• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » На Менщині знайшли стародавні жіночі прикраси-обереги


На Менщині знайшли стародавні жіночі прикраси-обереги

Нещодавно фонд Менського краєзнавчого музею імені Володимира Покотила поповнився чотирма унікальними експонатами. На території Куковичів місцевий житель знайшов та передав до музею старовинні жіночі прикраси-обереги.Це так званні лунниці (за формою нагадують місяць із ріжками). Чотири вироби виготовлені з бронзи, три з них мають сліди емалі.

– Ці експонати належать до так званої київської археологічної культури, що існувала у кінці другого століття і до другої половини п’ятого століття нашої ери. Розміщувалася вона на території північно-східної України та суміжних регіонів. Її пов’язують з черняхівською культурою. Більшість істориків називає київську культуру прабатьківщиною ранньоісторичних слов’ян, – розповів директор музею Віталій Крутий.


Зараз експонати проходять науково-фондовий облік і зовсім скоро їх можна буде побачити в експозиції музею

Директор розповідає, що історія слов’янського оберегу-лунниці бере свій початок задовго до нашої ери. За науковими дослідженнями і результатами археологічних розкопок, оберег з’явився ще за часів бронзового періоду. Батьківщиною талісмана вважається Древній Єгипет. Потім він поширився у європейських і азійських країнах, згодом завоював широку популярність у слов’янських народів.

Лунниця була частиною жіночого вбрання. Схожим для всіх типів є те, що ці обереги нагадують місяць з ріжками донизу. Три з чотирьох амулетів складаються з декількох трикутників, що відображає рух повного місяця від першої до останньої фази.

За повір’ями, лунниці допомагали у разі гінекологічних хвороб, сприяли легкому перебігу пологів, їх часто носили жінки, що страждали безпліддям. За часів Русі при народженні дівчинки батьки дарували саме лунницю. З цього часу дівчинка отримувала потужного покровителя в особі богині Мари. Лунниці підвішували як прикраси до скронь, носили як сережки чи на поясі.

Поліна Назаренко, Сусіди.City

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: обереги, Менщина, краєзнавчий музей, прикраси

Добавить в: