Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Гроші зібрали - коли ж відбудують Михайло-Коцюбинський ліцей?

Гроші зібрали - коли ж відбудують Михайло-Коцюбинський ліцей?

 

У серпні минулого року в Лон­доні відбувся футбольний бла­годійний матч зірок під егідою UNITED24 (глобальної ініціативи з підтримки України). Організу­вали його амбасадори цієї плат­форми — всесвітньо відомі українські футболісти Андрій Шевченко і Олександр Зінченко. Ме­тою матчу був збір коштів на від­будову зруйнованого рашистами Михайло-Коцюбинського ліцею на Чернігівщині. Всього зібра­ли 1,7 мільйона доларів США. Та днями соцмережами розлетіла­ся новина, буцімто цієї суми лі­цею... ще навіть не передали. Ми з’ясували, чи це дійсно так.

Від Чернігова до Михайло-Коцю­бинського — 12 кілометрів. Російські війська окупували селище 28 лютого 2022-го і «хазяйнували» там 33 дні: гра­бували. обстрілювали й тероризува­ли цивільних. А 4 березня вгатили по місцевому ліцею, у підвалі якого хова­лося близько сотні людей (з них тре­тина — діти). Ударили двома ракета­ми. Одна влучила в спортмайданчик на подвір’ї, друга попала в кабінет за­хисту Вітчизни, прошила обидва повер­хи, і вони обвалилися в підвальне при­міщення. Люди в укритті дивом вижили, бо були в сусідньому приміщенні (там лише посипалася штукатурка).

Од­нак без жертв не обійшлося. Загинула техпрацівниця — 62-річна Надія Сер­дюк, яка в момент удару була на пер­шому поверсі. Були повністю знище­ні кабінети інформатики, фізики, хімії, підсобні приміщення. Дах зруйнувало майже на 90%, а ще вилетіли більш ніж половина вікон і дверей.

Ще будучи в окупації, люди почали рятувати те, що вціліло: меблі позно­сили у приміщення, де зостався дах, а зруйновану покрівлю накрили плівкою для зберігання зерна (її взяли на місце­вому підприємстві). Після визволення селища до порятунку ліцею долучилися підприємці, волонтери, селищна рада, а також Чернігівська ОВА, яка виділи­ла будматеріали. Спільними зусиллями вдалося частково відновити дах, за­склити частину вікон, реконструю­вати систему опалення. Завдяки цьо­му вже в лютому минулого року ліцей вдалося перевести з дистанційної фор­ми навчання на змішану — коли час­тина учнів навчається з дому, а решта приходять на заняття у відновлені кабі­нети (потім міняються).

Однак про по­вну відбудову своїми силами й мови не було. Бо підрахунки показали, що тре­ба близько 60 мільйонів гривень. Для громади — сума непосильна. Та Михайло-Коцюбинському ліцею пощасти­ло — на нього звернули увагу амбаса­дори платформи UNITED24 Шевченко і Зінченко особисто приїжджали на Чернігівщину, поспілкувалися з адміністрацією ліцею та його учнями й огля­нули фронт майбутніх робіт. Завдяки лондонському мат­чу вдалося зібрати 1,7 мільйона дола­рів. Цього має вистачити. То невже гро­шей ще й досі не передали?— А ми їх напряму й не отримаємо, — говорить директор Михайло-Коцю­бинського ліцею Микола Шпак. — Бо UNITED24 працює не так, як усі дума­ють. Кошти, які збирає ця платформа, надходять не на їхні рахунки, а на ра­хунки українських міністерств. І вже конкретне міністерство спрямовує суб­венцію на область. Після чого прове­дуть тендер, визначать підрядника і розпочнуть роботи з відбудови ліцею. Орієнтовних строків поки що немає. Але минулого тижня представники UNITED24 зв’язувалися зі мною і заспо­коїли: «Не хвилюйтеся, все буде в по­рядку. Просто існують певні нюанси з перерахунком коштів із Великої Брита­нії в Україну. Бо за кордоном гроші про­ходять тривалий аудит і перевірку».

А ще сказали, що чекати залишилося не­довго, бо днями був проведений остан­ній транш і тепер справа за міністер­ством.
— В Інтернеті на сторінці вашого навчального закладу є подяка укра­їнській букмекерській конторі, яка виділила 1,5 мільйона гривень на відбудову ліцею, а також вітчизня­ній ювелірній компанії, що пожерт­вувала 500 тисяч. Ці кошти вже використали?
— Ще ні. Бо вони, знову ж таки, бу­ли надані в рамках UNITED24 й увійшли до загальної суми. Проте ми не стоїмо на місці і намагаємося всіляко залучати допомогу інших благодійників. Напри­клад, громадська організація «Lions Club» разом із благодійним фондом «Майбутнє із бджолами» встановили нам 55 вікон і відремонтували відко­си. Тож тепер у нас є вікна в у всіх приміщеннях, де умови дозволяють проводити уроки. Крім того, коштом фін­ських благодійників з організації «Finn Church Aid» нам облаштували шість модульних класів, що дозволило з вересня перевести ще більше дітей на очний режим навчання.

Також ми за­лучили допомогу від нідерландських меценатів, які виділили кошти на буд­матеріали для облаштування нашого укриття. До речі, його реконструкцією прямо зараз займається французька гуманітарна організація ACTED. За що ми їм дуже вдячні! Як і всім, хто нам допомагає! І звісно-ж, чекаємо, що не­забаром стартує масштабна відбудова ліцею за зібрані кошти. Тим більше що скоро весна. Тож можна починати роботи. Дасть Бог, так і буде!

Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа, фото з сюжету “Суспільне Чернігів”

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ліцей, відбудова, Михайло-Коцю­бинський, Шпак

Добавить в: