, цигарки. У Чернігові бере на продаж «Мівіну», приправи, насіння і... туалетний папір. Торгує цим на ринках. За чотири дні торгів по селах треба віддати 90 гривень податків, за день у райцентрі — 35.
Іваненки в Комарині обробляють гектар городу, тримають семеро свиней, козу, гусей, курей. Як і у багатьох, у їхній будинок за Чорнобильською програмою підвели магістральний газ, але підключили тільки плити. А опалюються дровами. Машина обрізків з пилорами коштує 100 гривень, машина колод, які залишається тільки поколоти, — 400.
— Газову систему опалювання робити дуже дорого, — каже Іваненко. — Треба купити котел, труби, батареї, заплатити за роботу майстрам.
Газ для опалення населення в Білорусі коштує 31 копійку за кубометр, а з нового року його обіцяють здешевити удвоє. В Україні газ за найменшим тарифом (при споживанні до 2500 кубів на рік) коштує 73 копійки.

Наші купують постільне та трикотаж

Повертаємося. Дорогою бачимо трактор, який по снігу оре цілину, порослу маленькими соснами. В Комарині перед будинком побуту фотографую... пальму. її зробили з пластикових пляшок.
— В Інтернеті побачили і зробили, — завідувачка будинку побуту Валентина Соловйова помітила мене у вікно і вийшла на поріг.
Валентина Михайлівна показує свій заклад, де працює 14 чоловік. Будинок побуту на госпрозрахунку. Окрім послуг перукарів, закрійників, швачок, телемайстра та інших, торгують продуктами, одягом та ритуальними речами. Труна у них коштує 300 гривень, залізний хрест — 130, огорожа на одну могилку — 1000, на дві — 1200.
— Українці часто беруть нашу постільну білизну, подвійний комплект коштує 250 гривень, — показує директор. — Користується попитом і трикотаж. Футболка дуже хорошої якості Жлобинської фабрики коштує 45 гривень, 30 — чоловічі труси. Жіночі труси коштують 16 гривень, панталони — 46.
— Яв Чернігів їжджу зуби протезувати, — каже Соловйова. — У вас в обласній стоматполіклініці дуже хороші спеціалісти.

Геннадій Гнип, тижневик «Вісник Ч» №50 (1336)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: бензин, Білорусь, «Вісник Ч», Геннадій Гнип

Додати в: