Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Скільки ще буде «літа» на осінньому календарі?


Скільки ще буде «літа» на осінньому календарі?

Триває перехідна пора від літа до осені – почав свою ходу вересень. Температура «за тридцять» у перші осінні дні чомусь не навівала думок про осінь, хоча жвава малеча з портфеликами нагадувала, що все ж розпочалися вересневі будні. А що ж останній літній місяць? Обласний центр з гідрометеорології проаналізував особливості гідрометеорологічних умов серпня 2020 року і ось що виявилося. Останнього літнього місяця переважала жарка погода з опадами в окремі дні, подекуди з грозами (часом відмічались ранкові тумани). Були й періоди похолодань: 1-4 та 12-16 серпня, коли середньодобові температури повітря виявилися на 1-5º нижчими середніх багаторічних значень. Але загалом середньодобові температури були вищими на 1-6º або близькими до норми: середньомісячна температура повітря у серпні склала 19-20º тепла (на 1-2º вище від середніх багаторічних значень). З опадами ж були проблеми – на більшій частині території області їх сума становила 17-31 мм (27-46 % від норми). За останні 50 років спостережень подібним цей місяць видався у 1985, 2001, 2002 та 2005 роках. Та повернемося до днів наших вересневих.Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, 4-6 вересня погоду області визначало поле підвищеного тиску, тому по області спостерігалася погода без опадів. Лише вночі 5 вересня при проходженні атмосферного фронту відмічався невеликий дощ, прогриміла гроза, у північно-східних районах утворювався туман (вітер у ці дні переважав північно-західний та північний 4-11 м/с). Температура повітря вдень була 22-27º тепла, вночі 5 вересня знижувалась до 14-17º, 6 вересня до 9-13º тепла. 6 вересня спостерігалась погода без опадів, вітер переважав південно-західний 3-6 м/с (подекуди відмічались суховійні явища). Температура вдень підвищувалась до 28-30º, вночі знижувалась до 10-14º тепла (середньодобова температура вища за норму на 4º). Які ж осінні сюрпризи підготувала пані погода на дні наступні? Метеорологи надали свій прогноз.

8 вересня по Чернігівській області буде мінлива хмарність, часом дощ, гроза. Вітер дутиме північно-західний 9-14 м/с. Температура: вночі 10-15º, вдень 18-23º тепла.
По Чернігову також буде мінлива хмарність, часом дощ, гроза (вітер північно-західний 9-14 м/с). Температура: вночі 10-12º, вдень 19-21º тепла.

На 9 та 10 вересня прогнозується мінлива хмарність, без істотних опадів. Вітер дутиме північно-західний з переходом на південно-західний (7-12 м/с). Температура: вночі 9-14º, вдень 9 вересня 19-24º, 10 вересня 22-27° тепла.

11 та 12 вересня очікується погода без істотних опадів. Температура: вночі 6-11º, вдень 18-23º тепла.

Отже, «літо» на осінньому календарі триває, а ми пропонуємо перегорнути ще й кілька листочків календаря народного.

7 вересня вшановується пам'ять святого апостола Тита, якого в народі називали Листопадником-Грибником. Колись про нього так казали: «Святий Тит останнього гриба ростить». Саме гриби передвіщали нашим пращурам майбутню зиму: якщо їх був великий урожай, то це – до затяжної зими. А у нас поки що «затяжне літо» – сонце, тепло, сухо й тому під ногами немає багнюки, а навколо майорять яскравими барвами осінні квіти.

8 вересня відзначається день пам'яті святих Адріана і Наталії. Наші предки помітили: якщо 8 вересня холодний ранок, то буде рання і морозна зима. У давнину цей день вважався іменинами горобини і люди під час збирання горобини та калини примовляли: "Великий урожай горобини – великі морози взимку".

9 вересня вшановується пам'ять преподобного Пимена Великого. Цього дня погоду осені і зими наші пращури також визначали за горобиною: якщо вона добре вродила, то чекали дощової осені й морозної зими.

10 вересня вшановується пам'ять преподобного Сави Крипецького з якого починалися веселі осінні ярмарки. Люди не даремно до цієї дати поспішали впоратись з польовою роботою, оскільки з цього часу нерідко розпочинались осінні дощі. У цей день прислухалися: якщо було чути грім, то він передвіщав теплу осінь.
11 вересня відзначається свято Усікновення голови пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. Колись вважали, що день 11 вересня завершував літо. Так і казали: «Іван Пісний прийшов і літо красне відвів».

Ну, не хотілося б, щоб тепле літечко вже хтось відвів, а от дощика, якого ми вже зачекалися, нехай би хтось вже й привів…

Настала осінь. Світла і погожа.
І неба чистого безмежна голубінь.
Така чарівна, що на казку схожа,
Хоч пташкою в безхмарне небо линь!
Он вже й хмурніти небо починає,
То вже на дощ збирається, мабуть.
Сильніше вітер між гіллям ширяє,
І сірі хмари вже повзуть, повзуть…


Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: погода, прогноз погоди, синоптики, тепло, вересень, осінь

Добавить в:


ЦентрКомплект