Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Олена Бутурлим голова Ічні розповіла про виклики року, міжнародну співпрацю та розвиток громади

Олена Бутурлим голова Ічні розповіла про виклики року, міжнародну співпрацю та розвиток громади

 

Добіг кінця дуже важкий, сповнений горя воєнний 2022-й рік. Рік, який змусив українців жити у нових ре­аліях. Підсумки року підби­ваємо разом з Ічнянським міським головою Оленою Бутурлим.- Олено Вікторівно, які викли­ки довелося долати вам, як міському голові, у зв’язку із повномасштабним вторгнен­ням рф в Україну?
- Війна - це те, до чого ніхто не був готовим, те чому нас ніхто не вчив і чого ми не очікували. З перших днів військкомат і поліція були евакуйовані. До мене йшли люди, щоб я їх мобілізувала, але такі повноваження мають лише військові адміністрації - районна та обласна. Наша Ічня була відрі­зана і від Прилук, і від Ніжина. Не було можливості навіть привез­ти хліба. Тому, найперше, треба було забезпечити життєдіяль­ність громади.

- Ви з цією проблемою спра­вилися.

- Так, завдяки аграріям, зав­дяки активним жителям грома­ди. Завдяки хлібоприймально­му підприємству, яке запустило млин. Із зерна, яке надали аг­рарії, мололи борошно і розда­вали людям.

Були проблеми із ліками. Але ми теж знаходили шляхи для їх доставки. Серйозна проблема з доставкою ліків була для онкохворих. Тринадцять чоловік потребувало хіміотерапії. Її ро­били у міській лікарні, оскільки на той момент не було можли­вості доїхати до Чернігова, на­віть до Прилук не можна було доїхати через постійний рух во­рожих колон. Тому звернулися до народного депутата Валерія Зуба, який допомагав діставати ліки. Дужа складною була логі­стика доставки цих препаратів, їх передавали у Ніжин, з Ніжина на Борзну, потім на Плиски, а звідти на Івангород. Наші хлопці, які були при оперативному шта­бі, з ризиком для життя добира­лися до Івангорода і їх забирали.

Так, у той час працював опера­тивний штаб, у якому були пра­цівники поліції, ДСНС, міської ради, волонтери. Ми робили, те що могли. Постійно були на зв’язку із старостами.

- В Ічні були ворожі сили?
- У місто двічі заходила ворожа техніка. Уперше - в кількості 64 одиниці і вдруге - 25 одиниць. На щастя, це був транзит. Сла­ва Богу, що завершилося тільки транзитом. Це було тоді, яку нас ще не було блокпостів. Інакше я не знаю, що було б із нашим містом. Блокпости провокува­ли ворога. Ворог спочатку роз­стрілював їх, а потім усе що ба­чив і усе, що йому траплялося на ходу. На той час у нас не було ЗСУ, а лише тероборона, яка не була забезпечена усім необхід­ним. Дай Боже нам усе віднови­ти те, що було потрощене. І дай Боже, щоб вони більше сюди не дійшли.

25 лютого у громаду заіхапа перша ворожа колона, а остан­ня виїхала у ніч із 31 березня на 1 квітня - вона налічувала 812 одиниць. Після виходу ворога у нас було багато проблем. Оди­надцять постраждалих сіл, 454 об’єкти знищені, пошкоджені чи зруйновані, 32 родини залиши­лися без житла. Самих транс­форматорів треба було замінити 17 штук, їх розстрілювали, тро­щили, підстанції заміновували. Все було у розтяжках.

- Що уже вдалося відновити із зруйнованого житла?
- Завдяки злагодженій роботі розмінувальників та енергети­ків вдалося у найкоротші строки відновити постачання електро­енергії до постраждалих сіл. Та найбільше було пошкоджено бу­динків. Практично в усіх будинках на тих вулицях, якими рухалися ворожі колони, постріляні вікна. Люди від обласної військової адміністрації отримали адресну допомогу будівельними матеріа­лами.

Більшість будинків уже відремонтова­на. Хто міг, відновлював їх самотужки, десь підключалися старости і робітники із благоустрою, десь долучалося кому­нальне підприємство. Але 32 будинки зовсім знищені, їх власники залишилися без житла. Ми розуміємо, що держава на сьогодні не спроможна виділяти кош­ти на відновлення. Зараз усі її зусилля спрямовані на забезпечення перемоги. Тому нам залишається шукати спонсорів та залучати міжнародну допомогу.

- Це моє наступне запитання про міжнародну співпрацю. Як вам вдається залучати міжнародну допо­могу?

- Ми виходимо на благодійні організації та шукаємо партнерів під час міжнарод­них зустрічей. Ми тісно співпрацюємо із Ротарі Інтернешнел. Завдяки їм було відкрито модульний будинок для багатодітної сім’ї Коваленків із Крупичполя. Другий будинок уже виготовляєть­ся, на третій зайшли кошти.

- Хто на черзі на отримання будин­ків?

- Другий і третій будинки - для жителів Більмачівки: сімей Ведмідь і Глушко. Один буде встановлений у селі, інший в Ічні. Це модульні модернізовані будинки постійного проживання, з меблями та усіма зручностями. Вони передаються у власність постраждалим.

Далі ми почали співпрацю із Всесвіт­ньою Лютеранською Федерацією, яка вирішує багато питань по місту. Зокре­ма, допомогли з облаштуванням укриття у гімназії ім. Васильченка. Після 1 січня лютеранці закуповують нам три потужні 60 кВт генератори для водоканалу.

- До речі, стосовно генераторів... Скільки на Ічнянську громаду облас­на військова адміністрація виділила генераторів?
- На нашу громаду від Чернігівської об­ласної військової адміністрації надійшов один генератор. Він забезпечуватиме постійну і безперебійну роботу міської ради та пункту незламності, який розта­шований у холі нашої будівлі. Два гене­ратори, які нам передали ротарійці, ми передали на казначейство і комунгосп, ще два - від Червного Хреста - передали
нашим захисникам на схід і північ. Зараз нам везуть генератор від мерії Парижа, який ми передамо на лікарню.

- Це результат вашої поїздки у Фран­цію?

-І не тільки це. На сьогодні є домовленість про побратимство із двома містами Фран­ції - Авранч і Пломер. У січні-лютому ми підпишемо меморандум про співпрацю. Мери цих міст теж будуть працювати над придбанням нам генераторів. У січні за­плановане підписання меморандуму про співпрацю із польською Дембицькою гміною. Вони готують нам гуманітарний ван­таж за потребою. Ті ж генератори. Бо ми повинні думати і про медичні заклади, й про освітні, які повинні працювати.

Дружньою нам стала і Фінляндія. За­вдяки діяльності мого радника Олега Востриха, міська рада отримала три ав­тобуси. Зараз триває процедура офор­млення документів та розмитнення. А потім будемо вибудовувати маршрут. Зрозуміло, що там, де немає доріг, ці ав­тобуси не поїдуть. Ми зараз продумує­мо, щоб вони підвозили і дітей, і доро­слих. Це буде муніципальний транспорт. Діти будуть їздити безкоштовно.

- Хто обслуговуватиме цей транс­порт?

- Комунальне підприємство «Ічнян­ське ВУЖКГ». Зміни у статут внесені, і підприємство може займатися транс­портними послугами. Ми мусимо думати над наповненням бюджету. За час вій­ни підприємства скорочувалися, ФОПи закривалися, скорочували людей. Щоб громаду розвивати, треба раціонально використовувати бюджет, а ще треба його наповнювати. І треба усвідомлюва­ти, що на час війни надходження значно скоротилися.

Є благодійні фонди, з якими ми роз­почали співпрацю. БФ «Добрі справи» - це фонд, який тісно співпрацює із на­родним депутатом Валерієм Зубом. З початку війни Валерій Зуб надає суттєву допомогу нашій громаді. Багато допомо­ги надавалося на постраждалі села. Він особисто приїздив із своїми помічника­ми, організовували медичне обстеження населення постраждалих сіл у мобільній клініці. Активно допомагав ЗСУ. Постійно допомагає лікарні.

- Стосовно лікарні, скажіть, хто і де недопрацьовує, недофінансовує, що й досі дах над хірургією «світить ре­брами»?
- Ми закрили першу чергу ремонту лікарні - це ремонт даху. Метал приве­зений і лише погодні умови заважають будівельникам накрити будівлю. Друга черга - це внутрішні роботи. На дру­гу чергу міська рада уже перерахувала кошти. Також, я сподіваюся, що коли Лютеранська Федерація закриє проект по водоканалу, наступним стане лікарня.

- Мабуть, не лише гуманітарною до­помогою обмежиться співпраця міст-побратимів. Будуть якісь культурні та економічні обміни...
- Так. Культурні зв'язки та обмін досві­дом будуть обов'язково. Франція взяла шефство над Чернігівською областю, тому очікуємо всебічної співпраці.
Також у нас налагоджена співпраця із ПаріМатч Фундейшен, Червоним Хре­стом та франко-українським фондом, який направив нам допомогу загальною сумою два мільйони гривень. Надійшла вона для лікарні та для окремих пільго­вих категорій населення.

- Багато доріг у жахливому стані. Планується їх ремонт?

- Це болюче питання. У нас багато доріг обласного та державного значення, які підпорядковані Облавтодору та Службі автомобільних доріг. До утримання цих доріг є багато зауважень. На сьогодні підрядна організація, яка повинна б об­слуговувати їх, знаходиться у Вінниці. Тендер виграли, гроші отримали, а до­роги не обслуговують. Нещодавно була аварійна ситуація біля Ольшани, де фура перегородила дорогу і заблокувала рух транспорту через неналежний стан по­криття. І дещо раніше таке було. Тому я неодноразово зверталася до керівництва Служби автомобільних доріг, оскільки це траса державного значення, щоб вирі­шити питання належного обслуговуван­ня. Завдяки аграріям та комунальному підприємству ми наводимо лад на наших дорогах, але нам ці витрати ніхто не від­шкодовує. Тому із представником Служби автомобільнихдоріг маю намір обговори­ти питання субпідряду, тоді я буду впев­нена, що наші дороги у належному стані.
Дорога Ічня-Борзна - це не дорога, а напрямок. На 2022 рік вона була включе­на до «Великого будівництва» і мала бути капітально відремонтована. Через війну роботи не проводяться і нам сказали, що коштів немає. Навіть, щоб засипати ями. Добре, що вдалося домовитися про завершення ремонту мосту в Ольшані. Після наших неодноразових звернень частково засипали ями на дорозі Ічня - Київ та відремонтували частину ділянки від Дорогинки до Крупичполя. У межах можливого по місту частково провели ямковий ремонт та підсипали піщано- щебеневою сумішшю. Хотілося б зро­бити більше, але зробили, що могли. Сподіваюся, що наступний рік буде пе­реможним і дасть більше можливостей працювати.

—Яким був бюджет-2022 і яким буде бюджет-2023?

- Цього року усі захищені статті були виконані. На наступний рік прийняті усі програми. Бюджет 2022-го і 2023-го ро­ків є соціальним. Насамперед закрива­ються захищені статті, тобто видатки на заробітні плати працівникам бюджетних установ. Також покриваються комуналь­ні платежі. Водночас ми думаємо і про розвиток. У бюджет розвитку заклали на ремонт доріг, на капітальний ремонт, тех­нічне оснащення Мистецької школи, на капітальний ремонт, технічне оснащення, встановлення котла на альтернативному паливі у ЗОНІ №3, на ремонт Гмирянської гімназії, на виготовлення документації на ремонти другої черги по лікарні та гім­назії ім. Васильченка. Також у співфінансуванні плануємо провести ремонт Дорогинського ліцею, на який із спецфонду у рамках проекту «Відновлення України» виділяється 25 мільйонів гривень. Як ба­чите, ми дбаємо і про розвиток громади. Головне, щоб наші захисники здобули пе­ремогу і в Україні настав мир.

Джерело: газета “Трудова слава” від 29.12.2022, Ніна НАЛИВАЙКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Бутурлим, Ічня

Добавить в: