• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Хлопці з мобільної застави типу С відпрацьовують на кордоні найскладніші завдання


Хлопці з мобільної застави типу С відпрацьовують на кордоні найскладніші завдання

 

Мало хто з наших читачів знає, що в структурі кожного прикордонного загону в Україні передбачені особливі підрозділи, які виконують роль «швидкої допомоги» в разі надзвичайних та складних ситуацій в зоні прикордонної смуги. Більшість з них були створені на початку 2000-х років і виконують свої функції до цих пір, але інформацію про них просто так в Інтернеті не знайдеш. Це, в першу чергу, пов’язано з тим, що робота людей, які входять до складу мобільних прикордонних застав передбачає значні ризики для життя, і їх обличчя та прізвища заборонено оприлюднювати на широкий загал. Та навіть їх кількість у кожному регіоні - секретна інформація, аби злочинці та вороги країни не могли прорахувати, які людські та технічні ресурси можна протиставити цим особливим охоронцям нашого кордону.

Та все ж таки, певні дані про те, як працює і чим живе мобільна прикордонна застава типу С в Чернігівській області нам вдалось дізнатися в ході інтерв’ю з начальником відділу прикордонної служби (типу С) 31-річним майором  Михайлом Сергійовичем, який займає цю посаду вже три роки. Михайло Сергійович родом з Вінниці, але доля розпорядилася так, що його направили служити в Північне регіональне управління чернігівського прикордонного загону відділу прикордонної служби «Добрянка» ще лейтенантом. Тут залишився і створив родину.- Коли було створено мобільну прикордонну заставу типу С в Чернігівській області?

- В 1999 році, для забезпечення охорони державного кордону та виконання раптово виникаючих завдань, до штату Чернігівського прикордонного загону відповідно було введено першу прикордонну комендатуру та прикордонну заставу другого рубежу.
- У 2002 році прикордонна застава другого рубежу або так звана «Резервна застава» при управлінні Чернігівського прикордонного загону змінила свою назву на «Прикордонну заставу для виконання спеціальних завдань з охорони державного кордону», а з 2004 року на «Мобільна прикордонна застава «Чернігів».
- В липні 2019-го року було створено вже сучасний відділ прикордонної служби (тип С).

- Які вимоги висуваються до осіб, що працюють в прикордонній заставі типу С? Чи проходять вони якісь особливі екзамени, тести, регулярну перевірку на відповідність посадам?

- Окрім загальних вимог, які ідентичні з тими, що висуваються до осіб, що планують йти на військову службу за контрактом, ми надаємо перевагу кандидатам з досвідом проходження служби у підрозділах спеціального призначення інших військових формувань та правоохоронних органах, особам з високим рівнем фізичної підготовки, а також людям, що мають практичні навички виживання в різних природних умовах, орієнтування на місцевості. Таким чином, переважна більшість осіб, які входять до цього підрозділу володіють бойовими мистецтвами, прекрасні спортсмени та вправні у володінні зброєю, раніше служили в лавах СБУ, поліції, тощо. 70% людей з мобільної застави не менше 1 року перебували в зоні АТО на постійній основі. Перша група виїхали туди строком майже на 6 місяців, коли бойові дії були у розпалі. Майже всі мають вищу освіту, але саме вища освіта при прийомі на таку службу - не вимагається, достатньо пройти тести на рівень IQ та психологічну відповідність.На фото - стенд з кубками та дипломами зі спортивних змагань, в яких брали участь прикордонники

- Але в нас є кадри, які потрапили до відділу типу С і з цивільних посад. Наприклад, один, з них - Юрій раніше був викладачем фізкультури в нашому педуніверситеті, а в 29 років вирішив стати прикордонником. Зараз він виконує обов’язки інструктора з рукопашного бою для наших хлопців. Попередньо пройшов навчання в смт.Оршанець за окремою програмою підготовки.

- Середній вік людей, яких приймають на службу в мобільній заставі типу С становить 23-27 років, при цьому є й такі, які служать від самого її створення.

- Зауважу, що відбір розпочинається з проходження медичної комісії. Оскільки, в першу чергу, важливо, аби людина мала відмінний стан здоров’я. Медкомісію всі проходять в нашому центральному шпиталі в м.Київ. Якщо людина пройшла медкомісію, то тільки після цього її запрошують до прикордонного загону для складання тестів. Фахівці, що проводять тести працюють на місцях, сюди входить психолог та спеціаліст з фізичної і вогневої підготовки.

- Особлива уваги в підрозділі приділяється рівню фізичної підготовки, адже для якісного виконання спеціальних завдань щодо пошуку, переслідування та затримання правопорушників це є невід’ємною складовою. Військовослужбовці зобов’язані постійно підтримувати себе в належній фізичній формі. Для цього, щомісяця відбувається прийняття відповідних заліків, а двічі на рік – контрольно-перевірочне заняття, що включає в себе: вогневу, фізичну підготовку, тактичну медицину, знання особистої безпеки та застосування сили, обов’язків за посадою та тестування з морально-психологічного стану.

На фото - приміщення спортзалу Чернігівського прикордонного загонуСлужбовці з відділу типу С демонструють навички з затримання потенційних порушників кордону


- Чи складно потрапити на службу саме до відділу типу С?


- Зараз він укомплектований на 95% і є одна вакантна посада, оскільки наш колега відправився служити у посольство України у Франції. Зараз триває відбір на його місце, маємо три кандидати. Всі вони з досвідом проходження служби на державному кордоні.

- Який робочий графік має людина, яка входить до складу впс (тип С)? Як часто вас залучають до здійснення завдань і скільки може тривати виконання такого завдання в середньому?

- Робочий час у військовослужбовців впс (тип С) встановлено з урахуванням загально прийнятих норм, з дотриманням чинного законодавства, але дуже часто він залежить від змін в обстановці на ділянці відповідальності. Правопорушники не запитують у нас коли їм вчиняти порушення прикордонного законодавства. Військовослужбовці постійно перебувають в готовності до виконання раптово виникаючих завдань.

- Аналіз застосування підрозділу свідчить про те, що протягом місяця мобільна група від підрозділу залучається від 3 до 7 разів з тривалістю виконання завдань від декількох годин до 3-5 діб. Несення служби відбувається в різних умовах обстановки, за будь-якої пори року, часу доби та погодних умов, за різними варіантами, в тому числі шляхом переслідування правопорушників, їх затримання та доставки (конвоювання) у підрозділ. Не виключенням є випадки застосування зброї та спеціальних засобів, в основному з превентивною метою.

- На базі прикордонного загону працює цілодобово зміна прикордонних нарядів в яку входить старший зміни. Є група реагування, яка в будь-який час може виїхати на місце виконання завдання. У мене є 3 заступники, які за моєї відсутності (перебування у відпустці чи на лікарняному) можуть приймати рішення.

- Ми є - резервом начальника Чернігівського прикордонного загону і допомагаємо у разі виникнення надзвичайних ситуацій чи необхідності виконання специфічних завдань лінійним підрозділам, які розташовані по області. Він вирішує, куди і скільки людей направити, в залежності від того, що вимагається обставинами. Тобто з Чернігова ми можемо оперативно дістатися до будь-якої ділянки кордону, яка нам підпорядкована.

- Яка зарплатня у ваших людей, враховуючи досить серйозні вимоги до особливих навичок та фізпідготовки?

- Мінімальна від 13 000 гривень, також якщо людина приходить підписувати перший контракт і вона з іншого регіону - виплачуються підйомні на таку ж суму, як і зарплата, аби вона могла облаштуватися.

- Загалом по Чернігівському прикордонному загону існує недоукомплектованість кадрового складу, в тому числі через ротації в зону ООС. Тож ми завжди зацікавлені в нових, відповідальних людях, які хочуть пов’язати своє життя зі службою на державному кордоні.

- Який характер завдань, в яких доводилось приймати участь вашим підлеглим?

- Це можуть бути безпосередньо затримання порушників кордону, або перевірка певних ділянок кордону, спілкування для прояснення обстановки з людьми, які проживать біля державного кордону, з ціллю припинення різного роду кримінальних правопорушень. Наприклад, якщо ви пам’ятаєте ситуацію, яка мала місце у вересні минулого року, коли у прикордонній зоні України та Білорусі (пункт пропуску «Нові Яриловичі») перебувало близько півтори тисячі хасидів, які намагалися потрапити до Умані на святкування Рош га-Шана, то ми теж туди виїжджали і перебували там 5 діб, поки ситуація не вирішилась. Тоді було затримано 6 правопорушників.

- Часто нас залучають, як силову підтримку, в ході розкриття злочинів, які пов’язані з виготовленням та збутом контрафактної продукції. Ми приймаємо участь в спільному затриманні правопорушників з СБУ та органами нацполіції. В ході таких спільних спецоперацій порушниками можливе застосування зброї і будь-яких провокацій. І кожного разу, коли ми відкриваємо автомобіль для обшуку - ми не знаємо, що там може бути і як відреагує водій чи інші правопорушники.

- Також ми маємо право складати адміністративні протоколи, які стосуються порушення державного кордону (за статтями 85, 202, 204-1, 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення), як і війсковослужбовці інших підрозділів загону. Направленням адміністративних справ до суду в подальшому займаються наші юристи, обвинувальних актів по кримінальним правопорушенням - прокуратура.

- Чи були випадки поранень, інших серйозних фізичних ушкоджень в ході виконання завдань на кордоні у осіб, які входять до МПЗ?

- Завдяки достатньому рівню знань та навичок в тактичній медицині таких випадків серед персоналу підрозділу не було. Ми готові адекватно реагувати на такі виклики та забезпечити надання невідкладної якісної домедичної допомоги.

- Які нагороди мають ваші підлгелі за успішне виконання завдань, пов’язаних з ризиками?

- Так серед наших службовців один має почесну грамоту від Кабміна за підписом Володимира Гройсмана, 17 - відзнаки Президента за участь в АТО, 3 - мають нагрудні знаки «За мужність в охороні державного кордону», 4 - нагороджені нагрудними знаками «Відмінний прикордонник» 1-го та 2-го ступенів.
Один хлопець, який нещодавно від нас перевівся в інший підрозділ був нагороджений пістолетом від Міністра внутрішніх справ України Аваковим.

- Де проходять навчання ваші підлеглі?

- Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації персоналу мобільного підрозділу проходить відповідно до діючої програми підготовки. В розпорядженні Державної прикордонної служби України є два навчальні заклади з відповідною інфраструктурою та навчально-матеріальною базою для підготовки нашого та подібних підрозділів, - це Національна академія ДПСУ у м. Хмельницькому, де навчають офіцерів та Навчальний центр ДПСУ, у смт. Оршанець Черкаської області, де навчається молодший персонал з різного роду напрямків (снайпери, водії, навідники, повітряні розвідники, кулеметники, гранатометники).

- В Україні також існує підрозділ «Дозор» - це резерв голови Державної прикордонної служби, вони за функціями схожі з мобільними заставами типу С, але працюють по всій Україні і мають набагато більший штат, розміщені на території військової частини у м.Київ, ці люди мають можливість брати участь в різних навчальних програмах не тільки в Україні, а і за кордоном, в тому числі за стандартами НАТО.

- Що в вашій роботі найскладніше фізично та психологічно?

- Мабуть, найскладнішим періодом служби у фізичному та психологічному плані був час, коли з початком подій на Донбасі керівництвом було прийнято рішення на посилення особовим складом мобільного підрозділу ділянок відповідальності лінійних підрозділів охорони державного кордону Чернігівського загону на кордоні з Російською Федерацією (майже 10 місяців).
Поставлені завдання були виконані.

- Які складнощі чи зміни були в вашій роботі з початком АТО?

- Від початку здійснення військової агресії РФ до цього часу, більше 70% особового складу мобільного підрозділу, на ротаційній основі приймало участь у виконанні завдань, пов’язаних із захистом незалежності та територіальної цілісності на Сході нашої держави.
Усі військовослужбовці з честю виконали поставлені завдання, живі та здорові повернулись додому та продовжили службу в рідному для себе Чернігівському прикордонному загоні. При цьому, хлопці змужніли, набрались неоціненого досвіду, який використовують під час виконання завдань по охороні північних рубежів нашої держави.
Складним, звичайно, було відсутність поряд рідних та близьких, батьків, дружин та дітей. Але якісна організація, вмілі та рішучі дії керівництва в поєднанні з турботою про кожного, надійна підтримка товаришів по службі стали запорукою успішного виконання завдань, збереження життя та здоров’я особового складу.


На фото приміщення музею Чернігівського прикордонного загону, справа вгорі - прапор, який привезли чернігівські прикордонники з першої ротації в зону АТО. В музеї є стенд присвячвений Ігору Нешко 1978-го року народження, який в 2015-му році загинув на Сході країни

- Розкажіть як екіпірується учасник вашого відділу? Яка загальна вага екіпіровки?

- Екіпіровка військовослужбовців впс (тип С) напряму залежить від специфіки поставленого завдання, строків та умов його виконання.

- Загальна екіпіровка: форма одягу спеціальна, бронежилет, шолом кевларовий, наколінники, налокотники, розвантажувальний жилет, зброя (особиста, групова), спеціальні засоби (гумовий кийок, наручники, газовий балончик, радіостанція, щит).
- Вага екіпірування залежить від умов та специфіки виконання завдань, закріпленої зброї відповідно до займаної посади. Максимальна вага екіпіровки може досягати 40 кг.

На фото службовець відділу типу С вдягнений в маскувальний костюм "Кікімора"На фото службовець відділу типу С вдягнений в маскувальний костюм білого кольору для зимової погоди, в руках в нього - тепловізор

- В чому різниця між груповою та особистою зброєю?


- Особиста - це, як правило, пістолет, автомат, групова - така, де для її застосування потрібна допомога іншої людини, наприклад, - гранатомет.

- Тобто в вашому відділі є також гранатометники та кулеметники?

- Так, звичайно і снайпери також.

- Яке сучасне обладнання для роботи є у вашому розпорядженні? Які комп’ютерні програми використовуєте в роботі?

- На даний час на озброєнні мобільного підрозділу перебуває безпілотний авіаційний комплекс «SPECTATOR-M» та квадрокоптер «FANTOM-4 PRO».

- «SPECTATOR-M» виробництва київського підприємства ми використовуємо вже не один рік, завдяки йому було затримано значну кількість порушників державного кордону. Дальність його польоту - близько 30 кілометрів, висота - близько 2 км. час виконання роботи - близько 3 годин, після чого можна замінити батарею і він знову готовий до польоту. «SPECTATOR-M» безшумний і на висоті без застосування оптичних приладів відеоспостереження його не видно. Він призначений для виконання довготривалих завдань.

На фото безпілотний авіаційний комплекс «SPECTATOR-M»На фото комплект апаратури FrSky Taranis Plus для авіамоделей в кейсі

На фото квадрокоптер «FANTOM-4 PRO»

- Для підвищення практичних навичок з вогневої підготовки використовується новітній інтерактивний мультимедійний лазерний тир «Рубін У», виробництва запорізької компанії. Він призначений для відпрацювання одиночної та групової стрільби на влучність з автомата Калашнікова калібрів 5,45 мм. та 7,62 мм. і пістолетів. Тир дозволяє моделювати різні ситуації та відпрацьовувати потрібну місцевість, шляхом завантаження її відео на комп’ютер.

На фото заняття в інтерактивному мультимедійному лазерному тирі «Рубін У»

- Також хочу додати, що на даний час в розпорядженні підрозділу знаходиться сучасна техніка, а саме бойовий броньований автомобіль «КОЗАК-2» та автомобілі підвищеної прохідності Ford Renger. Також маємо в нашому автопарку бронетранспортери.На фото автомобіль підвищеної прохідності Ford Renger- Чи застосовуєте в роботі службових собак?

- У підрозділі службові собаки штатом не передбачені, але за окремим рішенням керівництва прикордонного загону є можливість залучення інструкторів (кінологів) зі службовими собаками відповідного профілю для спільного виконання завдань.

- Чи є у вас особисті талісмани, чи може якийсь талісман загальний у мобільної застави?

- Щодо талісманів варто зазначити, що у кожного військовослужбовця є свій талісман у вигляді іграшки, прикраси, сувеніра, оберегу тощо. А у нашому підрозділі талісманом являється військовослужбовець - старший прапорщик Юрій.

- Де б ми не були, які б завдання не виконували, Юрій Анатолійович завжди налаштований позитивно. Він вміє влучно пожартувати, розвеселити та підбадьорити. Завжди посміхається, випромінює життєрадісність та щиру відкритість. Товариський. При цьому зосереджений на виконанні поставлених завдань. Відповідальний. Завжди розуміє суть завдання та його важливість. Залишається справжнім професіоналом.

- Як проводите вільний від роботи час?

- Вільний час, якого завжди не вистачає, намагаюсь проводити у родинному колі. Працюю над самовдосконаленням, багато читаю. Займаюсь спортом. За можливості, відвідую батьків, допомагаю їм в побуті.

- Побачила у вас на території капличку, коли і чому вона з’явилася?

- Три роки тому в кожний підрозділ охорони кордону ввели в штат посаду військового капелану. У нас цю функцію зараз виконує отець Максим. Він проводить служби в Катериненській церкві по суботах та неділях, а в нас працює по будніх днях. Приймає військовослужбовців на місці, а також виїжджає на прикородонні застави та організовує бесіди з людьми, читає лекції, проводить різні релігійні обряди, як наприклад, освячення води. Він дуже цікава у спілкуванні людина, має вищу історичну освіту.

- Введення такої посади, як військовий капелан, пов’язано з бойовими діями на сході, адже наші люди також проходять службу в АТО, та ООС і відповідно після цього потребують духовної підтримки.

- А ось капличку збудувати вирішив начальник прикордонного загону - нещодавно, ми сподіваємося, її урочисте відкриття пройде, скоріш за все, на День прикордонника, 30 квітня.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: прикордонники, застава

Добавить в:
 
 


Центр Комплект