Поросята — від 1100 до 1500 гривень

Недільним дощовим ранком 5 липня у Мені на базарі гамірно. Цвірінькають курчата, гелгочуть гусенята, рохкають поросята. От тільки покупців не зайвих. Більшість тих, хто снує між рядами живого товару привели дітлахів на свинку подивитися, курочку.«Не беруть, чекають, який урожай картоплі буде»

У причепі, обтягнутому сіткою і накритому — троє поросят. Дівчата. Їх із Феськівки Менського району привіз 60-річний Федір Назаренко. Маленькі свинки то лежать, то тиняються по причепу. А покупців усе нема.

— 1400 за 14-кілограмове порося, їм більше двох місяців, — показує свій товар Федір Петрович. — Минулого тижня продав трохи, і позаминулого також, а цієї неділі нема покупця.

— Ціна не зависока?

— Минулого року малесеньких по вісімсот продавали, за старшеньких також від тисячі правили. Для цього періоду нормальна вартість. Хто держить свиней, той орієнтується, по чім вони зараз. 100-150 гривень різниця між «ожидание — реальность». Сьогодні он питають хлопців, а в мене дівчата лишилися. Ніколи не вгадаєш, на кого попит буде.

— Хлопці більші ростуть?

— Нема різниці. Від поросяти залежить, від генетики, а не від статі, — заперечує Федір Назаренко. — А то ще часто породу питають. Яка там порода? Де ви чистокровного ландраса візьмете? Усі покручі. І білі степові. А покупець висячі вуха побачить і зразу думає, що ландрас (елітні, як їх називають беконні, тобто сало-м’ясні, поросята. — Авт.). Розказати можна, що хочеш, а по факту — усі однакові. Чистокровні на племзаводі.

Років тридцять поросятами займаюсь. Народилися, трошки підросли — попродавав. Найкраще беруть весною і восени (з кінця літа). Хоча цього року така зима, що і в січні купували. Зараз не дуже активно беруть: одні вже мають у господарстві свиню, інші чекають, який урожай картоплі буде — вигодують одне чи два, чи жодну.

Беруть по-старинці, у мішок, зав’язав і пішов.

— На мотузці, як собаку, додому не тягнуть?

— Ні, — сміється, — інколи тільки в клітку саджають, а тоді в причіп. Особливо, якщо свиня від 16 кілограмів, може вже і в мішок не влізти.

У Федора Назаренка у господарстві постійно п’ять-шість свиноматок.

— Вихідних нема, — махає рукою. — Але, чим краще облаштований господарський побут, тим легше ростить свиней. Наприклад, я воду не ношу, попідводив до свинок, сама заливається. Зілля наскубу — і порядок.


Білі степові чекають нових господарів у причепі на базарі в Мені

«В'єтнамці» — по 800

Неподалік Федора Петровича на травичці виставила клітку з двома чорнявими «в’єтнамцями» 59-річна менянка Галина Петрик.

— Активно хочуть торговці продати, а от купляють слабо, — зітхає Галина Іванівна. — Мої в’єтнамці по 800 гривень. Добре ішли від початку до середини квітня. Зараз затишшя. Хіба хто підійде в пару своєму раніше купленому поросяті
попитає. Так дівчат хочуть, а дівчат спродала, лише кабанчики лишилися.

Поросятам Галини Петрик по два місяці, 9 травня народилися.

— З кліткою я не завжди, — стукає по металевому квадрату жінка. — Це сьогодні вивезли машиною, то з нею. А так, живу недалеко, через городи пройтись і на базарі. Свинок у мішок і в корзинку на велосипед. Так і добираємося.

Галина Іванівна працює учителем. Почула, як дві жінки на свою дівчинку років восьми кажуть поросятко, поправляє:

— Поросятка в мене, у вас дитятко. Хай подивиться на хрюньок.

— Багато в’єтнамців за сезон продаєте?


— По тринадцять поросят було. Син бідкається: «Мамо, що ти з ними будеш робить?» «Не переживай, Рома, рано чи пізно — продамо». Так і сталося.

Перших в’єтнамців мені подарували. Не на свято, просто так. Одразу шість штук. Поїхали до знайомих у Жовтневе (нині Покровське). Господар щось накидав у мішок. Ідемо з сином і гадаємо, скільки їх. Починаю випускати із мішка у хлів: вискакують і вискакують! Два, чотири, шість! Ой, скільки! Та звикли, якась додаткова копійчина і капає.

Були на базарі і поросята з Батурина (Бахмаччина). За 75 кілометрів їх привезли. Зате розібрали швидше інших. Бо по 1100 віддавали. Майже двохмісячних. Чистих і кругленьких.

Були і по півтори тисячі гривень.

Як обрати порося?

Поради від торговців
  • Хвіст має бути гачком.
  • Шерсть гарна і рівна, без залисин.
  • Спинка має бути кругла, щоб не худе.
  • Дехто радить обирати тих поросят, що не бігають по причепу продавця, а наїлись і лежать — краще сало-м’ясо наростати буде.
  • Найкраще покладатися на удачу: прислухатися до відчуттів — ваш день чи не ваш. Якщо удача з покупцем — то і свиня хороша трапиться.
Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №28 (1782), 9 липня 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: поросята, Мена, базар, «Вісник Ч», Вікторія Товстоног

Добавить в:


ЦентрКомплект