• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Фосфати «атакують»: причини и чому це небезпечно


реклама

Фосфати «атакують»: причини и чому це небезпечно

 

Дослідження каналізаційних стоків і масове цвітіння водойм підтверджують, що з кожним роком українці все частіше використовують побутову хімію з фосфатами. В цей час цивілізований світ відмовляється від неї.В Україні неодноразово намагалися ухвалити «антифосфатні» закони. Останній, з 1 січня 2020 року мав заборонити ввезення, використання й продаж мийних засобів, де частка цієї сполуки перевищує 5%. Однак нардепи його відхилили.Фосфати: концентрація в стічних водах росте

За словами представниці КП «Чернігівводоканал» Ольги Шевченко, впродовж останніх років змінилися якісний склад стічних вод та концентрація забруднень у них. Серед іншого, зріс вміст фосфатів.

- З кожним роком спостерігається збільшення використання побутової хімії з фосфатами. Тому концентрація цих забруднюючих речовин на вході до очисних споруд росте. Але обладнання зношене й морально застаріле. Тож процес очищення ускладнюється, - уточнила вона.

ДОВІДКА


Фосфати - це солі фосфорної кислоти, їх додають у порошки й інші засоби, аби «пом'якшити» воду й посилити мийний ефект.

Каналізація не справляється

Каналізаційні очисні споруди (КОС) будували з 1961 по 1985 роки минулого століття. Тоді їх проектували очищати стічні води з концентрацією фосфатів до 3 мг на кубічний дм. Наразі ж показник перевищує це значення у 6-9 разів.

- Після очистки стічні води у річці Білоус (туди зливають очищені відходи - авт.) відповідають нормативам. Тільки по фосфатах є перевищення. При цьому концентрація цієї речовини у Десні, нижче гирла Білоуса, в межах норми, - зазначила пані Шевченко.

Загальнодержавний виклик

Виконувачка обов’язків начальника Держекоінспекції у Чернігівській області Валентина Дзюба повідомила, що в області 9 підприємств скидають стічні води з перевищенням гранично-допустимих нормативів. Переважно це комунальний сектор - КП «Чернігівводоканал», КП «Вода» Коропської селищної ради, КП «Бахмач» тощо.

Причина - зношеність очисних споруд. Але модернізувати їх за власний кошт підприємства не можуть. Пані Дзюба назвала це «загальнодержавною проблемою».

- Всі комунальні підприємства скидають стічні води з перевищенням фосфатів. Ми ініціювали пропозиції щодо заборони фосфатовмісних миючих засобів в Україні до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів і до депутатського корпусу. Сподіваємось, що їх ухвалять, - висловила надію очільниця держекоінспекції.


Про шкоду: коментар екологаПро шкоду фосфатів для довкілля «Деснянці» розповів директор Інституту гідробіологи НАНУ Сергій Афанасьев:

- У воді фосфати активують ріст планктонних водоростей. Зокрема й синьо-зелених, що спричиняють «цвітіння» води. Інший варіант дії цих речовин - сприяють заростанню водойм очеретом, куширом, ряскою тощо.

За словами еколога, надлишок рослин вночі викликає явище задухи. Адже фотосинтезу немає, а кисень йде на дихання рослин.

- Гинуть риба, молюски, ракоподібні і так далі. Якщо воду вкрили синьо-зелені водорості, то додається токсичний ефект. Але наразі їх не так багато, як ще 10-20 років тому. З часом задуха посилюється, бо кисень іде на дихання бактерій, які живуть на відмерлій органіці. Вода псується і далі. Зростає вміст сапрофітних бактерій, зокрема бактерій групи кишкової палички, що може викликати шлункові захворювання, - зауважив пан Афанасьев.

Хто зайвий: у пошуках найбільшого забруднювача

Зафіксовано ріст фосфатів у стоках і цвітіння водойм, однак в яких саме мийних засобах містяться ці речовини, досліджень не проводив ані водоканал, ані екологічні служби області. Узагальнююча відповідь - «пральні порошки й рідина для миття посуду».

При перевірці зазначеного на упаковці складу кількох екземплярів побутової хімії, фосфати в концентрації 5-15% були лише в таблетках для посудомийних машин. На упаковках рідини для миття посуду перевірених брендів ці речовини не вказані. У концентрації до 5% на деяких порошках вказані фосфонати.

Старший викладач, кандидат технічних наук Чернігівського національного педуніверситету Юлія Квашук пояснила:

- Якщо у складі миючих засобів є фосфати, вони саме так і позначаються. Часто зустрічаються фосфонати - це речовини органічного походження. їх вміст у мийних засобах - кілька відсотків, тому вони завдають меншої шкоди довкіллю і дають менше сполук фосфору після розчинення у воді.

Сергій Афанасьев вважає, що фосфати - це більше проблема промислової «хімії», ніж побутової. Чи не найбільше їх використовують у молочній промисловості та тваринництві, зокрема на птахофабриках.

Що можете зробити ВИ

• «Голосувати» гаманцем: купувати безфосфатні порошки й іншу «хімію» для дому. Але перевіряйте склад засобу, а не лише напис «Без фосфатів».

• Економно споживати мийні засоби, аби зайвий раз не зливати їх в каналізацію.

Наталія Найдюк, «Деснянка» №5 (844) від 4 лютого 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: хімія, фосфати, екологія, Найдюк, Деснянка

Добавить в: