Анатолій Михайлюк: «Претендуємо на статус загального закладу охорони здоров’я»
Якось так вийшло, що Борзнянська лікарня працювала собі й працювала, в неї з’явився новий керівник, а ми, пацієнти, вже почали звикати до реформи системи охорони здоров’я, хоча всі розуміють, що це, швидше, не реформа, а оптимізація, призвана зекономити державні гроші. Та останнім часом поповзли чутки, що лікарню планують закривати і взагалі швах, що медичний персонал уже не так ретельно ставиться до роботи і тому подібне. Що цікаво, інсайдерська інформація (таким грамотним словом називають інформацію зсередини, в даному випадку - від самих медиків) це навіть не сказати, що підтверджує, хоч і не зовсім заперечує. Мовляв, самі до ладу не знаємо.
Директор КНП «Борзнянська міська лікарня» Анатолій Михайлюк компетентно розповів про все, що зараз відбувається в лікарні, аби пацієнти не створювали ажіотажу навколо цієї, безсумнівно, важливої проблеми (та чи проблеми?).
- Отже, Анатолію Володимировичу, запитання дуже «неочікуване»: що чекає на вас, медиків і на нас, пацієнтів?
- Так, медична реформа триває і кидає нам все нові й нові випробування. Так, 29 лютого Кабмін видав постанову №174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я», згідно якої у складі спроможної мережі визначаються наступні категорії закладів охорони здоров’я (ЗОЗ): надкластерні; кластерні ЗОЗ; загальні ЗОЗ; надавачі медичних послуг, які надають первинну медичну допомогу; центри екстреної медичної допомоги та медицини катастроф із пунктами постійного базування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги.
Якщо коротко, то ці категорії визначені, виходячи з кількості населення, яку вони обслуговують, виду й кількості наданих медичних послуг. Відповідно до цього буде й фінансування закладів.
За проєктом, до спроможної мережі в Чернігівській області планується 2 надкластерних ЗОЗ - Чернігівська обласна клінічна лікарня та Чернігівська обласна дитяча клінічна лікарня, 4 кластерні ЗОЗ - Чернігівська міська лікарня №2, Корюківська ЦРЛ, Ніжинська й Прилуцька міські лікарні. Решта лікарень, у тому числі й Борзнянська, борються за статус «Загальний заклад охорони здоров’я».
- Розкажіть трохи докладніше, чому важливо мати цей статус?
- Тому, що не отримавши його, Національна служба здоров‘я України суттєво зменшить фінансування закладу, а до- фінансування в такому випадку повинно відбуватися за рахунок місцевого бюджету. Це, як ви розумієте, дуже важкий тягар для нього: якщо бюджет «не потягне», ми вимушені будемо йти на непопулярні заходи, зокрема, на скорочення медичного персоналу. Власне, тому й поширюються чутки про майбутнє скорочення, а то й закриття нашої лікарні. А це не відповідає дійсності, тому що ми, як я вище сказав, докладаємо всіх зусиль для отримання статусу загального ЗОЗ.
- Що конкретно робиться для цього?
- До 1 травня Чернігівська ОВА розробляє та надає для погодження МОЗ пропозиції щодо визначення спроможної мережі ЗОЗ. Тому спільно з керівниками Борзнянської, Височанської, Плисківської, Комарівської та Крутівської громад (до нас звертається хоч і невелика, але стабільна кількість пацієнтів з цієї громади) ми підготували листа голові Чернігівської ОВА та начальнику Управління охорони здоров’я в Чернігівській області. У ньому описали роботу закладу, сильні сторони, обґрунтували потребу закладу як загального та звернулись з проханням взяти до уваги при поданні пропозиції щодо визначення спроможної мережі ЗОЗ можливості нашого закладу - КНП «Борзнянська міська лікарня» і визначити його як загальний заклад охорони здоров’я. 6 квітня провели збори лікарського колективу за участю керівників громад. Обговорили, зокрема, питання залучення лікарів-спеціалістів у наш заклад, забезпечивши їх житлом.
Керівники громад погодились спільно вирішити це питання. Також підняли питання придбання санітарного транспорту, вирішили тісніше співпрацювати з благодійними фондами та організаціями. Також вирішили з депутатськими запитами від кожної з громад щодо спроможної мережі ЗОЗ звернутись до Чернігівської ОВА. Звертаємося також до народних депутатів.
- Які критерії має в активі Борзнянська лікарня?
- Коротко можна відповісти так: формально ми відповідаємо всім поставленим для цього критеріям. Але розповім детальніше. Борзнянська міська лікарня продовжує надавати послуги спеціалізованої медичної допомоги в умовах воєнного стану. Заклад акредитований на першу категорію. Обслуговує населення п’яти громад, надає допомогу військовослужбовцям та внутрішньо переміщеним особам. Наш заклад співпрацює з Національною службою здоров’я за програмою медичних гарантій по дванадцяти пакетах:
- хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах;
- стаціонарна допомога без проведення хірургічних операцій;
- профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах;
- стоматологічна допомога;
- діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини (та підозрою на ВІЛ);
- ведення вагітності в амбулаторних умовах;
- гастроскопія;
- Колоноскопія;
- забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом орга
нізації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів.
У цьому році підключили два пакети програми медичних гарантій з паліативної медичної допомоги (медичні, психологічні і побутові послуги, які допомагають полегшити життя людям із важким діагнозом): мобільну та стаціонарну допомогу дорослим і дітям.
Наша лікарня має високотехнологічне обладнання для діагностики та лікування, а саме: віде- огастроскоп, відеоколо- носкоп, відоекольпоскоп, діагностичний комплекс для ЕКГ (так званий хол- тер-монітор для тривалої діагностики стану серця), рентгенівський цифровий діагностичний апарат, електроенцефалограф, електронейроміограф, біохімічні напівавтоматичні аналізатори, гематологічні напівавтоматичні аналізатори, дерматоскоп, апарати штучної вентиляції легень, ультразвукової діагностики, імунофер- ментного аналізу. Усі вони результативно використовуються.
Нещодавно встановили кисневу станцію, усі відділення забезпечені кисневими концентраторами.
Згідно з висновком експерта з будівлі споруд 2020 року, заклад доступний для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
З метою дотримання колективної безпеки після початку війни в лікарні провели ремонт протирадіаційного укриття, в якому облаштована операційна, є можливість надання медичної допомоги в укритті, маємо три джерела резервного електроживлення.
У минулому році заклад переведено на альтернативний вид палива - тверде паливо, хоча газове опалення за потреби теж може функціонувати.
У минулому році лікарі поліклініки зробили 42,5 тисячі відвідувань, що на
2,4% більше, ніж у попередньому році. Стаціонарно пролікували 3220 осіб (за 2021 рік - 2903 особи.
У цьому році запрацював кабінет електроенце- фалографії, в якому працює молодий досвідчений спеціаліст, що пройшов відповідну підготовку. Також запроваджуємо холтер-діагностику, яку буде проводити молодий досвідчений кардіолог, пройшовши відповідне навчання. Раніше для даного обстеження хворих направляли до Чернігівської обласної лікарні.
Функціонують потужна бактеріологічна лабораторія і також досить потужне типове боксоване інфекційне відділення.
Стаціонар розрахований на 120 ліжок. Працюють чотири спеціалізовані відділення - терапевтичне, хірургічне, педіатричне, інфекційне за такими профілями: терапевтичний - 40 ліжок, неврологічний - 20 ліжок, хірургічний - 15 ліжок, травматологічний - 5 ліжок, гінекологічний - 8 ліжок, патології вагітності та хірургії одного дня - 2 ліжка, педіатричний - 15 ліжок, інфекційний - 15 ліжок. Крім того, функціонує відділення анестезіології та інтенсивної терапії на 6 ліжок.
Лікарі хірургічного профілю торік виконали 328 операцій, що на 72 операції більше, ніж у попередньому році. У поліклінічному відділенні проведено 1445 операцій за минулий рік, що на 27,8% більше за попередній.
Враховуючи вищевказані дані, вважаємо, що Борзнянська міська лікарня має місце в числі спроможних закладів охорони здоров’я області.
- Можна здогадатися, що не лише ці показники мають значення...
- Так, у вимогах до спроможності ЗОЗ присутня і кількість населення, яке обслуговує заклад. Рекомендації говорять про 40 тисяч населення, а ми маємо 30900 чоловік. Але ці 40 тисяч - лише рекомендована кількість. Крім цього, враховується відстань до кластерних лікарень і надкластер- них: від Борзни до Ніжина близько 60 кілометрів, а до Чернігова - близько 150. А як бути жителям віддалених сіл Височан- ської громади? Тому всі показники розглядаються у комплексі. Та і взагалі, погодьтеся, має значення зручне розташування самої лікарні: і місце гарне - і не в самому центрі міста, і від центру недалеко, і компактно.
- Ви згадали про залучення нових лікарів...
- Так, я особисто веду перемовини з молодими лікарями. Але, як і кожний із нас, вони запитують про гарантії отримання житла. А це обмежується можливостями місцевого бюджету. Одна Борзнянська міська рада профі- нансувати лікарню в повному обсязі не в силах, потрібна допомога і від інших громад. На даний час ми маємо майже достатнє фінансування витрат на енергоносії. На щось інше, зокрема, на житло лікарям, коштів недостатньо. Цьому могли б посприяти громади, але вони не мають права фінансувати цю статтю. Тож ми зараз домовляємося, щоб громади трохи збільшили фінансування енергоносіїв, а міська рада вже допомогла придбати житло молодим лікарям. Наприклад, щоб лікарі відпрацювали якийсь термін з подальшою можливістю приватизувати його. Моя родина придбала житло за власні кошти.
Джерело: "Вісті Борзнянщини", Сергій БЛИЗНЮК
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.