Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Пристрасті по-прилуцьки. Голову Заїзду Ніну Свистун обсипали борошном


Home net

Пристрасті по-прилуцьки. Голову Заїзду Ніну Свистун обсипали борошном

У суботу, 11 травня, Ніну Свистун, голову Заїздської сільради Прилуцького району у власному кабінеті обсипали борошном. Сталося це під час емоційної розмови з представниками громадської організації «Прилуцький козацький полк». Чоловіки на чолі з отаманом Сергієм Ткаченком прийшли поговорити з Ніною Іванівною. Та, кажуть, посварилися. Тому пішло у хід борошно. Більш важку артилерію не застосовували, бо жінка.

Приводом такого інциденту стало підписання губернатором напередодні у п’ятницю, 10 травня, позитивного висновку щодо створення двох громад на Прилуччині: Сухополов’янської та Яблунівської.

До першої увійшли аж 19 сільрад: Сухополов’янська, Білорічицька, Дідовецька, Замостянська, Знам’янська, Канівщинська, Колісниківська, Лісовосорочинська, Мазківська, Малківська, Нетяжинська, Охіньківська, Переволочнянська, Піддубівська, Погребівська, Рудівська, Ряшківська, Смоська, а також Заїздська.

До Яблунівської — Яблунівська, Сергіївська, Дубовогаївська, Ковтунівська та Крутоярівська сільські ради.


Ніна Свистун одразу після зустрічі з козаками, присипана борошном

«Отакі козаки. Десятеро на одну»

— Це вже три місяці, як тільки дали згоду увійти до громади, у нас таке робиться. Завжди є ті, хто не задоволений місцевої владою. Збори скликають, опитування проводять, туманять людей, — розповідає про ситуацію Ніна Свистун, заїздський сільський голова. — Була робоча субота. Дивлюсь, під’їхало до сільради три машини. Виходить отаман Сергій Ткаченко. З ним ще дев’ять чоловіків. Я секретарю говорю: «Козаки пожалували».

Я привіталась: «Доброго дня». Отаман до мене: «Якщо він добрий». Запросила до кабінету. Сіли за стіл. Вони всі як один подіставали телефони і давай знімати, фотографувати. Я спочатку обурилась. А тоді заспокоїлась: «Знімайте, мені приховувати немає чого».

Давай мені питання задавати. Чого ми до села хочемо, а не до міста. І таке інше. Я слухала, а тоді і кажу: «Ви не прокурори. До побачення».

Один з чоловіків увесь цей час біля мене з якимось пакетом стояв. І на цих словах розриває і давай сипати мені щось біле на голову: «Це вам подарунок». Ну, думаю, зараз щось підкинуть. Ще й мене звинуватять. Я той паперовий мішок схватила і на них кинула: «Ні. Це вам подарунок». Ті за себе і давай тікати по машинах. Отак козаки борються. Десятеро на одну жінку.

Ми одразу поліцію, пресу викликали. Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею «Хуліганство». У мене і документ є.

Виконуючий обов’язки голови РДА дзвонив губернатору Олександру Миснику. Він про нашу ситуацію знає, нас підтримує.

— То чому ж Заїзд не хоче до Прилук?

— Це ж не тільки Заїзд. Жодне приміське село не дало згоду на приєднання. Бо це б означало поставити хрест на селі.

Прилуки себе забезпечити не можуть. їх околиці гірші за наші села, дороги страшні. Що вони можуть нам дати? Хіба закриють школи, садочки і будинки культури. їм треба хоча б одне село, щоб отримати статус ОТГ, а з ним і державні дотації.

1. До міста чи до Сухополови, куди приєднуватись?

Борошно на Ніну Свистун сипали з паперового пакета. Уся перемазана вона давала інтерв’ю прилуцькому телеканалу. Розповіла, що у суботу об 11 годині під’їхала машина. До сільради зайшли чоловіки-козаки.

— Заїзд — це фактично спальний район Прилук. Ніхто і не відрізняє, що це село. Межі розмились.

Усі діти навчаються у міських школах, лікуються у міських лікарнях,автобус ходить міський. А тут людей відправляють у село.


Сергій Ткаченко

Через коліно ламають, тягнуть в ОТГ. Там немає ні інфраструктури, ні навіть дрібних підприємств тощо. І цю інфраструктуру мають створити. А потім ще й утримувати армію клерків, — розповідає про причини інциденту в Заїзді Сергій Ткаченко.

— Для Прилук нинішнє об’єднання теж важке. Адже села по всьому периметру міста увійдуть до тієї ОТГ. Прилуки спроможні в цілому, але доведеться робити ряд радикальних моментів, зокрема, скорочувати лікарів.

Я житель Прилук. З початку війни ми створили громадську організацію. До неї увійшло близько 500 членів з різних сіл району, а також Варвинщини та Ічнянщини. У нас по селах створено козацькі курені. Я купую будинок у селі. І там є 10-15 козаків, які дивляться за порядком, воюють з головами, якщо ті неправильно діють. Так і в Заїзді. Нащо було погоджуватися на вхід до Сухополов’янської ОТГ?

Ніна Свистун почала шипіти на нас. Я не можу дозволити, щоб якась собака на мене лаяла. Тому і нагодували борошном.

— Чому борошно? У Бахмачі поливали лайном, у Ніжині — брудом.


— Вона жінка. Не хотілось перегинати.

— Заздалегідь знали, що розмова не складеться, що принесли борошно?

— Я не знав, як обернеться. Задавали прості запитання. Я знаю їх усю підноготну. У мене є спеціальні козаки, які збирають інформацію. Ще два місяці тому зробили офіційний запит щодо зарплат у сільраді, їх премій, кількості працівників. Та відповіді не отримали.


Думаю, село буде підніматися, перекривати дорогу. Не мовчатимуть.

У самому ж Заїзді думки жителів розділились.

— Село у нас довге. Ті, що ближче до Прилук живуть, хочуть до міста. А ті, що далі, — до Сухополови, — говорить місцевий житель Микола Бабіч.

2. «Тоді відмовляли, а зараз хочуть, щоб до лих ішли»

— Процес об’єднання був довгим, — говорить Сергій Проценко, сухополов’янський сільський голова. — Спочатку, у 2016-ому, центр мав бути у Сухополові, потім — у Дідівцях. Але там бюджет набагато менший.

Останній план приєднання розробили у грудні 2018-го. Збиралися головами, представниками усіх 19 сільрад. Але у Прилук є мета затягнути наші сільради до міськради. І це стосується не лише прилеглих сіл, а тих, що за 20 кілометрів.

Та люди на це не ведуться. Вони розуміють, що таке Прилуки і які там порядки. Тому села й хочуть об’єднатись між собою.

У цьому і проблема. На нас насилають якісь громадські об’єднання, які проводять незрозумілу роботу, звинувачують, обсипають борошном. Залякують сільських голів, що спалять хати. Моментів багато. Цю роботу проводять протягом трьох місяців.

Дійшло до того, що міський голова Ольга Попенко ходить по Заїзду і агітує людей йти до Прилук.

Та разом з тим до мене у Сухополову, центр майбутньої громади, ніхто не приходив, не дзвонив, не спілкувались.

У Прилук ми попросили дані, а також гарантії, чи працюватиме школа, дитячий садок. Адже у селі маємо школу на 250 дітей, 130 малюків дошкільного віку, амбулаторію. Відповіді до цього часу не отримали. Міська рада не йде на контакт. Про свої бажання вони пишуть у «Фейсбуку», показують по телебаченню. Але не говорять з нами.

Два роки назад у Дідовцях була міська голова. Тоді ще закон про об’єднання не вийшов. Вона боялась виборів. І об’єднання не хотіла. Прямо у залі людям сказала, що школу закриємо, дітей возитимемо у 13-ту прилуцьку. Так, це міська школа. Проте у нас нова, двоповерхова, а 13-та — 100-річна конюшня. Кращого дитячого садка, ніж у Сухополові, у Прилуках немає. Будинок культури у Дідовцях теж обіцяла закрити.

Тоді так себе вела, а тепер хоче, щоб ми приєднувались? Що це за козаки? Вони навіть українською не говорять.

Ніхто з двох тисяч населення не схотів іти у Прилуки. У нас зручне розташування щодо інших сіл. Усіх об’єднує дорога Київ - Суми. Машиною дістатись можна швидко.

Зараз чекаємо документів поштою. Щоб мати паперові підтвердження, а не публікації в інтернеті.

3. «Шкода, що час втрачено. Та будемо працювати»

І доки під Прилуками чубляться, у Яблунівській громаді приймають привітання і спокійно планують подальшу роботу.

— До кінця п’ятдесятих Яблунівка була районним центром, — розповідає Валентина Піддубна, яблунівський сільський голова. — Тому маємо певну інфраструктуру: амбулаторія загальної практики сімейної медицини (колишня дільнична лікарня зі стаціонарним відділенням), дві школи (інтернат та загальноосвітня), новий дитячий садочок, який відбудовано за інвесторські кошти, ветеринарна дільниця, поштове відділення і Ощадбанк. Та й розташування у нас зручне, центральне щодо інших. Тобто всі переваги були за Яблунівкою.

У початковому перспективному плані Яблунівська громада була, мала шанс на створення. І об’єднувала сім сільських рад.

Запрошували сусідів, обговорювали питання. Люди цю пропозицію не підтримали. І вже у наступному плані наша громада зникла. Замість того села приєднували до Линовицької.

Тим часом інші громади по області об’єднувались, працювали, розвивались.

Почала утворюватись Сухополов’янська. Це стало стимулом і для нас. Тим паче, що дві сільради на запрошення приєднались до них. І вже змінювати думки не захотіли. Час покаже, де краще.

Наші люди до Линовиці не схотіли, тому врешті дійшли згоди і почали процес. Знову надіслали запрошення нашим сусідам. Вони розглянули на сесії, провели сходи сіл. І погодились. Тому ми наче своїм куточком згуртувались.

— Чи шкодуєте, що процес об’єднання затягнувся?

— Так. Час втрачено. Від початку держава давала більше шансів та можливостей, можна було отримати більше коштів. Ми готові були стартувати у будь-яку хвилину. Та, на жаль, сусіди наші визначались довго. В тому числі аргументували, що доки є можливість господарювати кожному у себе, використовувати її.

Нас небагато. Тож, думаю, справимось нашими бюджетами.

— Чи будете подавати кандидатуру на голову ОТГ?

— Можливо. З 2010 беззмінно працюю головою, до цього була секретарем сільради. Народилась і виросла у Яблунівці. Маю досвід і бажання працювати. Чому б ні?

Марина Забіян, тижневик «Вісник Ч» №20 (1722), 16 травня 2019 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ніна Свистун, голова Заїздської сільради, Сергій Ткаченко, борошно, ОТГ, «Вісник Ч», Марина Забіян

Добавить в:


ЦентрКомплект