Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Світлана Соколова розповіла, як не нарватися на фальсифікат в аптеці

Радио
Радио

Світлана Соколова розповіла, як не нарватися на фальсифікат в аптеці

 

В наш час як ніколи актуальна інформація про лікарські препарати, які доводиться приймати чернігівцям. Про їхню якість та ефективність ліків розмовляємо з начальницею Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Чернігівській області Світланою Соколовою. На цій посаді вона працює з 2016 року.-Світлано Олександрівно, чим займається ваша служба?
-Наша організація невелика, всього 11 осіб на всю область, розташована вона у Чернігові по вулиці П'ятницькій, 39.
Основні наші функції - контроль якості лікарських засобів на всіх етапах діяльності аптек, лікарень, складів, що мають відповідну ліцензію, а також ринковий нагляд за медичними виробами. Що стосується підконтрольних препаратів – наркотичних та психотропних – ми беремо участь у перевірках, спільних із центральним апаратом нашої служби. Протягом минулого року до нас надійшло 60 звернень-скарг, переважно, на якість препаратів та відсутність медичних виробів у зв'язку з пандемією.

-Які порушення у контрольованій сфері було виявлено минулого року?
- З березня 2020 року у зв'язку із запровадженням карантину нам заборонено проводити планові перевірки, тому немає можливості говорити про порушення у контрольованій сфері. Взагалі ж, про проведення планових перевірок ми маємо попереджати суб'єктів господарської діяльності за десять днів. Питання щодо їх ефективності треба ставити законодавцю, адже очевидно, що для отримання об'єктивних відомостей про роботу суб'єкта потрібно відмовитись від попередження про перевірку. На позапланові перевірки ми виходимо за зверненнями мешканців, але обов'язково узгодивши їх із нашим центральним апаратом.

- Чи реагуєте ви на скарги щодо безбар'єрності аптечних установ для осіб з інвалідністю?
- Ми не будівельна організація, яка будує для аптеки пандуси чи підйомники. Ми перевіряємо наявність документів, що надаються будівельниками, які гарантують наявність всього, що в ньому необхідно, зокрема для відвідувачів-інвалідів. Правомірність видачі таких документів – це відповідальність самих будівельників та їх контролюючих органів, і зараз нові аптеки без цього документа відкрити неможливо. Ми не мали таких скарг.

- На що слід звернути увагу покупцю, який купує ліки, щоб уникнути неприємних ситуацій?
– Щоб говорити про ефективність препаратів, потрібно для початку розуміти, що ліки – це хімічні сполуки, які по-різному діють на унікальну біохімічну систему кожної людини, і в жодному разі не виключати їхньої побічної дії.

Також слід застосовувати різні підходи щодо придбання безрецептурних препаратів або за рецептом лікаря. На жаль, порушується порядок виписки рецептів на препарати, найчастіше пацієнти не йдуть до лікарні, а прямують до аптеки та просять дати їм що-небудь, що допоможе у їхній проблемі.

В Україні налічується 2 961 торговельна назва безрецептурних ліків. Розібратися в них допоможе фармацевт аптеки за допомогою протоколів, в яких описані проблеми, що найчастіше зустрічаються у тих, хто звернувся до аптеки. Такі 36 протоколів фармацевта містять покрокові інструкції дій у кожному випадку та опис рекомендованих препаратів. Але покупець повинен озвучити свою проблему для того, щоб фармацевт оцінив ситуацію за протоколом і підібрав йому певний препарат, або направив до лікаря за більш точними інструкціями.

Має право продавати ліки в аптеці фармацевт із фармацевтичною освітою, та його помічник із середньою освітою. Розрізнити, хто продає ліки, можна за бейджиком на одязі працівника.

І вже зовсім я не раджу вибирати ліки з реклами в телевізорі, мета якої не прибрати першопричину захворювання, а переконати глядача придбати його за всяку ціну.

-Якщо у пацієнта все ж таки з'явилися сумніви в якості препарату, вибраного без рецепта?
- Є багато способів самому переконатися як препарати. У кожній аптеці є куточок покупця, де міститься інформація про її статус. Інформацію про реєстрацію певної аптеки чи лікарського препарату у державному реєстрі можна дізнатись на сайті нашої служби. 

Покупець може попросити сертифікат виробника, який гарантує, що ця серія антибіотиків випущена на його виробничих потужностях. Може сам уважно прочитати інструкцію та проаналізувати, наскільки ліки відповідають його опису. Чи можна поцікавитися у уповноваженої особи, яка гарантує якість препаратів у кожній аптеці, чи не знаходиться потрібний препарат у списку заборонених?

- За якими показаннями препарати забороняють на продаж?
- Щодня уповноважена особа аптечної установи повинна виходити на наш сайт, де в розділі “розпорядження” розміщуються рішення про тимчасову чи постійну заборону препаратів, та вилучити з торгівлі своєї аптеки всю його серію. Таким же чином сам покупець може сам познайомитися з інформацією про дозвіл і заборону товару, що його цікавить.
Протягом минулого року з аптек області від уповноважених осіб надійшли повідомлення щодо сумнівної якості 70 серійних препаратів. З них один виявився фальсифікатом, двоє мали побічну дію і 67 не відповідали стандартам.

Такі повідомлення про побічні дії препарату можуть бути підставою для тимчасової або постійної заборони препарату та направлення його до карантину. Їх роблять лікарі та медичні працівники, заповнюючи відповідну форму та направляючи її до центральної служби нашого відомства. За час лабораторного дослідження робиться висновок – чи є побічна дія випадковістю чи закономірністю та чи підходить препарат для подальшого використання.
Відсутність ефекту від препарату також є основою перегляду його подальшої реалізації. Такими питаннями займається "Державний експертний центр".

-Чи відстежуєте ви попит на препарати? Які з них найбільш затребувані?
-Це не входить у наші повноваження та не підлягає нашому аналізу. Кожна аптека - суб'єкт господарювання, та її керівництво саме вирішує, якою буде маркетингова діяльність, у тому числі асортимент, для того, щоб аптека працювала та розвивалася.

- Як здійснюється контроль за використанням препаратів у центрах вакцинації, розташованих по місту?
- Вважається, що майданчики по місту, обрані для вакцинації населення, це частина території лікарні, і обрані та оснащені вони всім необхідним для того, щоб розвести потоки людей в умовах пандемії. Влітку ми перевіряли ці місця на відповідність вимог до лікарських засобів, суттєвих порушень не виявлено. Жодної скарги щодо вакцинації ми не отримували.

- Які норми чинного законодавства ви змінили б, щоб полегшити роботу чи зробити її більш ефективною?
- Мабуть, я запропонувала б скасувати обов'язкове повідомлення за десять днів суб'єктів господарювання про проведення планових перевірок. Це необхідне підвищення ефективності таких перевірок.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Соколова, ліки, аптеки

Добавить в:
 
 


Центр Комплект