Піротехнік Микола Власенко вже двічі рятував життя людям на воді
Із липня 2022-го чернігівець Микола Власенко (зараз йому 28 років) працює піротехніком частини піротехнічних робіт, підводного та гуманітарного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС України в Чернігівській області. Незважаючи на те що основна робота Миколи полягає в очищенні територій від вибухонебезпечних предметів, які можуть підступно забрати життя, двічі йому доводилось рятувати людей по-іншому — на воді.
— Років чотири тому ми з друзями відпочивали на озері за Шестовицею (Чернігівський район. — Авт.). Сиділи неподалік від води, коли я раптом побачив, як в озеро впала дитина. Навіть поряд із берегом глибина там доволі велика, тож діяти треба було швидко. Я зразу ж пірнув і, на щастя, встиг підхопити дитину, — розповідає Микола. — Насправді нічого героїчного в цьому я не бачу. Думаю, в такій ситуації будь-хто зреагував би так само, просто в той момент я опинився найближче.
Друга історія сталася трохи більш ніж місяць тому — 24 вересня. Того дня фахівці відділення навчання з мінної безпеки частини піротехнічних робіт, підводного та гуманітарного розмінування виїхали на Сосниччину, щоб провести урок для місцевих школярів. Постійний водій пересувного навчального класу був у відпустці, тож його тимчасово підмінив Микола.
— Захід було призначено на 11-ту. Ми трохи запізнювалися, тому вирішили скоротити шлях через понтонну переправу. Загнали машину на понтон і вже допливли до середини Десни, коли раптом почули крик — хтось кликав на допомогу.
Почали придивлятися — метрів за 200 від нас у воді борсався чоловік. Я кинувся до понтонника, щоб він перевіз нас назад до берега — звідти добратися до того чоловіка буде швидше, бо від берега до нього було всього метрів 15-20. А якби я стрибнув у воду з понтона, то пливти довелося б далі, та ще й проти течії. Хто знає, чи встиг би я тоді його врятувати, адже ми ще з понтона бачили, що чоловік вже повністю під водою, лише час від часу над нею з’являлася маківка його голови.
Понтон пристав до берега, і Микола тут же кинувся до потопаючого, на бігу знімаючи із себе одяг, швидко доплив до чоловіка і на собі витягнув його на берег.
— Мої колеги зразу ж почали надавати першу допомогу. Прийшов у себе він доволі швидко, навіть від медичної допомоги відмовився. Розказав нам, що приїхав порибалити. В якийсь момент у воду впали його снасті, він нахилився, щоб їх дістати, і шубовснув униз. Берег там обривистий, тож вибратись не зміг і його почало зносити течією, плавати ж добре через проблеми з ногами він не міг.
— Дуже добре, що в той момент у машині був саме Микола, — говорить речниця ГУ ДСНС України в Чернігівській області Ірина Щукіна.
— Усе наше відділення навчання з мінної безпеки складається з хлопців, які зазнали поранень під час своїх бойових виїздів із розмінування, тому більшість із них через проблеми зі здоров’ям фізично не змогли б допомогти тому чоловікові. Пізніше і він, і його рідні дуже дякували нашим піротехнікам.
Під час нашої розмови з Миколою було видно, що він ніяковіє.
— Якось незвично розповідати ці історії. Це ж наша робота... — каже він. — Я ж і обирав собі таку професію, щоб допомагати людям, рятувати життя. Робота рятувальників потрібна завжди, а надто зараз. Наприклад, протягом останніх років обсяги роботи піротехніків з об’єктивних причин зросли в рази. Ще і нашим дітям та онукам доведеться ліквідовувати «сюрпризи», які щодня нам залишає ворог. Хочеться, щоб їх було якомога менше. Для цього й працюємо.
Причому не лише на Чернігівщині, а й в інших небезпечних областях України.
— Особисто мені доводилося виїжджати на ротації в Харківську і Донецьку області. Небезпечно всюди, але враховуючи те, що на Донеччині активні бойові дії тривають набагато довше, ніж у нас, завдання піротехніків ускладнюються. Та й ворог там полює на таких, як ми. Часто на піротехніків цілеспрямовано робляться скиди з безпілотників, бо своїми діями ми дуже заважаємо окупантам. Але постійним відчуттям небезпеки нас не зламати. Найстрашніше інше, — Микола на мить замовкає, — втрачати своїх колег. Гіршого за це не може бути нічого!
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: рятувальник, піротехнік