Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Коропчанка Анна Альвін у Швеції зібрала понад 4 млн. гривень на допомогу українцям

Коропчанка Анна Альвін у Швеції зібрала понад 4 млн. гривень на допомогу українцям

 

— Скільки?! — перепитую, побоюючись, що не­правильно зрозуміла.
— Понад 1 мільйон 200 тисяч шведських крон. У гривнях це більш ніж 4 мільйони, — інтонація моєї співрозмовниці (спілкуємося телефоном) підказує, що вона усміхається. Очевидно, інші теж із першого разу не могли повірити, що таку суму, зібрану за допомогою друзів, вона передала різним українським фондам.У Коропі її знають як Анну Василькову. У Шве­ції — як Аню Альвін (Anja Allvin). Саме у Швеції, а не лише в пе­редмісті Мальме — тре­тього за кількістю насе­лення міста країни, де мешкає її родина. Відо­мою Аня стала ще у 2022- му завдяки участі в шведському телевізійному кон­курсі «МастерШеф». Потім була перемога в конкурсі від Гастрономічної акаде­мії південної Швеції, успіх книги «Смак» (Vart ukrainska kok), яку вона на­писала у співавторстві з Анастасією Лундквіст. Це при тому, що за фахом Аня зовсім не кулінарка.Після закінчення шко­ли вступила до Київсько­го університету імені Т.Г. Шевченка на факуль­тет східних мов. Щоб мати мовну практику ще й уліт­ку, приєдналася до волон­терів, які тоді (на початку 2000-х) працювали на від­новленні Пустинно-Мико­лаївського монастиря, за­снованого ще в 1666 році у Рихлах — недалеко від її рідного Коропа У волонтерському таборі була молодь із багатьох країн. Там 20-річна Аня й познайомилася зі шведським музи­кантом Тобіасом Альвіном. Знайомство переросло в дружбу, дружба — у кохання, а закінчилося все весіл­лям.

— Воно було на рихлівських пагорбах, — зга­дує коропчанка Світлана Карацюба. — Багатьом запам'яталося, як Тобіас пообіцяв Ані зробити її щас­ливою.

Відтоді минуло майже 20 років. Стільки вона живе у Швеції. Мову — з її здібностями — вивчила без про­блем. З роботою, розказує, було складніше:

- Спробувала себе в різних сферах. Скажімо, за­кінчила вищі медичні курси. Працювала медсестрою.
А згодом відкрила в собі кулінарний талант. Подала заявку на шведський «МастерШеф». Конкурентів було майже пів сотні. Та Аня змогла обійти більшість і посіла п'яте місце. Програму дивилися тисячі глядачів — тож її часто впізнавали на вулиці. Зовсім скоро популяр­ність неабияк стала у пригоді, бо майже відразу після вторгнення рф в Україну Аня Альвін почала збирати ко­шти на допомогу співвітчизникам.
Залучила друзів, знайомих з України. Разом вони організовували семінари з кулінарії, пропонували роз­роблені в Україні сумки, влаштовували обіди, вечері, де частували гостей варениками, борщем на заквасці, українськими наливками тощо. Тістечка прикрашали кремом у синьо-жовтих кольорах. Приміщення і про­дукти спонсори — за попередньою домовленістю — надавали безкоштовно.

Навіть презентацію своєї книги Аня і Настя пере­творили на благодійний захід. Вона відбулася у Сток­гольмі минулого року — якраз на День Незалежності України (а в грудні їхній «Смак» отримав нагороду в но­мінації «Етнічна кулінарна книга»).

«Я робила свій внесок у створення книги на знак пам'яті про мою українську бабусю, яка пережила дві війни, голод і репресії у 1937 році - коли безвісти про­пав чоловік. Бабуся була чудовою кулінаркою. Її руко­писні рецепти я зберігаю і досі», — розповіла на своїй сторінці в соцмережах Анастасія Лундквіст (Anastasia Lundqvist). Їй 44. Ро­дом із Киргизії. Теж замужем за шведом.

— Наша книга — це своєрідна кулінарна подорож Україною. У ній ми поєднали розповіді про різні облас­ті, рецепти (їх 65. — Авт.) регіональних страв для при­готування на шведській кухні і численні ілюстрації. На презентації було багато людей. Донатили щедро, — додає Аня.Із часом, не приховує, питання допомоги україн­цям дещо втратило актуальність. Зібрати стільки ко­штів, як на початку повномасштабного вторгнення, зараз уже не вдається.

Запитую, чи готує во­на українські страви для своєї сім’ї.
— Аякже. Найбільше всі люблять пампушки із часником і кропом.

Приправи, деякі овочі Аня вирощує на своїй ді­лянці.

— Може, й коропську картоплю саджає­те?

— Картоплю — ні, — сміється. — А за Коро­пом я дуже сумую. Не бу­ла там уже більш ніж два роки, хоча раніше ми при­їжджали раз або двічі на рік. Востаннє гостювали у мами в січні 2022-го — святкували Різдво. А тро­хи більш ніж за місяць — війна...

На запитання, чи ви­конав Тобіас свою ве­сільну обіцянку зробити її щасливою, Аня каже, усе, що залежало від нього, чоловік для цього зробив. Він викладає в університеті, пише музику. У них — хо­роша міцна родина, троє дітей (15-річна Лея, 13-річний Осип і 6-річна Юліана), затишний дім, достаток і любов.

— Але я не можу бути абсолютно щасливою, коли під загрозою моя мама (Любов Михайлівна — лікар в інфекційному відділенні коропської лікарні. Батько Ані вже покійний. — Авт.), брат, мої родичі, друзі

Тому Аня не припиняє допомагати Україні. Правда, збір коштів тепер в основному відбувається онлайн.

Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Швеція, Короп, допомога, благодійність

Добавить в: