• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Донька художника Миколи Горди, уродженця Ічнянщини: «Володимир Івасюк увійшов не лише в життя мого тата, а всієї нашої сім'ї»


Донька художника Миколи Горди, уродженця Ічнянщини: «Володимир Івасюк увійшов не лише в життя мого тата, а всієї нашої сім'ї»

До нашої редакції надійшов лист із Чернівців. Від Олени Логінової, молодшої наукової співробітниці Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка. Ця розповідь про нещодавній захід, який переплівся з Чернігівщиною.До 42-ї річниці загибелі композитора, геніального сучасника, Героя України Володимира Івасюка, у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка, вшанували добрим та світлим спомином, щирою молитвою, весняними сумуючими квітами видатного сина України. Коли він загинув, ця трагедія дуже підкосила батька Володимира, Михайла Івасюка, йому присвячено чимало зворушливих та проникливих віршів, які згодом увійшли до поетичної збірки «Елегії для сина». Поему «Привиди», яку написав поет у червні-липні 1979 року, зворушливо продекламував юний шанувальник та ретельний дослідник творчості сина І батька Івасюків Андрійко Ковальов - учень 7-а класу Чернівецької гімназії №2.

У Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка є 4 музейні зали. І кожен, хто хоч раз тут побував, захоче ще не раз сюди повертатися, тому що, крім родинних речей, у музеї представлено багато мистецьких творів, які присвячені не тільки великому композитору, а його життєдайним, сподіваємося, вічним пісням. Серед таких митців - Іван Онуфреїв, Іван Салевич, Людмила Богдан, Артем Присяжнюк, Оксана Петращук-Гинга, Ольга Макаревич, Юлія Поліщук, Михайло Єлисаветій, Ярослав Пасічанський, Микола Горда, Володимир Луців, Олександр Луценко, Орест Криворучко.


картина-триптих «Портрет Володимира Івасюка. Червона рута»

Привертає увагу наших відвідувачів і робота відомого українського художника, уродженця Чернігівської області, лауреата премії імені Лесі Українки Миколи Горди (1948-2018) - картина-триптих «Портрет Володимира Івасюка. Червона рута» (1998). Це не тільки живописне полотно, це - жива картина, яку митець пропустив крізь своє серце і душу, тому і не дивно, що стала візитівкою митця. Ідея створення такого проекту належала поету Олегу Васюкову, з легкої руки якого було видано перекидний календар, листівки, календарики із репродукцією картини та уривком з поеми Олега Васюкова «Остання зустріч з Орфеєм».


Микола Горда під час вручання своєї роботи «Портрет Володимира Івасюка. Червона рута». 4 березня 2005 рік, м. Чернівці

У виставковій залі розташовано виставку «У полоні творчості художника Миколи Горди», на якій представлено 23 картини, газетні та журнальні публікації, книги, календарі, нагороди Миколи Горди.

Пан Микола якось зауважив: «Я не думав про творчість, я просто малював... Коли пишу портрет, мушу розмовляти з тією людиною, щоб повніше й точніше її зобразити. Можу вперше побачити людину, але це не означає, що вийде достойний портрет на замовлення. Коли розстаюся з портретом, розстаюся з людиною. Портрет - це магія».

Серед пейзажів, робіт на історичну тематику на виставці представлені неймовірні, справді магічні портрети, які захоплюють глядачів: портрет батьків, Левка Лук’яненка, Івана Богуна, поетеси Галини Гордасевич, кілька автопортретів, і, звичайно, «Портрет Володимира Івасюка. Червона рута».


Ольга Цибко на відкритті виставки «У полоні творчості художника Миколи Горди». 21 травня 2021 рік, м. Чернівці.

Зворушила усіх гостей нашого заходу сокровенними спогадами Ольга Цибко, донька художника, яка завітала на відкриття зі Львова зі своєю сім’єю:

- Немає сенсу розповідати багато про митця, бо найкраще про нього скажуть роботи. Будь-яка картина, а особливо портрет, це відображення душі самого художника. В очах усіх портретуючих ви можете побачити очі мого тата. Батько родом із Чернігівщини, із невеличкого села Крупичполе (Ічнянщина). Пропрацювавши кілька років медиком, зрозумів, що це не його покликання. Не побоявся змінити професію. За четвертим разом вступив до Академії мистецтв, закінчив її і став прекрасним художником. Його біографія митця не є дуже довга, але вона неймовірна і насичена новими знайомствами, зйомками, насичена його характером. Він був харизма-тичним і холериком по натурі. Але всім, хто його знав, запам’ятався добрим і справедливим,, людиною, яка не мала двох облич. Страшенно любив робити подарунки, він взагалі дуже любив людей, любив чесних людей. І, власне, у 1998 році, багато було спалахів ужитті, і таким спалахом був Володимир Івасюк, який прийшов не лише в життя мого тата, він прийшов в життя всієї нашої сім’ї. З цього моменту почався прорив у творчості, у нас у хаті лунали пісні Володимира Івасюка, ми жили ним. Так само в його життя прийшла Леся Українка. Ми їздили по музеях... У кожної людини, я вірю і знаю, є якийсь талант, є якесь покликання. Але дуже часто ми боїмося йти за цим покликанням. Тому тато засвідчив, що не потрібно лякатися цього. Він пережив важкі дев’яності роки, втім залишився мистцем, влаштовував виставки, йому було нелегко, але він цьому не зрадив. Тата немає вже три роки, давно немає й Володимира Івасюка, вони на небі, але, вони тут, поруч з нами. Сподіваюся, що виставка принесе усім велике враження.

Про двох митців щиро та з неймовірною тугою у серці від родини Івасюків-Павлкжів мовив Віктор Павлюк. Заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк та Олена Гужва, мистецтвознавиця Чернівецького обласного художнього музею цікаво охарактеризували творчість художника Миколи Горди, згадуючи при цьому неймовірний талант Володимира Івасюка.

Звучали пісні, що народилися у співпраці двох велетів мистецтва - поета Ростислава Братуня та композитора Володимира Івасюка - «Вогні Львова» та «А ти подумай» у виконанні наших добрих друзів - солістів Чернівецької обласної філармонії імені Д. Гнатюка, лауреатів всеукраїнських та міжнародних конкурсів Віталія Соболева та Світлани Дейбук.

Олена Логінова, «Деснянка» №22 (861) від 3 червня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ічнянщина, Чернівці, Івасюк, Горда, Логінова, Деснянка

Добавить в:
 
 


Центр Комплект