• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Троє померли від отруєння сурогатом, а один — етиловим спиртам. Олег Аліяров врятувався, бо працював вдома


Троє померли від отруєння сурогатом, а один — етиловим спиртам. Олег Аліяров врятувався, бо працював вдома

 

У Данівці Козелецького району період тверезості. Навіть на свято весняного Миколи, 22 травня місцеві випивохи оминали «точки». Бояться. А все тому, що у п’ятницю восьмого травня троє односельців померли від отруєння, четвертого напівживого відвезли до Козелецької районної лікарні, де він віддав Богу душу. Не стало 72-річного Василя Шилоткача, 65-річного Петра Кравченко, 53-річного Миколи Стася та 54-річного Володимира Васильченка.— Мені вже все село дивується: «Як це ти живий?» Я вже замахався відповідати: «Мене з ними того дня не було. Я їх навіть не бачив». Дякувати мамі, мені пощастило. Вона накричала: «Що ти все по людях робиш і робиш, а вдома коли ж? Хоч би зостався». От я лишився, і з двору не виходив. Аж тут матір каже: «Балакають, що померли Лисий, Вася і Петруха, Володю в лікарню забрали», — пригадує 50-річний Олег Аліяров. — А раніше я ж до Колі Лисого в карти ходив грати, ну і випивали.

— Де пойло брали?

— По-різному. Якщо по-людях робили, самогоном віддячували, салом і цибулею. Зроблене для себе, натурпродукт, боятися нічого. Те, що на «точках» —30, 35,40 гривень за півлітра.

— Олеже, то розведений спирт, можливо, технічний?

— Розведеного спирту вже років три не продають у Данівці. Було, ми зі Стасєм (Лисим) його випили, ледь не кончилися. Всередині все горіло, як вогнем пекло, голова отакенна була, — розводить руками Аліяров, показує нібито голову, яка розбухла. — А закуска ж хороша була: огірочки, хлібчик з салом. Кілька днів лежали, встати не могли. Потім випили потроху пива, стало попускати. У той час ми не одні отак мучилися. За рік десь три мужики померли. Стали люди продавцям скаржитися на якість питва. Його перестали привозити.

— А що ж нині на «точках»?

— З Києва привозять горілку у п’ятилітрових баклажках і десятилітрових пакетах. Оце, як після смерті мужиків поліція накрила «точки», кажуть, на одній сто літрів тієї рідини вилила, на іншій п’ятдесят.

Де ті точки, чоловік не зізнався.

— Біда, немає Васі Мартияна, Колі Лисого, Петрухи і Вови. А скільки вже в селі перемерло від горілки, всіх і не згадаєш, — зітхає Олег Аліяров.


Олег Аліяров

— Олеже Владиславовичу, і надовго у Данівці алкогольний «піст»?

— Не знаю. Хто схоче випити, знайде. Та до магазину більшість не підуть, бо там дорого.

Усі четверо покійних були випивохами, тільки Петро Кравченко мав дружину. Вони жили у Києві. Весною і влітку приїздили до села, як на дачу. Та у дружини недавно померла матір, лишилися дім і господарство. І вона стала їздити у своє село. Петро навіть збирався цьогоріч картоплю садити. Виорав город та так і не засадив.

Микола Стась прибився у село зі столиці. Була у родини там квартира. Чи то її за борги забрали, чи чорні рієлтори власників кинули. У 1988 році Микола приїхав з сестрою у Данівку. Та щось не помирили між собою. Сестра вийшла заміж і виїхала в іншу область.

Володимир Васильченко з’явився у селі десь років два тому. Сестра привезла його зі столиці. У місцевих він отримав прозвисько Зек, бо не раз хвалився, що 22 роки відсидів по тюрмах.

Тільки Василь Шилоткач народився у Данівці. Жив і працював у Києві. З сім’єю не склалося. Повернувся до сестри. Торік вона померла. Повчати життю вже було нікому. Водив компанії до себе. Саме вдома у Шилоткача знайшли мертвим і його, і Петра Кравченка.

Першою забила на сполох сусідка Марія Шумило. Хотіла Василеві картоплі на посадку дати. Гукала, гукала, не відповідає. До хати сама побоялася заходити. Гукнула інших сусідок. Заглянули, Василь мертвий. Викликали старосту.

— Я прийшла до Шилоткача, дивлюся, у ліжку наче спить. Торкнулася, холодний. Поряд наче щось курткою накрите. Підняли, там дачник Петро Кравченко лежить з підігнутими ногами. Все стало зрозуміло. Викликала поліцію. Спочатку приїхала патрульна, потім опергрупа, — згадує 67-річна Ольга Пальчик, староста села Данівка. — Подумала, вони ж не самі пили. Не раз їхнє збіговисько розганяла. Шилоткач накульгував, отож до нього сходилися. Сказала правоохоронцям, аби поїхали до Стася і до Зека. Вони до Стася, зачинено. Заглядають у вікна: «Ольго Павлівно, він чи спить, чи вмер». «Викликайте «швидку», — кажу. «Швидка допомога» приїхала і до Васильченка, а він вже ніякий на ганку сидить. Забрали до лікарні. Дорогою він блював кров’ю.

— Ольго Павлівно, від чого вони померли?

— Як мені сказали Шилоткач, Кравченко і Васильченко від отруєння сурогатом алкоголю. Стась від отруєння етиловим спиртом.

— Хто їх хоронив?

— Петра Кравченка забрала дружина ховати, до себе на батьківщину. Володимира Васильченка сестра на Київщину. Василя Шилоткача поховала племінниця. А Стася — я. Сестра приїхала вже після похорону.

— За гроші старостату?


— За надані кошти. Допомогли ТОВ «Данівське» та ТОВ «Данівка Агро». Одягом допоміг благодійний фонд «Добродій». Провели в останню путь по-людськи. Все нове було, як і прийнято, і з батюшкою.

— Ольго Павлівно, а що з «точками»?

— Три витрусили. Тепер поліція розбирається. Кілька років тому теж було, що троє людей померли від отруєння. Правда, не всі разом. Хоть би раз на місяць до нас дільничний приїздив. А то ми вже три роки не знаємо, хто у нас дільничний інспектор, навіть я, староста. До реформи такого не було. Тепер якщо сама не справляюся, викликаю муніципальну варту Козелецької громади. Її співробітники і швидко виїдуть, і порядок наведуть. А якщо вже якийсь кримінал, викликаю поліцію.

Перша допомога — викликати блювоту. І «швидку»

— Існують такі основні види сурогатів алкоголю: денатурат (технічний спирт), метиловий спирт (метанол) і умовні: одеколон, лосьйон, політура (лак-поліровка), фарба для тканин і шкіри на основі інших спиртів, — пояснює 33-річний Петро Седень, дільничний лікар-нарколог першої категорії Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні.— Петре Петровичу, які симптоми отруєння?

— Головний біль, спрага, тремтіння кінцівок, нудота, аритмія, загальна слабкість, іноді діарея, блювота (під час рвоти треба спостерігати, аби людина не захлинулася рвотними масами, бо від цього іноді помирають). Основні симптоми отруєння метиловим спиртом — порушення зору, помутніння в очах, втрата координації руху.

Отруєння буває хронічне і гостре. Хронічне — це коли людина п’є роками і потихеньку себе вбиває. Помирає і їй навіть не ставлять висновок, що померла від отруєння алкоголем. Якщо це гостре отруєння, то може бути запаморочення, блювання, людина навіть непритомніє або впадає в сопор (заціпеніння, млявість, сон) чи кому. Іноді може виникнути делірій. Не слід його плутати з іншим делірієм, який в народі називають «білочкою». Адже «біла гарячка» настає, коли людина різко перестає пити. Вона буває лише у тверезому стані. При отруєнні прояви делірію — видіння. Галюцинації також бувають, якщо до спиртного підмішують димедрол. Іноді буває так, що від отруєння сурогатами алкоголю страждають не тільки пияки. Трапляється, що цілком пристойні особи купують неякісний алкоголь, п’ють і помирають.

— Як врятувати людину до приїзду швидкої?


— «Ресторанним методом». Чотири пальці в рот і викликати блювоту. Промивання шлунку. Треба пити воду кімнатної температури і вибльовувати її до тих пір, доки в ній не буде часточок їжі.

— Активоване вугілля давати?

— Шкоди від нього не буде. З практики, воно навряд чи врятує. Головним антидотом (протиотрутою), метилового спирту є етиловий класичний спирт. У стаціонарах, коли рятують людей від отруєння метиловим спиртом, його додають у крапельниці.

— Петре Петровичу, отже спирт медичний можна дати отруєному сурогатом і стан поліпшиться?

— Категорично ні. Адже без дослідження ніхто в домашніх умовах не може знати, що отруєння викликав метиловий спирт. А якщо це інша речовина, то «лікування спиртом» може не тільки погіршити стан, а й призвести до летальних наслідків. Головне, щоб вчасно була надана медична допомога.

— Іноді «швидка допомога» може до алкоголіків у далеке село і не доїхати. Або не лікуватимуть, бо немає грошей.


— Невідкладна допомога має надаватися безкоштовно.

— Для досягнення стану сп’яніння алкоголіки можуть пити настоянки валер’яни, пустинника, глоду (бояришника).

— Це також небезпечно. Ці препарати з лікувальною метою вживаються у краплях. При вживанні настоянки глоду великими порціями порушується робота серця, виникає аритмія, падає або підвищується тиск. У людей, котрі її п’ють, часто розвивається серцева недостатність.

— Які наслідки отруєння сурогатним алкоголем для тих, хто вижив?


— Враження зорового нерву, іноді сліпота, хронічний панкреатит, порушення серцевого ритму, виразкова хвороба і т. д. Все залежить від особливостей організму людини, від токсичності, того що було випито.

— Буває, що на поминках у селах на стіл ставлять горілку-казенку ще 80-х років минулого століття. Люди обговорюють, мовляв, пожаліли купити сучасної.

— Така горілка з роками не псується. Її ще через сорок років можна пити.

— А як стосовно вина? Іноді, коли воно постоїть довго, стає кислим, як оцет.

— Якщо у вас є хороше вино, термін придатності якого минув, не треба його виливати, можна застосовувати для маринування шашлику.

Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №22 (1776), 28 травня 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: сурогат, алкоголь, Козелецький район, «Вісник Ч», Валентина Остерська

Добавить в:
 
 


Центр Комплект