Пакети потрапили під заборону

Починаючи з 2022 року по всій території України буде заборонений продаж пластикових пакетів у всіх точках торгівлі та сфери обслуговування. Першими з магазинів мають зникнути так звані «маечки», в які ми звикли складати продукти в супермаркеті. Тож вже зараз варто потурбуватися про торбинки, з якими ви будете ходити по продукти.В Україні з 9 червня набув чинності закон № 1489-ІХ «Про обмеження пластикових пакетів на території України», який забороняє їх продаж із 1 січня 2022 року. Під заборону потрапили три види пакетів: тонкі, надтонкі та оксорозкладні пластикові пакети.

Це рішення не спонтанне, адже десятки країн вже давно відмовляються від пластику, бо поліетиленові пакети не розкладаються в природі.

Пластик накопичується у довкіллі і є одним із головних джерел забруднення навколишнього середовища.

Так, відповідно до досліджень науковців, щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетиків, в той час як у країнах ЄС цей показник в середньому становить 90 пакетиків.

Екологи б’ють на сполох і вимагають заборони використання пластику. Натомість експерти пропонують альтернативні, біо-розкладні пакети, які, як правило, виготовляються з крохмалю або целюлози. Вони розкладаються на елементи природного походження за участю мікроорганізмів. І такі пакети обов’язково мають відповідати національним або європейським стандартам щодо утилізації - шляхом компостування або біорозкладання.

Які пакети заборонені

Починаючи з 10 грудня цього року почнуть діяти перші заборони. Саме з цієї дати у всіх магазинах, на ринках, кафе та ресторанах, відповідно до чинного закону, буде заборонено використовувати платно чи безоплатно пакети товщиною 50 мікрометрів (саме в такі ми зазвичай складаємо товари). Повністю з обігу вони не зникнуть, їх можна буде придбати, але ціни будуть значно вищі, ніж зараз.


Після тримісячної адаптації почнеться другий етап: з 10 березня 2022 року набуде чинності заборона на використання в торгівлі пакетів з товщиною стінок від 15 до 50 мікрометрів, оксорозкладних та надтонких пластикових пакетів. Придбати їх можна буде для особистих цілей за встановленими Урядом цінами.

І вже з 1 січня 2023 року всі пластикові пакети будуть в Україні заборонені. В обігу лишаться лише біорозкпадні пакунки.

Тож у нас лишилося півроку, щоб відвикнути від вже звичного в господарстві і в той же час такого токсичного для всього живого на планеті пакета.

Які будуть винятки

Закон дозволяє використання надтонких пластикових пакетів для транспортування чи пакування свіжої риби, м’яса, та продуктів із них, а також сипучих продуктів та льоду. Але цей дозвіл діятиме до 2023 року, потім їх все ж таки доведеться змінити на екологічну альтернативу. А от великі та цупкі пакети залишатимуть доступними, але не безплатними. До того ж новий закон зобов’язує встановити таку мінімальну ціну на цей товар, щоб стимулювати людей не купувати їх. Словом, доступно, але дорого. Також заборона поки що не поширюється на пакети для сміття та харчову плівку, бо їх легше переробити.

Штрафи чималі

Передбачили народні обранці і штрафи для порушників цього закону. Самих покупців спершу штрафувати не будуть, а от торгові точки, якщо ті все ж таки використовуватимуть пластикові пакети, штрафу не уникнуть.

Так, якщо заклад торгівлі, харчування та послуг упіймають на платному чи безоплатному розповсюджені пластикових пакетів, їм доведеться сплатити штраф від 8,8 до 17 тисяч гривень, за повторне порушення - від 17 до 34 тисяч гривень.

Марія Пучинець, «Чернігівщина» №25 (843) від 24 червня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: пластик, пакет, заборона, Пучинець, Чернігівщина

Добавить в: