Справу бухгалтерки-шахрайки з Чернігова призупинили
Катерина Макаренко
У грудні минулого року Чернігівська окружна прокуратура нарешті скерувала до суду обвинувальний акт щодо Катерини Макаренко, яка протягом 2018-2023 років, обіймаючи посади голів і бухгалтерів в 11 чернігівських ОСББ (об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків), привласнила кошти цих об’єднань на суму 5,2 мільйона гривень. Проте на жодне судове засідання вона так і не з’явилася. А 23 травня Новозаводський районний суд ухвалив рішення призупинити цю справу. Причина — 35-річна Катерина Макаренко мобілізована до лав ЗСУ, а тому брати участі в судових процесах поки що не може.
Наші читачі, мабуть, добре пам’ятають цю історію. Влітку 2023 року до «Гарту» звернулися мешканці будинку № 16 на вулиці 1-ї Гвардійської Армії в Чернігові (ОСББ «Гвардій- ка 16») із проханням допомогти їм розібратись у ситуації, що виникла з вини голови та бухгалтера їхнього ОСББ.
У лютому 2022-го люди несподівано дізналися, що в них великі проблеми з кредитом, узятим 2019 року на термомодернізацію будинку, — борг перед банком сягнув понад 600 тисяч гривень за оплату самого кредиту, понад 250 тисяч гривень за оплату відсотків за користування кредитом, до цього додалася купа дрібніших платежів. Як наслідок — судом було обмежено право використання рахунка ОСББ. Пізніше ж виявилося, що й це ще не все, бо об’єднання мало чималі борги за електроенергію та обслуговування ліфтів, ще й тривалий час не виплачувалася зарплата найманим працівникам (наприклад прибиральниці). На всі закиди у свій бік бухгалтер ОСББ Катерина Макаренко відповідала, що об’єднанню давно пора підняти обов’язковий платіж за обслуговування будинку, адже грошей, які надходять від його співвласників, катастрофічно бракує, тож інколи (!) платежі бувають простроченими. Голова ОСББ Ніна Скачок усіляко підтримувала бухгалтера і запевняла, що та всі платежі вносить і про це звітує їй. Незважаючи на ці пояснення, 31 березня мешканці 16-го будинку спрямували колективні звернення керівництву ОВА, міської ради, а також в обласну прокуратуру і в Нацпо- ліцію з проханням дати правову оцінку діям Ніни Скачок і Катерини Макаренко. Правоохоронці справою зацікавились одразу ж, тим більше дуже скоро вона виросла до неймовірних масштабів — у шахрайських діях Катерину Макаренко звинуватили ще 10 багатоквартирних будинків.
Слідство тривало близько двох років. На цей період усі потерпілі ОСББ відсторонили Катерину Макаренко від справ. Втім без роботи ця підприємлива жінка не залишилася — пішла працювати в одне з чернігівських відділень Укрпошти. Акціонерне товариство навіть написало їй позитивну характеристику як відповідальному працівнику. І... поплатилося. Отримавши доступ до грошей, навіть на пошті Катерина Макаренко змогла за досить короткий термін «вивести» у власний гаманець близько 50 тисяч гривень. Іще одна справа з її обвинуваченням була скерована на розгляд суду. Але.
— Коли судом обирався запобіжний захід щодо неї, Катерина Федорівна дуже просила не брати її під варту, а відправити під домашній арешт, мовляв, вона мати-одиначка, має неповнолітніх дітей, яких ні з ким залишити, — говорить в. о. голови ОСББ «Гвардійка 16» Наталія Соколова. — Суд пішов їй назустріч.
І дарма. На перше ж судове засідання обвинувачена не з’явилася. Її адвокат Микола Росомаха заявив, що жінки немає в місті, бо вона мобілізована до лав ЗСУ і перебуває в зоні бойових дій. Хоча чимало з потерпілих, які прийшли на засідання, тими ж днями бачили Катерину Макаренко в Чернігові. З тієї ж причини, яку вперше озвучив адвокат, переносилися й інші судові засідання. Врешті-решт Микола Росомаха почав клопотати про призупинення провадження, а обдурені мешканці 11-ти ОСББ виявляли свою незгоду.
— Я також у суді заявила про те, що не згодна з рішенням про призупинення провадження, — каже Наталія Соколова. — Скоєно злочин, вкрадені великі гроші, є наслідки цих протиправних дій, а відповідальних, немає. Так не може бути в правовій країні. Та й як пояснити те, що людина, яка перебуває під домашнім арештом, якимось чином мобілізована до лав ЗСУ Запорізьким ТЦК? Це вже я мовчу про тих дітей, яких їй, за її словами, ні з ким було залишити. У зону бойових дій вона їх. точно із собою не забрала.
Саме Наталії Миколаївні довелося розгрібати проблеми «Гвардійки 16» після «роботи» Катерини Макаренко. І перш за все вона провела аудит.
— На 1 серпня 2023 року, коли я почала займатися цим будинком, за кредитом він був винен 615 тисяч гривень плюс 149 тисяч гривень відсотків. Близько 130 тисяч гривень «Гвардійка 16» мала сплатити за обслуговування ліфтів, близько 30 тисяч — за світло. Ну і були дрібніші суми за аварійні виклики. За все це мешканці будинку розраховуються й досі. У 2023-му на зборах ми колегіально підняли внесок на обслуговування будинку до 6,5 гривні за квадратний метр для першого і другого під’їздів та до 7,5 гривні для третього (саме в ньому проводилась термомодерніза- ція). Але й цього нам катастрофічно не вистачає. Зараз маємо ще близько 100 тисяч гривень боргу: одна половина — це той же самий кредит, друга — плата за обслуговування ліфтів. Сподіваємось скоро їх закрити. Проте, оскільки будинок досить старий, маємо низку поточних проблем. По- перше, протікає дах і треба його лагодити. По-друге, часто стаються пориви труб, вони потребують заміни, та зараз ми лише латаємо най- проблемніші ділянки. По- третє, в ідеалі мешканці мріють про термомодернізацію першого і другого під’їздів, однак говорити про це можна буде лише після повного погашення боргів.
— Ми дуже сподівалися, що суд примусить Катерину Макаренко повернути те, що вона в нас украла, а воно он як виходить... — бідкаються люди. — Чомусь Володимир Скорина — голова кількох ОСББ, які вона обчистила, як і наше, котрий воює на Сході, може якось відпроситися і приїхати на суд, а Макаренко не відпускають. Невже вона — такий цінний воїн? Де ця шахрайка точно служить, ми не знаємо. Із чуток: керує складом у якійсь військовій частині Запорізької області.
Що цікаво, украдених 5,2 мільйона гривень ні на офіційних рахунках Катерини Макаренко, ні у вигляді якогось дороговартісного майна правоохоронці не знайшли, а отже й відібрати в неї, виходить, нічого.
— Хочемо хоча б людської справедливості, — кажуть ошукані чернігівці. — Війна не вічна, і не вічно Катерина Макаренко відсиджуватиметься за воротами військової частини. Прийде час, її справу поновлять, і від реального терміну ув’язнення вона точно нікуди не дінеться!
Нагадаємо: Катерині Макаренко інкримінують вчинення злочинів за ч. 4 та ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння злочиним шляхом зловживання службовим становищем) та ч. 1 і ч. 2 ст. 200 Кримінального кодексу України (незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима, обладнанням для їх виготовлення). Максимальне покарання за вчинення таких злочинів — позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Джерело: газета "Гарт", Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: бухгалтерка, Макаренко, шахрайство, Гвардійка, ОСББ