Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Вивезли 30 тонн картоплі: у Седневі росіяни пограбували підприємство, що займається селекцією

Вивезли 30 тонн картоплі: у Седневі росіяни пограбували підприємство, що займається селекцією

 

Вивезли тридцять тонн картоплі, ще 400 тонн зробили непридатними до посадки, зламали сейф та винесли оргтехніку – під час окупації Седнева росіяни хазяйнували на підприємстві "Чернігівеліткартопля". Як постраждало господарство під час війни та як працює зараз – далі.

У біолабораторії підприємства "Чернігівеліткартопля" в Седневі займаються оздоровленням сортів. Завдяки цьому науковці отримують якісне насіння без вірусів та грибків.

Паростки містяться у пробірках. До війни їх було 15 тисяч, розповідає завідувач лабораторії біотехнологій Геннадій Гайструк.

"Навіть у період окупації лаборанти приходили на свій страх і ризик і проводили живцювання. І завдяки їм, що вони працювали, ми зберегли весь наш матеріал, який був розмножений і висаджений".

Седнів був в окупації понад місяць. Якби співробітники не приходили на роботу, за цей час всі рослини посохли й пропав би результат трирічної чи навіть п’ятирічної праці – саме стільки триває процес оздоровлення. Спочатку зразки рослин відбирають на полі, потім відправляють до інституту сільськогосподарської мікробіології до Чернігова, де їх обробляють. Бульба має стати стерильною.

"І потім виростає етильований паросток, і вони вже там у своїх умовах під потужним електронним мікроскопом беруть декілька проб, ліній, по 200 мікрометрів череночки у них. І висаджують вони його на поживне середовище. Воно є рідке, як у нас, а є з додаванням агару".

Далі науковці інституту проводять випробування на відповідність паростків ознакам сорту і після цього «Чернігівеліткартопля» купує 10-20 пробірок з готовим матеріалом, який розмножує до потрібної кількості. Якби 15 тисяч оздоровлених рослин пропали, все б довелося починати з нуля. Тепер в лабораторії залишилися лише материнські рослини, які розмножуватимуть вже до наступного сезону, а всі готові паростки висадили в ґрунт та на поживне середовище, в якому містяться макро- й мікроелементи, вітаміни, всі необхідні поживні речовини для живлення і росту рослини картоплі.

"Тут протікає поживне середовище, в якому макро- й мікроелементи, вітаміни, всі необхідні поживні речовини для живлення і росту рослини картоплі. У цьому поживному середовищі росте картопля, виростають міні-бульби", – говорить Геннадій Гайструк.

Геннадій Гайструк каже, частину селекційної картоплі, вирощеної минулого року, окупанти забрали, бо майже місяць жили в сховищі, де вона зберігалася.

"У нас є два склади – один у Седневі, один – у селі Новому. І от завдяки цьому весь матеріал наших сортів збережений, тому що частина тут сортів була, частина там, і сорти були однакові".

Загалом росіяни вивезли до 30 тонн картоплі, а 400 тонн сортів високих репродукцій перемішали, і тепер ці бульби не можна використовувати на насіння, їх здадуть на крохмаль. Матиме підприємство збитки й через відсутність збуту, бо продали лише десять відсотків насіння – основні покупці насіння з півдня України. Кілограм насіння коштував 15 гривень, на крохмальний завод здають удесятеро дешевше.

"Було приготовано майже півтори тисячі тонн насіннєвого якісного матеріалу для реалізації. І ви самі розумієте, що в той період, коли була окупація, "Нова пошта" не працювала, і ми не мали змоги відправляти насіння людям. Вона піде на переробку, на крохмаль".

Побували окупанти і в офісному приміщенні підприємства.

"Вирвали прямо залізні двері, повиривали, повибивали всі двері, жодних дверей, жодного замка в приміщенні не залишилося, все вибито, все розтрощено".

У лабораторії селекції розкидали матеріали та документацію. У приймальні – вибили двері, повиривали кабелі, забрали оргтехніку, зламали сейф. За словами Гайструка, там зберігалася документація, сертифікати на сорти, документи на техніку.

На відновлення втраченого в офісі та інформації пішло два тижні. Нині підприємство працює у звичному режимі.

Детальніше у сюжеті:Джерело: "Суспільне Чернігів"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Седнів, Чернігівеліткартопля

Добавить в: