Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Головний лікар дитячої стоматклініки у Чернігові: «Діти не винуваті, що дорослі дядьки не можуть порахувати гроші»

Головний лікар дитячої стоматклініки у Чернігові: «Діти не винуваті, що дорослі дядьки не можуть порахувати гроші»

Звістка про те, що всі послуги в міській дитячій стоматологічній поліклініці стануть платними, сколихнула багатьох. Виконком міської ради, який і ухвалив таке рішення, каже, що був змушений зробити це через недостатнє зі сторони уряду фінансування закладу, яке не покриває навіть мінімальних витрат. Не кажучи вже про повноцінне утримання і розвиток поліклініки.

Введення тарифів вирішить питання надання ургентної та планової стоматологічної допомоги дітям міста Чернігова та області, а не залишить їх напризволяще, кажуть чиновники. Утім чому саме виконкому довелося йти на такий, м’яко кажучи, непопулярний крок та чи лишаються шанси на безкоштовну допомогу в майбутньому?

«Якщо закриють, де лікувати дітей?»

Дитяча стоматологічна поліклініка – єдиний подібний заклад на території всієї Чернігівщини. За словами головного лікаря установи Віктора Струца, протягом року найрізноманітнішу допомогу в її стінах отримує близько 30 тисяч дітей. Деякі з них через медичні показання відвідують стоматолога регулярно. Чернігівка на ім’я Юлія, яка прийшла до поліклініки з дитиною, стверджує: ходить до закладу щонайменше раз на півроку і всі послуги для неї були безкоштовними.

– Ми багатодітна родина, тому нічого не сплачуємо. Всі уколи, лікування для нас були безкоштовні. Тільки за ортодонта платили, але це окрема стаття.Сподіваюся, що так воно буде і після 1 квітня.Якщо ж клініку закриють, то де тоді лікувати дітей? Куди ходити? Тим більше тут хороші спеціалісти, ми їм довіряємо. І зручно це, адже тут і знімок можна зробити, і укол, – розповіла Юлія.За найгірших умов вона не виключає, що доведеться відвідувати приватні стоматкабінети. Однак для дітей, на її думку, вони не надто підходять.

А от чоловік на ім’я Сергій, який саме очікував під кабінетом дитину, розповів, що звертатися до клініки йому доводиться нечасто. Однак така потреба може з’явитися в будь-який час.– Я сплачував тільки вартість пластини. Вона значно здорожчала за останній час. Колись коштувала 300 гривень, а зараз – 1200. Також сплачували консультаційні послуги. Зі змінами, які пропонуються, я не знайомий, тому робити якісь висновки не можу. Ходимо сюди не часто. Виникла проблема – звернулися, – розповів Сергій.

Власне, нині в Чернігові існує майже півсотні приватних стоматкабінетів. Утім для того, аби приймати дітей, потрібна спеціальна ліцензія. І, що не менш важливо, не тільки у клініки, а й у лікаря, який приймає маленького пацієнта.

– Заклад один на область. Більше немає. Але деякі приймають дітей «в тиху». Навіть недалеко від нашої поліклініки є такий. Звідки ми знаємо? Бо потім дітей приводять до нас і доводиться переробляти. У кожного нашого лікаря є сертифікат, який кожні п’ять років підтверджується. Ми чогось навчаємося, а інші думають, що можуть робити все без необхідних знань, – каже головний лікар закладу Віктор Струц.

Смішні цифриУперше дитяча стоматполіклініка опинилася на межі закриття ще в березні минулого року. Головна проблема – гроші, які виділив через Національну службу здоров’я України уряд на діяльність закладу. Вони виявилися недостатніми навіть для покриття мінімальних потреб закладу. Так, замість необхідних 6,5 млн грн лікарня отримала договір на 900 тис., нарікає Віктор Струц.

– Коли НСЗУ за два чи три дні до першого квітня надіслала договір, сума в ньому була така, що поліклініка не змогла би працювати. Ми звернулися до міської ради, і вона ухвалила рішення папери підписати, а решту дофінансувати. Уже тоді почалася робота по розробці цих тарифів. Перша частина була затверджена 23 липня минулого року, – розповів Віктор Струц.

Минулого тижня, пояснюючи на засіданні виконкому логіку ухвалення тарифів, виконуюча обов’язки управління охорони здоров’я Ольга Малець зазначила: згідно з постановою Кабінету міністрів тариф на стоматологічну допомогу складає 9,19 грн і є дуже низьким для надання допомоги.– За ті кошти, які дають, клініка зобов’язана забезпечити надання медичних послуг усім, хто її потребує. Незалежно від місця проживання. Тому і з районів приїздять за послугами в межах цих пакетів, – пояснює вона.

Оскільки через зростання кількості пацієнтів і невідповідного тарифу дефіцит лише збільшується, то дозволене НСЗУ додаткове фінансування з міського бюджету розподіляється не лише на мешканців Чернігова, але й на усіх інших пацієнтів, які звертаються до закладу.

У стоматполіклініці теж згадують, що держава у 2020 році виділяла ці 9,19 грн з розрахунку на одну надану послугу. При цьому, пояснюють: у цю суму була включена як заробітна плата медиків, так і вартість препаратів. Решту ж, включно з оплатою комуналки, компенсували з бюджету міста.

Звідки ж взялася цифра, що навіть у людей, не дотичних до медицини, викликає здивування?

Директорка департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко, пояснює, що цифра 9,19 грн – не деталізована, як це є з послугами за іншими пріоритетними пакетами надання допомоги (інсульт, інфаркт, пологи тощо). Причина в тому, що в Україні до запровадження електронної системи охорони здоров’я не існувало адекватної правдивої статистики щодо кількості наданих послуг на амбулаторному рівні – у «вузьких спеціалістів». В тому числі, у стоматологів.

– Тому це була суто математика: поділили глобальний бюджет, який передбачався на стоматологію в країні, закладу на кількість заявлених наданих послуг у попередні роки. Там взагалі за такого розрахунку виходило трішки більше, ніж 1 гривня, але в підсумку зійшлися на цифрі 9,19 грн, – пояснює Тетяна Бойко.За її словами, раніше у закладах не вівся повноцінний облік наданих послуг, а фінансування здійснювалося по факту показаних цифр. Тому медичним закладам (і це стосується не лише конкретної стоматполіклініки, але й інших закладів по всій країні) було вигідно декларувати більше, ніж було насправді. А ділити весь бюджет на 100 записаних послуг чи на 20 реальних – велика різниця. Тариф за одну послугу буде зовсім інший. Отже, якщо поділити бюджет на реальну кількість послуг, яку надає заклад, тариф на цю послугу буде значно вищий.

А от Віктор Струц не розуміє появи цифри 9,19 і каже, що закладу її не пояснювали.

– В поліклініку приходить певна кількість людей. Наприклад, у середньому було десь 30 тисяч дітей. Але хтось може прийти й вісім-дев’ять разів, наприклад якщо ортодонтію треба перевіряти, за рік, а хтось один, – поділився припущеннями Віктор Струц.

Ціни можуть лишитися на папері


Однак не факт, що цінник на послуги дитячої стоматполіклініки буде втілений у життя. Так, Віктор Струц розповів, що виконком розробляв їх заради того, аби перестрахуватися на випадок, якщо і цього року НСЗУ надішле договір із сумою, «далекою від реальності».


За розрахунками економістів, для того аби покривати витрати закладу, потрібно закладати тариф майже в 9 разів більший за 9,19 грн. А саме – 79,26 грн.

Тобто якщо сума в договорі, яку надішле НСЗУ, знову буде замалою, то з 1 квітня послуги поліклініки стануть платними, а якщо, навпаки, потребам відповідатиме, то діти й надалі лікуватимуть зуби безкоштовно.

Але гарантій, що так воно і буде, немає. Адже, за словами Віктора Струца, у попередніх рішеннях НСЗУ логіки не було. Більше того, вони ставлять під сумнів компетентність працівників служби.– Вони заявляли, що для дорослих буде тільки ургентна (невідкладна) допомога, інші види будуть надавати за встановленими тарифами, а в дитячій стоматології гарантували і ургентну, і планову, крім ортодонтії. Якщо ми отримали близько 900 тисяч на 1 квітня, то на дорослі виділили кілька мільйонів. Не піддається ніякій логіці.

Міському стоматцентру 6 мільйонів нарахували, але потім 2 мільйони забрали. І це притому що вони мали з 1 квітня надавати платні послуги. А в дитячих поліклініках і фінансування не дали адекватного, і послуги мали лишитися безоплатними, – жаліється Віктор Струц.

Єдина частина тарифу на платні послуги дитячої стоматполіклініки, яка буде впроваджена в життя в будь-якому разі, – це оплата за послуги ортодонта. А от планове та ургентне обслуговування може лишитися безкоштовним, – каже Віктор Струц.

Тетяна Бойко пояснює: НСЗУ повністю покриває дитячу стоматологію та ургентну (невідкладну) для дорослих. А, наприклад, естетична стоматологія, до пакету не входить. Втім, місцева влада, якщо хоче забезпечити мешканцям максимально широкий перелік послуг, може запроваджувати місцеві програми, за якими оплачувати послуги, які не входять у Програму медичних гарантій.

У пошуках здорового глуздуОтже якщо НСЗУ виділить суму, достатню для утримання поліклініки, то платні послуги запроваджені не будуть. Однак якщо цього не станеться, то з 1 квітня заклад вирушає «на вільні хліба», тобто на повне самозабезпечення. Адже якщо договір підписаний не буде, то ані на оплату комунальних платежів, ані на заробітну плату працівникам коштів уже ніхто не дасть.

Тож, платні послуги – єдиний розумний вибір, перед яким постане лікарня, для того аби не закритися. І кожна сума, зазначена у цінниках, за словами Віктора Струца, економічно обґрунтована.

Ті тарифи розраховані економістами відповідно до державного галузевого стандарту. Головне – це час, затрачений на ту чи іншу послугу і витрати.

– Наприклад, вартість препаратів… Чим дорожче затрати і більше часу, тим дорожче вартість послуги. Але головна складова – це заробітна плата працівника. Вона займає 70–80 відсотків від суми тарифу, – розповів Віктор Струц.

На жаль, нині ще невідомо, яку суму буде закладено в договір з НСЗУ. Справа у тому, що хоча, за чутками, уряд і ухвалив програму медичних гарантій на цей рік, але вона не опублікована. У будь-якому разі, для того аби стоматполіклініка підписала договір, він має бути профінансований повністю.

– Те, що нам потрібно на дев’ять місяців 2021 року, – це 6,5 мільйонів. Якщо буде менше, то немає про що говорити. Якщо буде шість, то ще можна подумати. А якщо дадуть умовні два, то як ми проживемо? У нас станом на 1 березня було 86 працівників, а зараз 69. Усіх. кого можна було, ми або скоротили, або перевели на мінімум. Звільнилися і лікарі, і медсестри. І ми скоротили їхні посади, не стали нікого брати на їхні місця, – розповів Віктор Струц і додав: – Сподіваюся, що переможе здоровий глузд. Я ще можу зрозуміти платні послуги в дорослих поліклініках. У світі немає вже таких закладів, де б послуги були безкоштовними. Але дітям потрібно лишити безкоштовне лікування. Діти не винні, що здорові дядьки не можуть порахувати гроші.

Цифри

Відповідно до ухвалених тарифів, Чернігівська дитяча стоматологічна поліклініка зможе надавати 148 платних послуг. Детальний перелік – на шпальтах цього номера газети в офіційній інформації від міської ради. Ми ж звернемо увагу на декілька з них.

Серед найдешевших – аналіз рентгенограми та накладання тимчасової пломби (приблизно по 29 грн). Найвище оцінені послуги з ортодонтичної стоматології. Зокрема, брекети різного типу коштуватимуть у межах 1400–3000 грн.

• Рентгенографiя зуба – 41,60 грн
• Припинення кровотечі після видалення зуба – 60,80 грн (знеболювальне – за додаткову плату)
• Видалення зуба – від 72,80 грн (знеболювальне – за додаткову плату)
• Видалення пломби – 82,80 грн
• Консультація хворого (без додаткового обстеження) – 94,30 грн
• Зняття зубного каменю – від 98,90 грн
• Комплексний огляд – 242,40 грн
• Накладання пломби при лікуванні ускладненого карієсу – від 305,10 грн
• Лікування карієсу з накладанням пломби – від 424,30 грн
• Лікування та відновлення коронки зуба пломбуванням – від 626,2 грн
• Лікування одного зуба при неускладненому карієсі – від 647,90 грн
• Відновлення зруйнованої коронки зуба – від 1120 грн

Чи не найбільше питань у ціннику послуг дитячої стоматполіклініки викликає пункт «Зупинка крові». Однак під цим пунктом мається на увазі екстрений випадок, а не частина іншої операції. Тобто зупинка крові після видалення зуба не сплачуватиметься окремо, а от якщо дитину привезуть із кровотечею до лікарні, то за це потрібно буде платити.

*  *  *

Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко погодився з тим, що за встановлені урядом 9 грн за пацієнта утримувати медичний заклад нереально. І навіть знайшов позитив у тому, що платні послуги з конкретною вартістю допоможуть зробити стосунки між лікарем та пацієнтом прозорішими.

– Насправді ніяких змін не відбувається. Так було завжди: хочеш безкоштовно – поставлять цементну пломбу. Хочеш щось більш якісне – плати. Те, що ми тарифікуємо ці послуги, дозволяє вивести гроші з кишені – там, де ми їх не бачимо. Коли цього немає в документах, то батьки привели дитину, сунули 50 чи 100 гривень і пішли. І цих грошей ніде немає. Це подяка. А тепер це буде злочин. Є затверджений тариф, а гроші кладеш у кишеню, а не в касу – злочин.

Джерело: щотижневик «Семь дней»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дитяча стоматклініка, Віктор Струц, ціни, стоматологія, НСЗУ, «Семь дней»

Добавить в: