Картопля буде по 35 гривень?

 

На початку цьогорічного сезо­ну експерти (у тому числі віцепрезидент Асоціації виробни­ків картоплі в Україні Микола Гордійчук) порадували спожи­вачів прогнозом: ціни на карто­плю знизяться. Пояснювали це тим, що урожай очікується ви­щий, ніж торік, споживчий ри­нок — через те, що багато укра­їнців виїхали за кордон, — ско­ротився, а експорт навряд чи буде. При цьому зазначали, що згодом (приблизно в люто­му 2024-го) ціна все ж таки по­повзе вгору, бо в Україні — де­фіцит якісної картоплі. Адже через війну, високу вартість пального, добрив, засобів за­хисту рослин фермерам до­велося економити і багато хто з них використовував для по­садки матеріал низьких репро­дукцій. А з нього якісні бульби не виростуть.

Прогноз щодо урожайності здій­снився: середня по області склала 35-50 ц/га проти 20-25 ц/га мину­лого року. Щодо ціни — тільки частко­во: вона почала зростати ще напри­кінці жовтня. Зараз в одному з найпопулярніших магазинів на Чернігівщині (АТБ) за кілограм досить крупної нефасованої картоплі треба викласти понад 16 грн., на ринках області (в за­лежності від якості, розміру, сорту) — від 8 грн. до 20-ти з лишком.

«Погода цього року була спри­ятливою, дощів було достатньо для формування високого врожаю. Але у вересні стояла надзвичайна спека. У картоплі, викопаній у таких умовах, при закладанні на зберігання швид­ко поширювалися хвороби. Ферме­ри з півночі Чернігівщини, що відкла­ли копання на пізніший час, втратили частину врожаю через перший при­морозок.

У вересні була досить високою (3 грн. за кг.) ціна на картоплю для пе­реробки на крохмаль. Багато госпо­дарств здавали її на підприємства.
Потім стало вигідно експортувати картоплю в Молдову.Фермери, в яких є якісна продук­ція та належні умови зберігання, за­клали запаси, які продаватимуть пізніше. Разом з тим багато виробни­ків уже не мають значних запасів», — пояснює в соцмережах причини здорожчання другого хліба очільник СТОВ «Десна» Микола Понома­ренко. Його товариство займається вирощуванням картоплі в Боромиках Чернігівського району.

Не мають значних запасів і біль­шість селян. Кажуть: набридло від­давати за копійки урожай, вироще­ний важкою працею. Саджають стіль­ки, щоб вистачило на власну родину і на хазяйство.

— Закупівельний приймали в на­шому селищі картоплю до кінця лис­топада. По 3,5 гривні, — розказує староста Макошиного (на Менщині) Світлана Попок-Горбенко.

— Люди здавали залишки, проте не стільки, як раніше. Бо ростити тепер нікому: чоловіки на фронті, а жінки не в змозі самі обробляти великі площі.

Світлана Миколаївна — одна з та­ких. Раніше з чоловіком та його бра­том (він живе з ними) порали чотири городи. Тепер чоловіки воюють, до­чка із сім’єю мешкає в Прилуках, син — студент, навчається у Києві. На ха­зяйстві вона сама. Ка­же: може залишитися тільки один город.

Хто із селян та агра­ріїв не спішив збувати урожай картоплі восе­ни, зараз має можли­вість заробити. Закупівельники підняли ціну.

— Але нема чого продавати, — говорить діловод Тютюнниць­кого старостинського округу (на Корюківщині) Валентина Пінченко. — Раніше наші лю­ди гарували біля карто­плі, бо роботи в селі не було. Після того як під­приємці відкрили фа­нерний цех, молодші пішли працювати туди.

А в старших немає сил і грошей обробляти великі городи. То­му закупівельники до нас не їздять. А з Домашлина днями везли цілу фу­ру картоплі. Кажуть, купували у фер­мерському господарстві по 7 гри­вень за кіло. Фермери теж скороти­ли площі під картоплею, та в декого ще трохи є на продаж.

В Авдіївці Понорницької грома­ди відбірні бульби з домашніх госпо­дарств закуповували ще дорожче — ціна доходила до 10 грн. за кг.

— Підприємці покладуть картоп­лю на зберігання, а весною дерти­муть із людей три шкури, — хитають головами селяни.

Дехто з аграріїв припускає, що роздрібна ціна на картоплю справді може вирости до європейського рів­ня — десь до 35 грн. за кг.

Джерело: газета "Гарт", Марія Ісаченко, фото із соцмереж

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: картопля, ціни, Пономаренко

Добавить в: