• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Чи справедливо нараховують жителям Чернігова і області плату за спожитий газ?


Чи справедливо нараховують жителям Чернігова і області плату за спожитий газ?

Саме такою була тема засідання комісії Чернігівської міської ради, зініційованої громадською активісткою Тетяною Онопко. Під головуванням заступника міського голови Андрія Черненка та за підтримки депутатів міськради Сергія Кирієнка і Сергія Воробйова депутати намагалися сформувати свою позицію щодо порушеного питання.Підставою скликання засідання стало визнання національною компанією з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) незаконним здійснення донарахувань у платіжках за газ, що являють собою компенсації втрат газу під час його транспортування. Так, 14 червня 2018 року НКРЕКП затвердила Тимчасову методику розрахунку тарифів на розподіл, виходячи з обсягів розподіленого газу. Але специфіка переміщення газу по мережах передбачає певний відсоток втрат при його доставці споживачам. Це пов'язано з тим, що будь-яка газорозподільна мережа є лише умовно герметичною. Газ втрачається на стиках, зварних швах, арматурі, лічильниках тощо. Ці обсяги не можна віднести до реально спожитих, тим більше передбачити скільки втратиться газу в тому чи іншому періоді. Нагальною проблемою ПАТ "Чернігівгаз" є недостатність тарифних засобів для покриття виробничо-технологічних втрат. Тому з осені 2018-го облгази, в тому числі і Чернігівгаз, стали надсилати споживачам платіжки з «донарахуваннями», включаючи в них ще й втрати газу під час транспортування, формулюючи їх як «приведення обсягів газу до стандартних умов».

23 листопада НКРЕКП окремими постановами заборонила облгазам здійснювати такі донарахування у платіжках, а 6 грудня у компанії «Нафтогаз» заявили, що облгази штучно збільшують заборгованість споживачів за газ аби унеможливити їх перехід до іншого постачальника газу зокрема «Нафтогазу». З початку року НКРЕКП започаткувала перевірки двадцяти облгазів та за їх результатами наклала штрафи у розмірі 850 тис. грн. на кожну компанію за незаконні донарахування,в тому числі і на ПАТ «Чернігівгаз», а також зобов'язала зробити перерахунок оплати послуг ВСІМ споживачам до 18 квітня 2019 року.

Однак Облгази заявили, що не збираються виконувати це рішення та будуть звертатися до суду. Як пояснила у своєму виступі Людмила Червінька представник ПАТ «Чернігівгаз»:«Це ні в якому разі не «донарахування», це так зване «приведення обсягів газу до стандартних умов». В Україні є відповідний ГОСТ, який затверджує певні параметри, котрим повинен відповідати цей газ. Все це регулюється кодексом газорозподільних систем, прийнятим національною комісією регулювання електроенергетики, затверджена відповідна методика. Якщо НКРЕКП сьогодні пропонує не приводити до стандартних умов цей спожитий споживачами газ, можна відмінити кодекс. Комісія може протягом тижня внести відповідні зміни, скасувати розділ 15, який затверджує необхідність приведення газу до стандартних умов і таким чином скасувати ті нормативні документи, які існують на території України на сьогоднішній день. До речі, ще мушу зазначити, що від такої методики «приведення газу до стандартних умов» найбільше потерпає саме населення Чернігівщини, бо це найпівнічніша область і коефіцієнт у нас складає «1», через найхолодніші погодні умови. У всіх решті областей цей коефіцієнт складає менше «1» і тому всім їм це «приведення» вигідне.


Простою мовою, для пересічного громадянина - об’єм газу в теплому середовищі збільшується і потрібно менший його об’єм, а від холоду – газ стискається і його потрібно більше.

На сьогоднішній день всі 20 облгазів України подали позови до Окружного Адміністративного суду м.Києва і, через цілий ряд допущених порушень в прийнятті цих постанов, Окружний Адміністративний суд м.Києва скасував ці постанови по всіх 20-ти облгазах України. Тобто на сьогодні жодного нормативного документа, який би забороняв так зване «приведення до стандартних умов газу» немає.На цей спіч відреагувала місцева активістка Тетяна Онопко, яка, зокрема, зазначила, що в кодексі, прийнятому ще восени 2015-го року, записано, що «приведення до стандартних умов» має стосуватися лише промислових споживачів і ні в якому разі не приватних (побутових). Але облгази стали застосовувати цю норму і для «приватників». Тому, або потрібно підкоригувати кодекс газорозподільчих систем, або скасувати незаконні донарахування і здійснити перерахунок-відшкодування споживачам.

З цього приводу підприємець Сергій Берестовий зазначив, що на сьогоднішній день є питання щодо конституційності деяких положень закону "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг". Так, 13 червня Конституційний суд України визнав ряд положень закону "Про НКРЕКП" неконстититуційними. Рішення суду стосується положень статей 1, 4 і 5, які визначають статус НКРЕКП, як повністю незалежного органу, а також статті 8, яка визначає процедуру призначення та звільнення з посад членів національної комісії. «Тому допоки Верховна Рада повністю не врегулює правовий статус НКРЕКП, визначатися з діями ПАТ «Чернігівгаз» нам зарано», - підсумував депутат.

На цьому тема розгляду законності донарахувань у платіжках чернігівців за газ вичерпала себе, а її повторний розгляд стане можливим лише після відповідного рішення Конституційного суду.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ПАТ «Чернігівгаз», НКРЕКП, донарахування, Онопко, Воробйов

Добавить в: