Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » У Макошиному на Менщині люди задихались на вулицях через нечистоти

У Макошиному на Менщині люди задихались на вулицях через нечистоти

 

У Макошиному на Менщині 21 червня стався порив на очис­них спорудах. Нечистотами за­лило частину дороги. Люди ка­жуть: нічим було дихати. Як з’ясувалося, порив був у при­йомній камері, куди надходять стоки. По одній трубі — із житло­вого масиву, збудованого для своїх працівників колишнім заводом залізобетонних виробів, по другій — із виправної колонії (№91). Обидва об’єкти споруджували одночасно — у 80-х роках минулого століття.— При Кравцову все працювало як треба. Не було жодних проблем, - говорять у селищі про роботу очис­них споруд, згадуючи добрим словом колишнього очільника селищної ради Валерія Кравцова, який був головою із 2002 до 2015 року (обирали тричі).

— Як це вдавалося, адже цей об’єкт уже тоді був доволі зношеним? — запитую Валерія Михайлови­ча. Зараз він очолює відділ житлово- комунального господарства та енергоефективності Менської міськради.— Провели повну реконструкцію очисних споруд. На це пішов понад мільйон гривень. На той час (2003 рік. — Авт.) - карколомна сума. Мені вда­лося вийти на депутата Верховної Ради Олега Петрова, і він допоміг нашому проекту вписатися в одну з екологічних програм. Кошти виділила держава.

Як годинник очисні працювали приблизно до 2017-го. Місцеві згаду­ють: у спеціально відведених ділянках — картах — вода була настільки очи­щена, що там жила риба.

Згідно з технологією, перед тим як потрапити в карти, стоки з прийомної камери жолобами мають над­ходити в аеротенки (споруди для біо­логічного очищення стічних вод), де спеціальні бактерії, з’їдаючи всю ор­ганічну складову нечистот, переро­бляють їх на очищену воду.Зараз бактерій немає. Директор КП «Менакомунпослуга» (макошинські очисні сьогодні у відомстві цього підприємства) Олександр Манжула вважає, що в цьому немає необхід­ності, бо нечистот мало: вони надхо­дять усього з 81-ї квартири житлово­го масиву і колонії.

— Раніше пробували запуска­ти бактерії, але вони гинули від того, що їм не було чого споживати, — по­яснює Олександр Васильович. — Ни­ні нечистоти просто відстоюються в ємностях, потім воду спрямовують у карту, а мул, що залишається, вика­чують.

Карт усього три, та використову­ють тільки одну — площею близько 5 соток: на інші води не вистачає.

— Через що стався останній по­рив?

- Через пошкодження у дні ємності. Місцями там проіржавіло бо вона хоч і виготовлена з міліме­трового заліза, але стоїть прямо на землі. Так було в попередніх власни­ків (спочатку очисні були на балан­сі селищної ради, потім — КП «Макошинське». — Авт.). Нам очисні пере­дали у 2021-му. За неповні два роки ми зробили що могли: почистили все, що роками не чистилось, замі­нили двигуни на компресорах тощо. Виконати всі ремонти одночасно не­можливо.

— Нечистоти, що витекли 21 червня, потрапили в Десну?

— У жодному разі, від очисних до річки - 4-5 кілометрів.

— Як часто трапляються пори­ви?

— Я спеціально піднімав докумен­тацію: у середньому раз на рік. Вра­ховуючи стан, у якому перебувають споруди, це нечасто.

Порив труби, що йде із «зони» (так місцеві називають виправну ко­лонію), був близько двох років тому, розповіли в селищі. Стоки йшли в землю, не доходячи до очисних. Тоді на місце виїжджала обласна Держав­на екологічна інспекція. Винесла при­писи, зобов’язала усунути порушен­ня, наклала штрафи.

У результаті колонія таки відре­монтувала трубу, але ремонту очис­них споруд не було. Бактерій, хоч міськрада й обіцяла, не запустили. Дехто каже: економили кошти. Адже для функціонування бактеріям потрі­бен кисень, тож компресор має на­сичувати неочищені стоки повітрям протягом як мінімум 8 годин на до­бу, що тягне за собою додаткові ви­трати електроенергії, за яку треба платити (сума станом на 2021-й, згід­но з оприлюдненою інформацією, становила понад 70 тис. грн за рік).

— За Вашої каденції на очисних використовували бактерії? — запи­тую Валерія Михайловича.

— Звичайно. Було все. що потріб­но. Працювала лабораторія. До ре­чі, зараз на закупівлю бактерій навіть витрачатися не треба - можна домо­витися з керівництвом філії сирзаводу (там є свої очисні. — Авт.).

Згідно з програмою «Питна во­да Менської об’єднаної територіаль­ної громади на 2020-2022 роки» на поліпшення системи очистки стічних вод у Макошиному планували виділи­ти 2 млн. Грн., але все залишилося на папері.

— Яка ситуація на сьогодні? — запитую очільника «Менакомунпослуги».

— Поламку ми усунули майже од­разу. А ситуація в цілому має змінити­ся на краще - міська рада обіцяє за­мовити проектно-кошторисну документацію на реконструкцію очисних у Макошиному. З тим, щоб підключити до каналізації ще й житловий масив колишнього заводу «Сільмаш».

Марія ІСАЧЕНКО, газета “Гарт” від 06.07.2023


Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Менщина, Макошино, очисні, Манжула, Кравцов

Добавить в: