Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Голова прикордонного Новгорода-Сіверського Людмила Ткаченко: «Розслаблятись зарано...»
Рекламодателям

Радио
Радио

Голова прикордонного Новгорода-Сіверського Людмила Ткаченко: «Розслаблятись зарано...»

 

Про актуальні для мешканців Новгорода-Сіверського і усієї громади питання сьогодні знову розмовляємо з міським головою Людмилою Ткаченко.- Є потреба знову повернутись до наслідків ракетного удару по Новгороду-Сіверському. Чи обстежила вже відповідна комісія постраждалі будинки? І до яких висновків дійшла?

- Так, комісія з обстеження об’єктів, пошкоджених та знищених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ, на території громади стосовно житлових будинків роботу завершила. Пошкоджено у нас житла двох сотень сімей. Звичайно, руйнування різні - десь тільки вікна вибиті, а десь і стіни пробиті наскрізь.

Треба пояснити, що відшкодування таких збитків узяла на себе держава, то за цим треба звертатись через застосунок «Дія». А міська рада може надати тільки фінансову допомогу.

Є один будинок, де руйнації завдано десь на 100 тис. гривень. Але, на щастя, нема жодного дому, який би не підлягав відновленню і визнаний непридатним до проживання.
Обстежено й потрощений обстрілом сарай у Кам’янській Слободі. Люди отримають допомогу на ремонт.

- Людмило Миколаївно, Ви нещодавно зустрічались з другим Президентом України Леонідом Кучмою? Про що говорили, про що впливого земляка просили?
- Звичайно ж, найдовше говорили про війну і спричинені нею біди і проблеми в нашій громаді. Найперше, про що зайшла мова, це відновлення сполучення з Сумщиною. Виходом із ситуації може бути наведення понтонної переправи через Десну, з приводу чого Леонід Данилович обіцяв звернутись до Міністерства оборони України. Але рішення тут прийматиме якраз Міністерство оборони, щоб тимчасовий міст не спричинив додаткової небезпеки для найближчих населених пунктів.Говорили з Леонідом Даниловичем і про відновлення розбомблених шкіл. Він дуже близько взяв до серця руйнацію двох навчальних закладів у Новгороді-Сіверському. Думка однозначна: треба зберегти ліцей - єдиний навчальний заклад такого рівня на Новгород-Сіверщині. До розмови в телефонному режимі Леонід Данилович долучив і Міністра освіти і науки України
Сергія Шкарлета. І Міністр розділив нашу з Президентом-земляком позицію.

Але слід зразу ж уточнити: йдеться про збереження саме закладу освіти. Всім би дуже хотілось, щоб вже до 1 вересня школа-інтернат, як називають державний ліцей ім. Ушинського у нас за звичкою, постала у всій своїй колишній красі - ні, навіть кращою! Але ж треба усвідомити: відновлення постраждалого приміщення до закінчення війни не можливе. Тому готуватимемо з адміністрацією ліцею до навчального процесу інші приміщення.
Хоча й тут доводиться уточнювати: навчання з 1 вересня, очевидно, буде онлайновим - очно буде дозволено проводити уроки тільки в тих школах, де є укриття, бомбосховища.

Отож, з руїнами шкіл в Новгороді-Сіверському доведеться поки що миритися...
Був візит до нас очільника управління освіти обласної адміністрації Миколи Конопацького. Говорили про перспективи початку нового навчального року і з головою обласної військової адміністрації В’ячеславом Чаусом...

- І про другу міську школу теж?..
- Так. І так само її розтрощене приміщення зараз відбудовуватись не може. Готуватимемо до 1 вересня так звану «нижню школу».
Але, як сказав Микола Конопацький, ця школа включена до п’ятірки навчальних закладів Чернігівщини, до відбудови яких залучатимуться закордонні донори. Але, ясно ж, що це справа не нинішнього літа...

У нас, до речі, і з гімназією №1 теж є проблема, про яку й не говорили широко раніше. Вибитих вікон у ту страшну травневу ніч там аж на 3 млн гривень! Але треба встановлювати, незалежно від того, коли гімназія зустріне учнів на навчання (бомбосховища і тут немає).

Руйнація шкільного приміщення у Грем’ячі, на щастя, не катастрофічна.

- Ходять чутки, що від Леоніда Кучми надходила гуманітарка? Кому вона дісталась?
- Гуманітарна допомога від Президента-земляка дійсно вже була, за що найщиріше вдячні. Це дороговартісні ліки, їх спрямували до резерву. Адже запаси треба накопичувати: розслаблятися ще рано, війна триває. Отже, все ще може трапитись. І хто впевнений, що найчорніший день позаду?
Леонід Данилович обіцяв громаді допомогу й продовольством. Її, вважаємо у міськраді, найдоцільніше теж закласти в резервні засіки.
Розповіла Леонідові Даниловичу, що в час окупації запускали в роботу чайкинську хлібопекарню і що хліб вийшов смачним. Дуже стурбований наш шанований краянин долею цього підприємства, сподівається, що знайдеться йому господар, який буде вміло його експлуатувати.

- Людмило Миколаївно, багато наших читачів цікавляться, чи є продовження у грантових проектів минулого року. Тобто, чи бути в Новгороді-Сіверському набережній? Чи продовжуватимуться благоустрій площі ім. Князя Ігоря?

- Прибутна вода зійшла - і те, що зроблено було над берегом Десни торік, ніскілечки не постраждало. Проте, цілком зрозуміло, що продовження будівництва, доки не закінчиться війна, нереальне.
У серцевині центральної площі встановили стовп-ліхтар, що замовлявся ще восени. Він вже підключений до електромережі і випробуваний. А освітлюватиме ночі, як зникне потреба у світломаскуванні.
Що посадимо довкіл ліхтаря, ще вирішуємо. Війна у все вносить свої корективи: там зробити пізніше, те відкласти до кращих часів, а майже все - за скромніші кошти.

- А ремонт доріг у місті?
- Та тут теж підкорегувало. І не тільки війною, а й стихією. І в бік не здешевлення, а здорожчання затрат на дороги. Зокрема, в значно вищу суму, ніж передбачалося раніше, обійдеться ремонт бруківки на Миколаївській - зміни вже внесені до проєктно-кошторисної документації. У вирву всипали 80 тон гравію, а перед цим - усе знесене з неї потоком, що змогли зібрати на дорозі.
Ще 20 тон щебінки є для засипання вибоїн в інших місцях.
До речі, і дістати щебінки - тепер дуже непросте завдання.
Плани ремонту доріг, в тому числі й ямкового, тепер слід погоджувати з обласною військовою адміністрацією. То у затвердженому переліку на це літо - поточний ремонт більше 50 вулиць у райцентрі. На деяких, зокрема Вокзальній та ім. Шевченка, він уже розпочався.

- А провалля, що утворилось у травні на вул. Шевченка? Його вже обстежили фахівці?

- Ні, бо відповідного профілю фахівців у нашому місті й немає. З приводу цього звернулась до обласної військової адміністрації. Сподіваємось, що комісія, у складі якої будуть екологи, представники департаменту ЖКГ й управління капітального будівництва, не зволікатиме з приїздом.
І тоді можна буде визначитись з обсягом робіт для усунення аварійної ситуації.

- Є ще дуже важливе: врожай-2022. На якій площі він росте на землях громади?

- На 35 тисячах га - це на 7 тис. гектарів менше, ніж минулого року. Не засіяні поля на північ від Новгорода-Сіверського. Причини, думаю, всім відомі.

- Людмило Миколаївно, хто запитує про дороги й засіяні поля, хто про школи, а хтось і про те, коли ж міськрада відмінить «сухих закон»...

- Це 22 червня обговорювали на засіданні виконавчого комітету. Вирішили скористатись прикладом Чернігова: продавати спиртне з 12.00 до 16.00. І це не міцні напої, а пиво і вино - міцністю до 16 оборотів.

- А ще що з того, про що ми не говорили, Ви вважаєте для себе завданнями з першочергових?
- Забезпечити об’єкти укриття водою, медикаментами. Далі зміцнювати продовольчі запаси громади. І створити резерв пального. Бо ж, якщо що, то і Кременчук тепер не виручить. Додам от що: те, що окупація позаду і минула вона для нас благополучно, багатьма сприйнялось як мало не закінчення війни. Є й егоїстичні настрої. Є й такі, хто хоче від міської ради неможливого тепер. Але ж війна ще не пішла з нашої хати. Про це добре знають у Грем’ячі, Михальчиній Слободі, Кам’янській Слободі. То ж прошу всіх, хто у відносному спокої^ бути співчутливішими, згуртованішими. Й не забувати, що багато де ллється українська кров.

Газета "Сіверський край" від 23.06.2022. Інтерв’ю взяла Ганна ХАЛІМАН

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Новгород-Сіверський, Ткаченко, Кучма

Добавить в:
 
 


Центр Комплект