Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » У Прилуках розслідують загадкову смерть дитини

У Прилуках розслідують загадкову смерть дитини

 

У Прилуках поліція вивчає обстави­ни, за яких уранці 31 січня цього року не стало 3-річного Сашка Борисенка. Хлопчик помер на руках у своєї мате­рі — 46-річної Оксани Павлової. Крім нього, в батьків іще шестеро старших дітей (четверо з яких малолітні — від 5 до 12 років). Родина проблемна: на Оксану і її чоловіка Василя Борисенка вже не раз складали адмінпротоколи за зловживання спиртним та не­догляд за дітьми. І навіть намагалися позбавити їх батьківських прав. Утім минулого року суд ухвалив рішення повернути дітей батькам...У довідці про причину смерті вказано, що Сашко помер від набряку легенів. Більш детальну відповідь мають дати вже призна­чені поліцією експертизи. Слідчі порушили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 115 ККУ (умисне вбивство). Щоправда, з при­міткою «природна смерть», оскільки слі­дів насильницької смерті на тілі не виявили. За словами мами хлопчика, того ранку вона збиралася на роботу в школу, де працює по­мічницею кухаря.

— Малий попросив водички, гулявся. А потім заплакав, став кричати. Я вже чоботи взувала. Подумала: “Поплаче трохи і пере­стане”, бо вже траплялося, що він не хотів, щоб я йшла на роботу, — розказує Оксана. — Аж тут син знову до мене підбіг “Мамо, ма­мо!” Я взяла його на руки. І він прямо в мене на руках почав втрачати свідомість: закотив очі під лоба, захрипів...

Оксана стверджує, що негайно викликала “швидку”, взялася розтирати малого розчи­ном аміаку і винесла його в коридор на свіже повітря. Та Сашкові зробилося зовсім зле: зіниці сильно розширилися, він зблід. Ме­дики приїхали хвилин за 20. Усі спроби реані­мувати дитину виявилися марними.

Для сусідів смерть Сашка стала справ­жнім шоком. Дехто переконаний: якби горе-батькам не повертали дітей, то з малим нічо­го не сталося б. Річ у тім, що в березні 2021-го рішенням виконкому Прилуцької міськра­ди в Оксани і Василя тимчасово відібрали п'ятьох їхніх малолітніх дітей (у тому числі й Сашка). Їх відправили в патронатну родину, бо соцслужби зафіксували, що вдома їм пе­ребувати небезпечно. Тоді ж місцевий орган опіки та піклування подав позов до суду про вилучення дітей з родини без позбавлен­ня батьківських прав. Проте в серпні того ж року суд ухвалив рішення відхилити по­зов органу опіку. Дітей повернули батькам. Втім лише з третьої (!) спроби. Тому що ма­ти не приходила по них у призначений час або ж являлася п’яна як чіп. А вже після то­го, як забрали дітей, Оксана з чоловіком кіль­ка разів не пускали представників соцслуж­би, коли ті приходили з перевіркою.

Лише у жовтні 2021-го працівникам все ж таки вда­лося побувати в них удома. Перевірка пока­зала, що в момент візиту за дітьми доглядала їхня бабуся, яка заледве пересувалася спи­раючись на стілець, а батьки п’яні зачинили­ся в спальні. Але й це ще не все. У листопаді того ж року Служба у справах дітей отрима­ла повідомлення від лікарів, які здійснюва­ли патронаж родини, про те, що Павлова по­водиться агресивно і відмовляється пролі­кувати дітей в стаціонарі. Коли представни­ки служби зателефонували Оксані, вона про­кричала їм у слухавку, що їй наказано по­різати дітей» (до слова, ще з березня 2021 року вона з чоловіком перебувають на обліку через психічні та поведінкові розлади внаслі­док вживання алкоголю).

Після цього випадку соцслужби доби­лися, щоб дітей негайно забрали з родини і відправили до Прилуцької дитячої лікар­ні. Там у малечі виявили педикульоз, а ще в кожного з них діагностували різні захворю­вання: у когось — бронхіт. в інших — тремор очей, фарингіт, трахеобронхіт, відставання у психічному розвитку. В листопаді 2021 ро­ку орган опіки та піклування подав новий по­зов до суду — тепер уже про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Розгляд справи затягнувся майже на півтора року. Весь цей час батьки майже не контак­тували зі своїми дітьми. І якщо старші з пер­ших місяців повномасштабного вторгнення були в евакуації (чим хоч якось можна по­яснити неможливість побачитися з ними), то наймолодший Сашко весь час перебував у Прилуцькому дитбудинку «Надія». Та мати лише раз навідалася до нього.

Довідки, які соцслужби надали суду, підтверджували, що батьки нехтують свої­ми обов’язками. Крім того, зловживають спиртним. Однак на засіданні представниця Прилуцького центру соцслужб повідомила судді, що єдиною Проблемою родини є ал­коголь, бо коли Оксана не вживає, то вдо­ма і прибрано, і їсти наготовлено».

Мабуть, почасти це й вплинуло на рішення суду, який врешті-решт відхилив позов органу опіки про позбавлення Оксани і Василя бать­ківських прав. Натомість зобов’язав їх по­кращити піклування про дітей і пройти курс лікування від алкогольної залежності в наркодиспансері. Вже у квітні 2023-го дітей повернули батькам. Та ситуація на краще не змінилася. Додалися лише нові протоко­ли за пияцтво і неналежний догляд за дітьми.

У Прилуцькому райсуді зазначають, що позбавлення батьків прав на дітей є край­нім заходом і на той час беззаперечних під­став для його ухвалення не було.

— Батьки відчайдушно та щиро боролися за дітей, розповідали багато дрібниць з їх­нього життя, приносили фотоальбоми, при­водили сусідів, які теж розповідали про них. Тому дітей все ж таки залишили в біологіч­них батьків, хоч і під наглядом органів опіки, — так прокоментували в суді рішення річної давності.

Пролити остаточно світло на цю історію змажуть лише згадані нами експертизи. Тож чекаємо висновків.

Джерело: газета “Гарт”, Юрій Нікітін

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Прилуки, Борисенко, Павлова, дитина, смерть, опіка

Добавить в: