Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Без вікон, без дверей і даху над головою: жителі постраждалих сіл на порозі зими

Без вікон, без дверей і даху над головою: жителі постраждалих сіл на порозі зими

 

Як би не хотілося опинитися подалі від реалій сьо­годення, та війна своєю чорною рукою торкнулася і Куликівщини. Жителі щонайменше двох сіл на сьо­годні опинилися на роздоріжжі, бо не мають ані даху над головою, ані засобів для його придбання чи ре­монту.

Одразу чотири населені пункти - Бакланова Муравійка, Грабівка, Орлівка та Дроздівка - які постраждали через військову агресію РФ, нині го­туються до найтяжчої за всю історію незалежності зими. У кожному з цих сіл є пошкоджені будинки, ад­міністративні та інші приміщення закладів соціальної сфери, ремонт яких навряд чи вдасться закінчити до суттєвого похолодання.
Найгірша ситуація - у Баклановій Муравійці, де неушкодженими залишилася лише п’ята частина будинків. Решта потребує поточного, капіталь­ного ремонтів або ж повної перебудови.- На жаль, наше село опинилося на лінії фронту, коли окупанти намагалися захопити Чернігів, - каже староста На­талія Притиковська. - Більша частина будинків мають ушкодження різного сту­пеня: вибиті вікна та двері, пошкоджені стіни, пробитий дах та стеля, пошкод­жені або зруйновані господарчі будівлі. Крім того, жителі заселених будинків, яких у селі нараховується 220, нині потребують забезпечення паливом, адже зима не за горами. Для того, щоб пошкоджені будинки привести до ладу і підготувати до зими (мова йде навіть не про повний ремонт), необхідні сотні тисяч гривень. Нам активно допомагає місцева влада, чернігівська обласна вій­ськова адміністрація, волонтери, депу­тати, навіть іноземці. Проте з огляду на масштаби робіт допомога, яка надаєть­ся, - крапля в морі.

У Баклановій більше сотні пошкод­жених будинків, повністю знищених - 23. Одразу сім родин опинилися без даху над головою, втративши абсолютно все своє майно. На сьогодні дві такі сім’ї ма­ють тимчасовий прихисток, інші - зму­шені жити у літніх кухнях, гаражах, пусту­ючих будинках. Пропозицію оселитися у гуртожитку Куликівського аграрного ліцею відхилили, згодилися хіба що на модульні будинки, запропоновані ОВА. Однак, чи зможуть вони отримати це житло до зими - невідомо.

- На сьогодні у селі активно трива­ють роботи з відновлення знищених та пошкоджених будинків, - веде далі На­талія Притиковська. - Дві родини, житло яких було знищене повністю, вже поча­ли відбудову, буквально зводять стіни з нуля. За ввесь цей час жителі села отри­мали близько 15 тисяч штук цегли, яка була направлена найбільш постраждалій сім’ї, 40 мішків цементу (реальна потре­ба більше 10 тонн), трохи гіпсокартону, близько 100 кг цвяхів тощо. Однак, як я вже зазначила, цього занадто мало, щоб допомогти усім.

На сьогодні селяни потребують цег­ли, цементу, пиломатеріалів, скла, уте­плювача, цвяхів та багато іншого. Окрім будівельних матеріалів, селяни відчу­вають гостру потребу і в спеціалістах: мулярах, склярах, покрівельниках, сто­лярах, пічниках тощо.

Нині ж старостат щодня оновлює списки потреб постраждалих, а також веде чергу на забезпечення пали­вом. Вирішити пробле­му з дровами обіцяла під час свого візиту віцепрем’єрка Ірина Верещук. Однак на сьогодні ця проблема досі не вирі­шена.

Схожа ситуація і в Грабівці, де без житла ли­шилися жителі Сорочого хутора - вулиці Лісової. Від чотирьох господарств тут не зали­шилося і сліду.

- Кожна з цих родин нині має тимча­совий прихисток, - зазначає староста Орлівського старостинського округу, до якого входить Грабівка, Валентина Бу­сел. - Одну родину заселили у пустую­чий будинок, що перебуває на балансі селищної ради, інша - виїхала за кордон, ще дві - мешкають у сусідів та родичів.

До відбудови Грабівки долучилися і місцева влада, і агровиробник «Баришівська зернова компанія», і депутат обласної ради Віктор Труш. Кілька разів доставлялися будматеріали: цегла, гіпсокартон, цемент, шифер, цвяхи, плів­ка для оббивання вікон і таке інше. Проте і тут наданих обсягів катастрофічно не вистачає.

«Поліська правда» попросила про­коментувати ситуацію місцеву владу. Ось що нам повідомили:
- На сьогодні комісією селищної ради проведено 256 обстежень житло­вих будинків, пошкоджених внаслідок військової агресії РФ. Мова йде про господарства жителів Бакланової, Гра­бівки, Орлівки та Дроздівки, 40 з яких зазнали повного руйнування.
До Чернігівської ОВА та райдержадміністрації були направлені листи з про­ханням надати допомогу постраждалим мешканцям громади. У списку необхід­ного були зазначені: листи шиферу - 4 тис., віконне скло - 700 м.кв., пилома­теріали - 150 м.куб., матеріали для уте­плення стін - 430 м.куб., гіпсокартон - 5 тис. м.кв., шиферні цвяхи - 400 кг, це­мент - 10 тон, цегла керамічна - 30 тис. штук.
На сьогодні отримали та розподіли в рівних частинах між мешканцями сіл Бакланова Муравійка та Грабівка: 500 м.кв. гіпсокартону, 2 тонни цементу, 200кг цвяхів, 30тис. шт. цегли керамічної. Най­ближчим часом доставимо та розподіли­мо ще 50 м. куб. пиломатеріалів та 400 м.кв. скла. Листи віконного скла завеликі для транспортування, тому на сьогод­ні вирішується питання, під які розміри його різати, щоб без втрат перевезти і з максимальною користю використати, так як розміри вікон в кожній будівлі ін­дивідуальні.

Додатково до цього запиту селищ­ною радою направлені списки громадян, в яких пошкоджені металопластикові вік­на та двері, для залучення благодійних коштів на їх заміну. Окремі списки під­готовлені і по інших пошкоджених кон­струкціях будинків.

Крім того, за міжнародної підтрим­ки депутатів Збігнєва Бомболевского та Мартіна Іжека міста Любеч Горская, на відбудову одного з повністю зруйнова­них будинків в селі Бакланова Муравійка надана допомога у розмірі близько 70 тис. гривень.
Наразі напрацьовуються горизон­тальні зв’язки між органами самовря­дування для отримання фінансової допомоги на відновлення приватної інфраструктури у постраждалих селах громади.

Від редакції: поки напрацьовуються зв'язки, страждають люди. Адже у них, крім матеріальних втрат, велика душев­на травма.

Джерело: газета “Поліська правда” від 01.09.2022, Марина Іваненко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Куликівщина, села, відбудова, Притиковська

Добавить в: