Марки сталі для шестигранника у виробництві кріпильних елементів
Металевий шестигранник є одним з найбільш популярних видів металопрокату. Він являє собою металеві прути різної довжини, що мають в поперечному перерізі шість граней. В описі розмірів шестигранників зазвичай вказується їх довжина і діаметр. Під діаметром шестигранника в цьому випадку слід розуміти розмір по протилежних гранях, а не діаметр вписаного в нього кола.
Виготовляються металеві шестигранники довжиною від 2 до 6 метрів, проте на вимогу замовника можна купити шестигранник довжиною до 12 метрів, а ширина його грані в до 80 - 100 мм. Актуальні доступні варіанти за розмірами та марками сталі можна перевірити на сторінці відповідного товару. Використовується шестигранний прут переважно в загальному машинобудуванні, як заготовка для виробництва на токарних верстатах і автоматах різних кріпильних виробів, а саме болтів, гайок, шпильок і стійок. У будівельному виробництві сталевий шестигранник знайшов застосування як складник каркасу конструкцій або декоративного і несучого елемента балконних огорож, перил, а також технологічних сходів і оглядових майданчиків.
Класифікація шестигранників
За довжиною металевого прутка:
- немірної довжини;
- мірної довжини;
- обмеженої довжини;
- довжини, кратної мірній.
За точністю прокатки метал шестигранник може бути:
- B – звичайна точність прокатки;
- D – підвищена точність прокатки.
За способом обробки:
- калібрований шестигранник;
- кований;
- гарячекатаний.
За обробкою після прокатки:
- гаряча обробка під високим тиском;
- холодна обробка механічним способом;
- холодне волочіння.
За кривизною прутка:
- I клас – кривизна становить 0,5 % довжини прутка при діаметрі до 40 мм і 0,4 % довжини прутка при діаметрі понад 40 мм;
- II клас – кривизна становить 0,5 % довжини прутка при діаметрі понад 40 мм.
Прут шестигранний випускається сортаментом, регламентованим ГОСТ 2879-88, ГОСТ 2879-2006, а його хімічний склад відповідає вимогам ГОСТ 5632-61. На шестигранник малих розмірів (менше ніж 8 міліметрів) поширюється також дія ГОСТ 8560-78. Шестигранник сталевий гарячекатаний і калібрований з нелегованої високовуглецевої інструментальної сталі виробляється відповідно до вимог ГОСТ 1435-99.
Марки сталі для виготовлення шестигранників
Різноманітне застосування шестигранників неодмінно тягне за собою і різні вимоги до його виробництва. Основні характеристики та вимоги, що висуваються до шестигранника, – це довжина, діаметр, точність форми та розмірів, а також марка сталі, з якої виготовлений шестигранник.
При виробництві шестигранника застосовується велика різноманітність матеріалів, в основному це високоякісні вуглецеві та леговані сталі, з додаванням, залежно від вимог до шестигранника, різних присадок, таких як нікель, марганець, хром та інших, що надають шестиграннику особливі властивості. Часто буває необхідна корозійна стійкість шестигранника.
У звичайних і особливо агресивних середовищах його виробляють з нержавіючих сталей з різними добавками, в основному – хромом, власне, такий вид шестигранників називається нержавіючим шестигранником. Для високої температурної стійкості шестигранника застосовуються складнолеговані, жаростійкі сталі, з додаванням нікелю, хрому, кремнію і алюмінію.
Виробляють шестигранник пруток, зокрема і нержавіючий шестигранник, методом гарячого прокату, кування і калібрування на металургійних заводах. Отримуючи при цьому шестигранник товщиною від 8 до 100 мм, що відповідає вимогам державних стандартів.
Найбільш затребувані марки сталі для виробництва болтів, гайок, шпильок – Ст20, Ст35, Ст40Х і Ст45.
В якості заготовки для кріпильних виробів, призначених для використання в машинах і механізмах, що експлуатуються в умовах агресивного середовища, використовується шестигранник металевий гарячекатаний з легованої або високолегованої сталі.
Для його виробництва застосовуються переважно нікелеві сталі корозійностійких, жаростійких і жароміцних марок 12Х18Н10Т, 08Х18Н10Т, 23Х23Н18, 10Х17Н13МДТ.
У машинах і механізмах для харчових виробництв використовуються кріпильні вироби з шестигранника, виготовленого з безнікелевої сталі марок 20Х13, 40Х13, 95Х18 і 15Х25.
Поставляються прутки шестигранника сталевого мірної, кратної мірної або немірної довжини. Довжина прутків, як правило, становить від 2 до 12 метрів для шестигранника сталевого з вуглецевої сталі звичайної якості, 2-6 метрів – виготовлених зі сталі вуглецевої якісної або легованої, і від 1 до 6 метрів для прутків з високолегованої сталі.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.