Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Кримінальні проступки розслідують дізнавачі


Кримінальні проступки розслідують дізнавачі

У кожному райвідділі (відділенні поліції) тепер є дізнавачі. Посади ці не нові. Вони існували до 2012 року, часу введення в дію нового Кримінально-процесуального кодексу. Раніше керівником дізнання був начальник райвідділу. Тепер ввели посаду начальника відділення або сектору дізнання. В залежності від того, наскільки великий підрозділ.До 1 липня будь-яке кримінальне правопорушення кваліфікувалося як злочин. Тепер протиправні вчинки діляться на проступки та злочини. Закон про кримінальні проступки дозволяє розслідувати нетяжкі злочини за спрощеною процедурою. Дізнавач є самостійним у своїй процесуальній діяльності. Втручання в діяльність дізнавача забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, фізичні особи зобов’язані виконувати законні вимоги дізнавача.

За кримінальні проступки — штраф, за злочин садять у тюрму.

До проступків відносяться визначені Кримінальним кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення яких передбачене основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більш як три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51000 гривень) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі (умовний термін).

Наприклад:

- крадіжка (ч. 1 ст. 185 КК), умисне легке тілесне ушкодження (ч. 1, ст. 125 КК);

- погроза вбивством (тільки ч. 1 ст. 129 КК);

- примушування до вступу в статевий зв’язок ( ч. 1, 2 ст. 154 КК);

- порушення таємниці голосування (ч. 1 ст. 159 КК);

- підкуп виборця ( ч. 1 ст. 160 КК України);

- порушення недоторканості житла (ч. 1 ст. 162 КК);

- ухилення від сплати аліментів (ст. 164);

- перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ст. 171 КК);

- грубе порушення законодавства про працю (ч. 1 ст. 172 КК України);


- грубе порушення угоди про працю (ст. 173 КК);

- незаконне заволодіння землями водного фонду в особливо великих розмірах (ч. 1 ст. 239-2 КК України);

- незаконне полювання (ч. 1 ст. 248 КК України);

- знищення, підробка або заміна номерів вузлів та агрегатів транспортного засобу (ст. 290 КК України);

- самоправство (ст. 356 КК України);

- викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження (ч. 1 ст. 357 КК України);

- жорстоке поводження з тваринами (ч. 1 ст. 199) та багато інших статей Кримінального кодексу. Як правило, до проступків відносяться діяння з першої частини етапі. А передбачене другою, третьою частинами — вже до злочинів.

Дізнавач може: відбирати пояснення, направляти на медичні огляди, отримувати висновки спеціалістів, знімати показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису і т. д. Все те, що робить і слідчий.

Строки розслідування проступків, на відміну від злочинів, коротші.

Розслідування повинно бути закінчене протягом 72 годин (три доби) з дня повідомлення особі про підозру. Або за 20 діб, якщо підозрюваний не визнає вину чи існує необхідність проведення додаткових слідчих (розшукових) дій або вчинення кримінального проступку неповнолітнім. У разі необхідності, строк дізнання може бути продовжений прокурором до тридцяти днів.

Після отримання обвинувального акта суд — у п’ятиденний строк, а у разі затримання особи — невідкладно призначає судовий розгляд.

Суд розглядає обвинувальний акт за відсутності учасників провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.

Перевагою розділення кримінальних правопорушень на злочини і проступки є скорочення строків розслідування, а також розвантаження слідчих.

Мінус — у підозрюваного буде менше реальних способів захистити свої права.

Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №31 (1785), 30 липня 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дізнавач, райвідділ, поліція, «Вісник Ч», Валентина Остерська

Добавить в:


ЦентрКомплект