Радио
Радио

Застрелив лося і сам помер

 

Група мисливців з Києва у супроводі єгеря 58-річного Василя Тонконога, жителя Мринської ТГ, Носівщина, полювали 23 жовтня біля села Смолянки Олишівської ТГ.У них була ліцензія на косулю. А нині їх підозрюють у вбивстві червонокнижного лося.

Після обіду єгері Микола Сидоренко і В’ячеслав Шкробка застали мисливців за розбиранням туші лося.

29 жовтня застала Вячеслава Івановича на роботі. Разом з колегами висаджував молоді дуби і розповів, що було далі.

— Того дня я з Миколою об’їжджав угіддя. Три тисячі гектарів. Трохи проїхали, вирішили пройти. Аж
прямо на нас ВАЗ їде. Питаємо у водія: «Що робите в лісі?» Відповідають, що загубилися.

Скільки їх було усередині — не видно, на вікнах шторки. Показали напрямок, куди виїхати. Придивилися, метрів за сто від нас стоять чотири чоловіки.

Бігали два мисливських собаки.


В’ячеслав Шкробка

Підійшли ближче, бачимо тіло лося, яке вже наполовину розібрали. Впізнали колегу, єгеря з Носівки, — описує події 43-річний В’ячеслав Шкробка, єгер Куликівського відділення українського товариства мисливців і рибалок.

— Що робите? — запитали в них.

— Що, не бачите? Давайте будемо домовлятися, — відповів незнайомець.

— Коли ми дали зрозуміти, що домовитися не вийде, усі заметушилися. Попросили документи. Чоловіки сказали, вони в машині. Пішли до неї.

Ми за ними, чоловіки кинулися тікати.

Підібрала їх та ж сама машина, що нібито заблукала. Здалеку побачили, як один з рушницями побіг через болото.

— Чому не затримували?

— У нас немає таких повноважень. Ми знали, хто саме це був. Виписана ліцензія на косулю, мисливські картки, де вказано, хто ці чоловіки і всі їхні дані. Чого вони тікали, не зрозуміло.

За годину шло відомо, на пункті збору цих мисливців, біля Лихачова (Носівщина), одному стало зле. Він схопився за серце і миттєво помер.


— Бідні люди на полювання не їздять. Ліцензії, рушниці коштують немало. Прикро, що ніхто зайвий раз не приїде до лісу, щоб погодувати тваринок. Не залишить їм їжу. Ніхто ж не бачить, як ми, єгері, їздимо своїми машинами, за свій кошт підгодовувати їх. А от вбивати бажаючих багато. Відстрілюють усіх підряд. Не дивляться, що вбивають самок. Тих, кого не можна. До того ж, м’ясо лосів несмачне, як у старої корови чи коня, — не розуміє браконьєрів В’ячеслав.

— Що зробили з тушею тварини?

— Піймали їх о другій годині дня. А коли вони його вбили, невідомо. Поліція працювала на місці до двох годин ночі. Температура плюсова, м’ясо й позеленіло вже. Закопали на місці. Самим довелося яму копати. Лосю було десь два роки. Вага близько трьохсот кілограмів.

— Премію хоч обіцяють вам?

— Може, щось і отримаю. Віталій Харченко, старший єгер, сказав, що буде робити все можливе, щоб мене відзначили.

«Справа розглядається у бобровицькому суді»

— Яка зараз чисельність лосів на Чернігівщині? — запитала у Миколи Пирога, начальника відділу мисливського господарства обласного управління ЛМГ.

— Станом на 1 березня — 1206 голів. Але треба розуміти, що лось — мігруюча тварина. У цьому році виявлено сім тварин, які загинули в ДТП, ще шість постраждали від рук браконьєрів.

У 2020 році лосів нарахували трохи менше —1175 голів. 18 загинули в ДТП, зафіксували два випадки хвороби, дев’ять добули браконьєри.

Здійснюють незаконне полювання здебільшого вночі. Це набуло ознак організованої злочинності, бо працюють групами. З гарною забезпеченістю. Навіть застосовують квадрокоптери. Але й наші державні підприємства теж мають гарне оснащення.

— А якщо тварину переплутали і вбили випадково. Що робити в такому випадку?

— На кожне полювання, яке здійснюється за ліцензією, наказом по підприємству визначається розпорядник. Він і несе відповідальність за техніку безпеки і проведення полювання. Єгер повинен поставити до відома свого директора. А той, в свою чергу, повідомити відповідні служби.

— Чи доходять справи з браконьєрами до суду?

— Стосовно добування лося європейського, якого внесено до Червоної книги України, на сьогоднішній день розглядається така справа у бобровицькому районному суді. Це перша справа, яка зайшла до суду. Особа була затримана на місці. Зібрана вся доказова база.

* * *

Єгеря Василя Тонконога звільнено із займаної посади. Директора носівського мисливського підприємства Миколу Грицая тимчасово усунули з посади.

У проваджені фігурують чотири чоловіки. Один з них мертвий. Чоловікові було 48 років. Кажуть, працював у київському МРЕО (сервісний центр МВС). Зі слів мисливців, які були з ним того дня на полюванні, саме він і стріляв у лося.

— Поліція продовжує слідчі дії для об’єктивного документування вказаного факту. Триває досудове розслідування, відкрите за ознаками частини 1 етапі 248 Кримінального кодексу України — незаконне полювання. Таке правопорушення карається штрафом від 17000 до 51000 гривень, громадськими роботами на строк від 160 до 240 годин або обмеженням волі на строк до трьох років, — повідомила Наталія Слабеняк, речник Головного управління Нацполіції в Чернігівській області. — Причину смерті мисливця встановлюють медики.

Газета «ВісникЧ» №44 (1851) від 4 листопада 2021, Ольга Cамсоненко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: полювання, Шкробка

Добавить в:
 
 


Центр Комплект