Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Польські гміни і ОТГ Чернігівщини обмінюються досвідом


Польські гміни і ОТГ Чернігівщини обмінюються досвідом

Упродовж тижня польська делегація - представники дванадцяти гмінів (громад) - перебуватиме з навчальним візитом на Чернігівщині. Польські колеги розкажуть про власний досвід, як зміцнювати місцеве самоврядування, а українські голови громад ознайомлять закордонних гостей з найліпшими практиками успішних ОТГ.Зокрема заплановані поїздки до Менської, Сосниць-кої, Корюківської, Батуринської, Плисківської, Кіптівської об’єднаних територіальних громад. Першою, 14 травня, приймала польських войтів та бурмістрів Менська ОТГ. Окрім екскурсії до Менського зоологічного парку державного значення, поляків ознайомили з виробництвом мінеральної води «Остреченська», а в селі Дягова вони відвідали фермерське господарство, що спеціалізується на вирощуванні великої рогатої худоби, а також картоплі. Цього ж дня відбулася презентація проекту модернізації вуличного освітлення у Мені, який вдалося реалізувати за кошти Європейського Союзу, загальною вартістю 639 тисяч евро.

Цього ж дня у Чернігівській обласній раді за участі першого заступника Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарової, керівництва обласної державної адміністрації, голів територіальних громад та польської делегації відбулася конференція на тему: «Реалізація проектів регіонального розвитку на засадах міжмуні-ципального співробітництва: польський досвід».

Голова Чернігівської обласної державної адміністрації Олександр Мисник, вітаючи учасників заходу, звернувся до польських керівників громад:

- Чернігівщина - край славетний, давній, із потужною історією. Сподіваюся, що у вас складуться хороші враження від візиту. Ми розвиваємо регіон як культурно, так і економічно. Безумовно, що це неабияка заслуга децентралізації - найефективнішої з реформ. Наразі наша область у трійці лідерів щодо її впровадження. У нас - срібло!

За словами очільника області, завдяки децентралізації місцеві територіальні громади мають можливість вирішувати нагальні проблеми і самостійно спрямовувати кошти на розвиток своїх населених пунктів.

- Звичайно, що у нас ще не такий великий досвід, як у Польщі, тому ваші знання і напрацювання для нас дуже важливі, - каже Олександр Мисник. - Також сподіваюся, що і ми вас позитивно вразимо й кожен для себе перейме корисне, цікаве і краще з досвіду громад Чернігівщини. Ми - готові до співпраці з польською стороною!

Еміне Джапарова під час свого виступу розповіла, що вона кримська татарка, переселенка з окупованого Криму, перший заступник Міністра інформаційної політики України, міністерства, яке утворилося як результат інформаційної війни Російської Федерації проти України. Її виступ стосувався суспільно-політичних відносин України з Польщею. Вона висловила щиру вдячність за потужну підтримку збереження територіальної цілісності та суверенітету нашої держави Республікою Польща.

Представник польської сторони - голова правління Асоціації гмін басейну річки Віслока Анджей Чернецький детально презентував учасникам заходу між-муніципальне співробітництво з охорони навколишнього середовища:

- У наших гмінах колись були проблеми з охороною довкілля, екологією. Щоб розв’язати їх, треба спільний проект для всіх. Незважаючи на те, що адміністрація гміну змінюється, роботу продовжують наступники. З 2012 року ми запустили курс на відновлювальні ресурси енергії. Наразі у 22 гмінах працює 12 тисяч сонячних електростанцій, які дають енергію для підігріву води, живлення електроприладів. Сонячні панелі чіпляють на фасади приватних будинків, дахи лікарень, спорткомплексів... Інвестиції, які вклали, вже працюють, ми можемо йти далі і розвиватися. Мета - шукати такі проекти, які будуть цікавими для всіх громад і їхніх жителів. Приділяємо дуже велику увагу тому, щоб підвищувати екологічну свідомість громадян. Коли починали проект з охорони навколишнього середовища, обходили кожну домівку і розповідали про користь і важливість запровадження відновлювальної енергії. Стараємося, щоб уся громада була задіяна, прислухаємося до думок кожного жителя, переконуємо у доцільності. Також організовуємо зустрічі під назвою «Сонячні дні». Щороку намагаємося влаштовувати такі заходи у іншій громаді, щоб люди могли познайомитися з життям сусідів. Я можу багато розповідати про інвестиції, але головне - щоб гмі-ни разом формували одну спільну громаду. Сподіваюся, що на Чернігівщині також є співпраця.

Директор департаменту економічного розвитку облдержадміністрації Олександра Хомик розповіла про успіхи та виклики децентралізації. Свій виступ акцентувала на економічній складовій регіону. Чернігівщині є чим пишатися, адже має природні ресурси, ліси, потужний агропромисловий сектор, розвинуту харчову, деревообробну, целюлозно-паперову, машинобудівну, легку промисловість. Наша область єдина в Україні, де випускають пожежні машини! Ми виготовляємо шпалери, широкий спектр обладнання для сільського господарства і багато-багато іншого.

Директор чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування програми U-LED з Європою Ірина Кудрик наголосила, що за п’ять останніх років Україні вдалося досягти неймовірних результатів програми децентралізації: від ідеї до спроможності громад. Позитивні наслідки очевидні, їх бачать і відчувають люди на місцях. Досягти було би це складно, якби не підтримка міжнародних проектів.

- Центр розвитку місцевого самоврядування - неурядова організація, яка створена за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, - знайомить польську делегацію Ірина Кудрик. - І найголовніше наше завдання - підтримка реформи з децентралізації, поліпшення надання місцевих адміністративних послуг громадянам. З перших днів ми допомагаємо громадам Чернігівщини об’єднуватися, ставати самодостатніми та успішними. Крім того, команда надає методичну, інформаційну та консультативну підтримку. Приємно, що одна з країн, яка фінансує програму, яка підтримує громади у реалізації проектів, -Польща. Дякуємо вам за це!

Лариса Галета, «Деснянка» №20 (755) від 16 травня 2019

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: польська делегація, ОТГ, Лариса Галета, «Деснянка»

Добавить в:


ЦентрКомплект