Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Чернігівський хірург Олег Лузан видалив прилучанину півкілограмову пухлину, яка не давала дихати

Чернігівський хірург Олег Лузан видалив прилучанину півкілограмову пухлину, яка не давала дихати

 

Пацієнта прооперували 31 травня в хірургічному торакальному (грудному) відділенні Чернігівської обласної лікарні. Оперував Олег Лузан, заслужений лікар України, завідувач відділенням. Асистував Ігор Прохоренко. Допомага­ла медична сестра Юлія Шевченко.На фото Олег Лузан та пацієнт Роберт Хачатрян


Складне хірургічне втручання три­вало півтори години і завершилося без ускладнень.

2 червня, на третій день після операції, Роберт Хачатрян самостійно виходить з палати в коридор. У руках тримає відерце, куди по гнучкій трубочці витікає з грудей зайва рідина, сукровиця. Цей дренаж зменшить запалення та пришвидчить загоєння. Усе заживе, стане на свої місця, біль мине, відновиться дихання.

Поки що чоловіка мучить задишка. Була вона й до операції.

— Я захворів, закашляв. — розказує, як помітив хворобу. Мова українська, чи­ста, хоча Роберт Григорович — вірменин. — Я важко відкашлювався, важко дихав.

Ночами погано спав. Світлана, дружина, каже: «Поїхали до лікаря». Я їй: «Та воно мине», — як завжди. Ні, наполягла.
У Прилуках, у міській лікарні, флюорографію зробили. Щось не сподобалося медикам: «Щось є, але не можемо побачити, — кажуть, —треба обстеження».

Поїхали в Київ, у приватний центр «Мірум». КТ (комп'ютерну томографію) зробили. Побачили, що є кіста. Треба вирізати.
Ми почали цікавитися, де краще. Приїхали в Чернігів до Олега Мико­лайовича (Лузана) зі знімками. Він здивувався: «Вам 31 рік, і ви ніколи не обстежувалися? Не знали про пухлину?» Яке обстеження? Покашляв, минуло. Болить, переболить. Як до кості дістане, ідемо до лікаря.

Отже, у понеділок. 29 травня, приїхав в обласну лікарню, аналізи взяли. У вівторок рентген зробили. У середу — на операційний стіл.

Я дуже задоволений операцією. Як бачите, уже ходжу, розмовляю, їм. Дякую Олегу Миколайовичу і персоналу відділення. Я боявся, переживав. Хоча не лякливий. З дитинства багато переніс. Го­лову зашивали. Тут шили, тут. Апендицит різали. Грижа була. Це сьомий чи вось­мий наркоз у моєму житті. Прокинувся і відчуваю — живий!

Картоплю цього року без мене по­садили, — усміхається. — У селищі Линовиця батьки живуть, я там прописа­ний, допомагаю. Але земля — не моє. Я живу в Прилуках. Моя сфера заробітку пов’язана з машинами. Дружина шиє. Маємо шестирічного сина.

Тератома була поряд із серцем, легенями, аортою та нервовими стовбурами


— У пацієнта була вроджена пухлина — тератома, — пояснює особливості патології Олег Лузан. — Тератома від грецького слова «тератос» — чудовисько, чудо. Аномалія спочатку непомітна, а потім починає рости, тиснути. З’являється біль у грудях, задишка. Тому що розташована пухлина (за всіма ознаками, доброякісна) у середостінні. Між легенями, де серце знаходиться.

Складна була операція, бо важливі структури поряд, відмічає хірург. Аорта, серце, обидві легені, крупні нервові стовбури: діафрагмальний нерв, блукаючий нерв. Усе це треба обходити і видаляти пухлину дуже обережно, щоб не нашкодити хворому.

Видалена пухлина довжиною 15 сантиметрів, вагою майже півкіло

Оперував відкритим способом. Малоінвазивно спробував, через невеличкі розрізи, за допомогою спеціальних приладів. Але видалити пухлину таким чином не було можливості.

Зараз майже всі операції починаємо з малоінвазивної торакоскопи і, якщо можна, то і закінчуємо торакоскопічно. Через малесенький розріз вводиться відеокзмера в плевральну порожнину (це ніби подвійний мішок навколо легень). Робиться огляд, оцінюється ситуація, а тоді вже хірург вирішує, як оперувати.

Тератома була велика і багатокамерна. І так розташована, що більша частина знаходилася зліва, а один відросток дуже глибоко направо йшов у праву плевральну порожнину. Виникала загроза пошкодити медіастенальну (середостінну) плевру.

Що це значить? Є плевральна порожнина ліва, є плевральна порожнина права. Вони між собою не сполучаються. Коли дається наркоз трубка вводиться в одну легеню, іде вентиляція однієї легені. А друга плевральна порожнина відкривається, і хірург спокійно працює на легені, яка не вентилюється. У нашому ж випадку була загроза, що можна ушкодити , правий плевральний мішок. Це могло призвести до проблеми.

Тамара Кравченко, фото автора та з архіву Олега Лузана

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: пухлина, Лузан, хірург, операція

Добавить в: