• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Коли замість ЖЕКу – ОСББ: репортаж зі стильної багатоповерхівки на «Льотці»


Коли замість ЖЕКу – ОСББ: репортаж зі стильної багатоповерхівки на «Льотці»

 

Якби серед багатоповерхівок проводили конкурси краси, то ця панелька на «Льотці» точно була б серед переможців у Чернігові. В цьому неабияка заслуга Євгена Волошина – голови правління ОСББ «Льотна, 25 Б».«Візитка»

Панелька 2006 року народження, «вага» – 99 квартир. Сьогодні вона оточена маленькими туями, самшитом, ялинками та іншими рослинами. Майданчики та клумби вкриті газоном і квітами, огороджені білими парканами. Навколо них – стильні економні світильники. Біля лавочок – елегантні урни.

Узимку на деревах – гірлянди. За порядком слідкують камери відеоспостереження.

– Цього року наші камери навіть допомогли розкрити злочин. На жаль, вбили людину, – каже голова ОСББ.

У простих, але важливих деталях, виражається, що люди опікуються будинком, наче власною домівкою. Немає того відчуття і тих наслідків, коли «спільне» – це нічийне.

Наприклад, щоб не втрачати тепло, у під’їзді встановили додаткові металопластикові двері. Аби пісок не розносився коридорами, постелили килимки. На першому поверсі є контейнер для використаних батарейок.Тут чисто навіть у підвалі. Будинок зі сміттєпроводом, але немає притаманного таким панелькам запаху. Євген Волошин розповідає, що це через дезінфекцію.

Усе це коштує мешканцям 5 грн з квад­ратного метра квартири. Тариф не змінювався з 2018 року – відколи вони відмовилися від послуг приватного ЖЕКа і створили ОСББ, аби самостійно опікуватися благоустроєм будинку.Єдине, що псує картинку, – яма на тротуарі.– Три роки звертаюся в управління ЖКГ, щоб відремонтували. Кажуть, тут буде реконструкція, тому немає сенсу робити. Але ж так залишати небезпечно, особливо вночі чи взимку, коли сніг, – можна покалічитися, втупивши в яму. Та й плитка сама гарна, а її вже розікрали, коли комунальники в купу згребли, – розповів Євген Волошин.

Як усе починалося


– Раніше я працював водієм у комунальному ЖЕКу. Бачив, як усе там працює. Згодом мені спало на думку, що можна створити ОСББ у своєму будинку, оскільки послугами ЖЕКу, який нас обслуговував, я та інші жильці були незадоволені, – пригадує Євген.

Втім, люди важко відмовлялися від усталеного порядку через звичку: платили за послуги і скаржилися одне одному, що брудно й неохайно навкруги. Але за рік-два все ж вирішили взяти на себе відповідальність за стан будинку. Головою правління обрали ініціатора ОСББ – Євгена Волошина. Перші результати його роботи так сподобалися чернігівцям, що незабаром його запросили очолити ще чотири будинки у місті.


Євген Волошин з дружиною Мариною та доньками – Анною й Діаною

– Спрацювало «сарафанне радіо»: хтось побував біля нашого будинку, побачив, як він змінився, розповів знайомим. Так люди почали телефонувати мені, запрошувати до себе господарювати, – продовжує голова вже п’ятьох ОСББ.

У чотирьох будинках мешканці сплачують 5 грн з квадратного метра. У п’ятого – 6 грн, бо там більше ліфтів. За цю суму утримують внутрішньобудинкові системи, комунікаційні мережі, ліфти, прибирають під’їзди та біля будинків, облаштовують територію та сам будинок, роблять поточний ремонт тощо.

На кінець 2019 року на Чернігівщині було 437 ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків). Вони обслуговували 507 житлових будинків. Це 12% від загальної кількості багатоповерхівок області.

«У штаті – я та прибиральниця»

У штаті ОСББ «Льотна 25 Б» – всього дві людини: голова правління та прибиральниця. Інші послуги (сантехніків, електриків тощо) замовляють за потреби.

– Більше людей і не треба. Це додаткові щомісячні витрати, а отже на утримання будинку залишатиметься менше грошей. Знаю, в деяких інших ОСББ тримають на ставці електрика, сантехніка, паспортиста… Та й самі голови встановлюють собі високі заробітні плати, перетворивши ОСББ на бізнес, спосіб заробітку. Я вважаю, що це неправильно. Тому так важливо придивлятися до голови, якому довіряєте будинок. Уже за рік він має показати результат, не просто двері пофарбувати, а зробити щось грандіозне, – вважає Волошин.

Діяльність та фінансову звітність голови ОСББ перевіряє ревізор або ж ревізійна комісія з мешканців будинку. Якщо вони мають серйозні зауваження, то можуть зібрати збори й висловити недовіру голові.

– У нас поки скарг не було, люди задоволені результатом. Навіть ті, хто спочатку був проти створення ОСББ, тепер відчули різницю, – сказав чоловік.

Він розповів про оплату своєї роботи – 50 копійок з тарифу. У будинку на Льотній, 25 Б це виходить близько 3 тисяч гривень.

Про співпрацю з міськими програмами

У програмах підтримки ОСББ, на кшталт «Теплий дім» чи «Теплі кредити», Євген Волошин не брав участь. Каже, що не любить кредитів. А ось до міської програми співфінансування «70 на 30», за якою 70% вартості ремонту сплачує місто, 30% – ОСББ, пробував звернутися, коли в панельці робили покрівлю.

– Фахівець, який працює з програмою, порахував, що покрівля коштуватиме 500 тис. грн. Ми мали заплатити 30% – 150 тис. грн. Решта, 350 тисяч, – з міського бюджету. Я відкрив інтернет, подивився ціни на матеріали, вартість роботи. І виявилося, що покрівлі «під ключ» компанії роблять за ті ж 150 тисяч. Тож ми самі знайшли підрядника, а від міської програми відмовилися, щоб не «годувати дармоїдів». На рівному місці хтось хотів привласнити 350 тисяч бюджетних гривень, – ділиться досвідом Волошин.

Потрібну суму збирали впродовж року: розбили на «підйомні» для мешканців платежі по місяцях. Голова ОСББ впевнений, що можна було відкладати її з тарифу, але на це пішло б 3-4 роки.

До речі, «голі» дахи – проблема багатьох багатоповерхівок. І це одне з завдань, яке Волошин вирішуватиме у «своїх» нових будинках, де йому довірили господарювати.

– Там плити бетонні на даху, нічим не вкриті. Згодом вони руйнуються від перепадів температури й вологи, по стінах з’являється грибок. Така ось недбалість чи умисна дія будівельників, – каже пан Євген.

Наталія Найдюк, «Деснянка» №18 (857) від 6 травня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ОСББ, Льотна, 25_Б, Найдюк, Деснянка

Добавить в:
 
 


Центр Комплект