Олена Бутурлим голова Ічні розповіла про виклики року, міжнародну співпрацю та розвиток громади
Понедельник, 30 Января 2023 14:09 | Просмотров: 2476
Добіг кінця дуже важкий, сповнений горя воєнний 2022-й рік. Рік, який змусив українців жити у нових реаліях. Підсумки року підбиваємо разом з Ічнянським міським головою Оленою Бутурлим.

- Олено Вікторівно, які виклики довелося долати вам, як міському голові, у зв’язку із повномасштабним вторгненням рф в Україну?
- Війна - це те, до чого ніхто не був готовим, те чому нас ніхто не вчив і чого ми не очікували. З перших днів військкомат і поліція були евакуйовані. До мене йшли люди, щоб я їх мобілізувала, але такі повноваження мають лише військові адміністрації - районна та обласна. Наша Ічня була відрізана і від Прилук, і від Ніжина. Не було можливості навіть привезти хліба. Тому, найперше, треба було забезпечити життєдіяльність громади.
- Ви з цією проблемою справилися.
- Так, завдяки аграріям, завдяки активним жителям громади. Завдяки хлібоприймальному підприємству, яке запустило млин. Із зерна, яке надали аграрії, мололи борошно і роздавали людям.
Були проблеми із ліками. Але ми теж знаходили шляхи для їх доставки. Серйозна проблема з доставкою ліків була для онкохворих. Тринадцять чоловік потребувало хіміотерапії. Її робили у міській лікарні, оскільки на той момент не було можливості доїхати до Чернігова, навіть до Прилук не можна було доїхати через постійний рух ворожих колон. Тому звернулися до народного депутата Валерія Зуба, який допомагав діставати ліки. Дужа складною була логістика доставки цих препаратів, їх передавали у Ніжин, з Ніжина на Борзну, потім на Плиски, а звідти на Івангород. Наші хлопці, які були при оперативному штабі, з ризиком для життя добиралися до Івангорода і їх забирали.
Так, у той час працював оперативний штаб, у якому були працівники поліції, ДСНС, міської ради, волонтери. Ми робили, те що могли. Постійно були на зв’язку із старостами.
- В Ічні були ворожі сили?
- У місто двічі заходила ворожа техніка. Уперше - в кількості 64 одиниці і вдруге - 25 одиниць. На щастя, це був транзит. Слава Богу, що завершилося тільки транзитом. Це було тоді, яку нас ще не було блокпостів. Інакше я не знаю, що було б із нашим містом. Блокпости провокували ворога. Ворог спочатку розстрілював їх, а потім усе що бачив і усе, що йому траплялося на ходу. На той час у нас не було ЗСУ, а лише тероборона, яка не була забезпечена усім необхідним. Дай Боже нам усе відновити те, що було потрощене. І дай Боже, щоб вони більше сюди не дійшли.
25 лютого у громаду заіхапа перша ворожа колона, а остання виїхала у ніч із 31 березня на 1 квітня - вона налічувала 812 одиниць. Після виходу ворога у нас було багато проблем. Одинадцять постраждалих сіл, 454 об’єкти знищені, пошкоджені чи зруйновані, 32 родини залишилися без житла. Самих трансформаторів треба було замінити 17 штук, їх розстрілювали, трощили, підстанції заміновували. Все було у розтяжках.
- Що уже вдалося відновити із зруйнованого житла?
- Завдяки злагодженій роботі розмінувальників та енергетиків вдалося у найкоротші строки відновити постачання електроенергії до постраждалих сіл. Та найбільше було пошкоджено будинків. Практично в усіх будинках на тих вулицях, якими рухалися ворожі колони, постріляні вікна. Люди від обласної військової адміністрації отримали адресну допомогу будівельними матеріалами.
Більшість будинків уже відремонтована. Хто міг, відновлював їх самотужки, десь підключалися старости і робітники із благоустрою, десь долучалося комунальне підприємство. Але 32 будинки зовсім знищені, їх власники залишилися без житла. Ми розуміємо, що держава на сьогодні не спроможна виділяти кошти на відновлення. Зараз усі її зусилля спрямовані на забезпечення перемоги. Тому нам залишається шукати спонсорів та залучати міжнародну допомогу.
- Це моє наступне запитання про міжнародну співпрацю. Як вам вдається залучати міжнародну допомогу?
- Ми виходимо на благодійні організації та шукаємо партнерів під час міжнародних зустрічей. Ми тісно співпрацюємо із Ротарі Інтернешнел. Завдяки їм було відкрито модульний будинок для багатодітної сім’ї Коваленків із Крупичполя. Другий будинок уже виготовляється, на третій зайшли кошти.
- Хто на черзі на отримання будинків?
- Другий і третій будинки - для жителів Більмачівки: сімей Ведмідь і Глушко. Один буде встановлений у селі, інший в Ічні. Це модульні модернізовані будинки постійного проживання, з меблями та усіма зручностями. Вони передаються у власність постраждалим.
Далі ми почали співпрацю із Всесвітньою Лютеранською Федерацією, яка вирішує багато питань по місту. Зокрема, допомогли з
облаштуванням укриття у гімназії ім. Васильченка. Після 1 січня лютеранці закуповують нам три потужні 60 кВт генератори для водоканалу.
- До речі, стосовно генераторів... Скільки на Ічнянську громаду обласна військова адміністрація виділила генераторів?
- На нашу громаду від Чернігівської обласної військової адміністрації надійшов один генератор. Він забезпечуватиме постійну і безперебійну роботу міської ради та пункту незламності, який розташований у холі нашої будівлі. Два генератори, які нам передали ротарійці, ми передали на казначейство і комунгосп, ще два - від Червного Хреста - передали
нашим захисникам на схід і північ. Зараз нам везуть генератор від мерії Парижа, який ми передамо на лікарню.
- Це результат вашої поїздки у Францію?
-І не тільки це. На сьогодні є домовленість про побратимство із двома містами Франції - Авранч і Пломер. У січні-лютому ми підпишемо меморандум про співпрацю. Мери цих міст теж будуть працювати над придбанням нам генераторів. У січні заплановане підписання меморандуму про співпрацю із польською Дембицькою гміною. Вони готують нам гуманітарний вантаж за потребою. Ті ж генератори. Бо ми повинні думати і про медичні заклади, й про освітні, які повинні працювати.
Дружньою нам стала і Фінляндія. Завдяки діяльності мого радника Олега Востриха, міська рада отримала три автобуси. Зараз триває процедура оформлення документів та розмитнення. А потім будемо вибудовувати маршрут. Зрозуміло, що там, де немає доріг, ці автобуси не поїдуть. Ми зараз продумуємо, щоб вони підвозили і дітей, і дорослих. Це буде муніципальний транспорт. Діти будуть їздити безкоштовно.
- Хто обслуговуватиме цей транспорт?
- Комунальне підприємство
«Ічнянське ВУЖКГ». Зміни у статут внесені, і підприємство може займатися транспортними послугами. Ми мусимо думати над наповненням бюджету. За час війни підприємства скорочувалися, ФОПи закривалися, скорочували людей. Щоб громаду розвивати, треба раціонально використовувати бюджет, а ще треба його наповнювати. І треба усвідомлювати, що на час війни надходження значно скоротилися.
Є благодійні фонди, з якими ми розпочали співпрацю.
БФ «Добрі справи» - це фонд, який тісно співпрацює із народним депутатом Валерієм Зубом. З початку війни Валерій Зуб надає суттєву допомогу нашій громаді. Багато допомоги надавалося на постраждалі села. Він особисто приїздив із своїми помічниками, організовували медичне обстеження населення постраждалих сіл у мобільній клініці. Активно допомагав ЗСУ. Постійно допомагає лікарні.
- Стосовно лікарні, скажіть, хто і де недопрацьовує, недофінансовує, що й досі дах над хірургією «світить ребрами»?
- Ми закрили першу чергу ремонту лікарні - це ремонт даху. Метал привезений і лише погодні умови заважають будівельникам накрити будівлю. Друга черга - це внутрішні роботи. На другу чергу міська рада уже перерахувала кошти. Також, я сподіваюся, що коли Лютеранська Федерація закриє проект по водоканалу, наступним стане лікарня.
- Мабуть, не лише гуманітарною допомогою обмежиться співпраця міст-побратимів. Будуть якісь культурні та економічні обміни...
- Так. Культурні зв'язки та обмін досвідом будуть обов'язково. Франція взяла шефство над Чернігівською областю, тому очікуємо всебічної співпраці.
Також у нас налагоджена співпраця із ПаріМатч Фундейшен, Червоним Хрестом та франко-українським фондом, який направив нам допомогу загальною сумою два мільйони гривень. Надійшла вона для лікарні та для окремих пільгових категорій населення.
- Багато доріг у жахливому стані. Планується їх ремонт?
- Це болюче питання. У нас багато доріг обласного та державного значення, які підпорядковані Облавтодору та Службі автомобільних доріг. До утримання цих доріг є багато зауважень. На сьогодні підрядна організація, яка повинна б обслуговувати їх, знаходиться у Вінниці. Тендер виграли, гроші отримали, а дороги не обслуговують. Нещодавно була аварійна ситуація біля Ольшани, де фура перегородила дорогу і заблокувала рух транспорту через неналежний стан покриття. І дещо раніше таке було. Тому я неодноразово зверталася до керівництва Служби автомобільних доріг, оскільки це траса державного значення, щоб вирішити питання належного обслуговування. Завдяки аграріям та комунальному підприємству ми наводимо лад на наших дорогах, але нам ці витрати ніхто не відшкодовує. Тому із представником Служби автомобільнихдоріг маю намір обговорити питання субпідряду, тоді я буду впевнена, що наші дороги у належному стані.
Дорога Ічня-Борзна - це не дорога, а напрямок. На 2022 рік вона була включена до «Великого будівництва» і мала бути капітально відремонтована. Через війну роботи не проводяться і нам сказали, що коштів немає. Навіть, щоб засипати ями. Добре, що вдалося домовитися про завершення ремонту мосту в Ольшані. Після наших неодноразових звернень частково засипали ями на дорозі Ічня - Київ та відремонтували частину ділянки від Дорогинки до Крупичполя. У межах можливого по місту частково провели ямковий ремонт та підсипали піщано- щебеневою сумішшю. Хотілося б зробити більше, але зробили, що могли. Сподіваюся, що наступний рік буде переможним і дасть більше можливостей працювати.
—Яким був бюджет-2022 і яким буде бюджет-2023?
- Цього року усі захищені статті були виконані. На наступний рік прийняті усі програми. Бюджет 2022-го і 2023-го років є соціальним. Насамперед закриваються захищені статті, тобто видатки на заробітні плати працівникам бюджетних установ. Також покриваються комунальні платежі. Водночас ми думаємо і про розвиток. У бюджет розвитку заклали на ремонт доріг, на капітальний ремонт, технічне оснащення Мистецької школи, на капітальний ремонт, технічне оснащення, встановлення котла на альтернативному паливі у ЗОНІ №3, на ремонт Гмирянської гімназії, на виготовлення документації на ремонти другої черги по лікарні та гімназії ім. Васильченка. Також у співфінансуванні плануємо провести ремонт Дорогинського ліцею, на який із спецфонду у рамках проекту «Відновлення України» виділяється 25 мільйонів гривень. Як бачите, ми дбаємо і про розвиток громади. Головне, щоб наші захисники здобули перемогу і в Україні настав мир.
Джерело: газета “Трудова слава” від 29.12.2022, Ніна НАЛИВАЙКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.