Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Фото и Видео » Волонтери взялися рятувати унікальний дерев'яний будинок на Київській (відео)

Волонтери взялися рятувати унікальний дерев'яний будинок на Київській (відео)

Чернігівці переймаються долею унікального дерев’яного будинку.

На вулиці Немировича-Данченка він зберігся тільки один - №15. Мабудь, аби його було легше знайти будинку присвоїли другу адресу – Київська, 14Б. Затиснутий серед багатоповерхівок він поволі занепадає і потерпає від вандалів.Сергій Черняков, співробітник заповідника «Чернігів стародавній»: «Такого типу, за мистецькою оцінкою як пам’ятник архітектури, будинків в Чернігові більше немає. Адже ми бачимо над віконними сандриками символіка ліри. Крім того, якщо ми подивимось на іншу сторону будинку, то ми бачимо зображення пальметти – пальмової гілки».

Дослідникам та краєзнавцям вдалося по крихтам зібрати інформацію про історію цієї садиби.

Станіслав Іващенко вже 10 років цікавиться дерев’яною архітектурою міста. Нещодавно він разом з друзями навіть створив віртуальний музей «Дерев’яне мереживо Чернігова», у базі якого вже 190 будинків та 5 маршрутів для екскурсій. В архівах, довідниках та бібліотеках він ретельно збирає інформацію про старі чернігівські вулиці та садиби.

Станіслав Іващенко, керівник проекту «Дерев’яне мереживо Чернігова»: «В 1911 році нащадок польського шляхетського роду Василь Спановський, чиї предки переїхали тоді ще в Російську імперію після поділу Речі Посполитої, купив цю землю у Лизогуба і до 1913 року будував тут цей будинок»

У господарстві Спановського також знаходився сарай з каретником, льодовня, город і великий сад.

Зараз споруда перебуває на балансі обласної ради. Деякий час її орендувала релігійна організація, яка доглядала за будинком. Проте вже 3 роки він стоїть пусткою, а балансоутримувач не надто переймається його долею, говорять активісти.

Сергій Черняков, співробітник заповідника «Чернігів стародавній»: «Сюди почали навідуватися безхатченки і пам’ятка архітектури почала перетворюватися у смітник. Першими почали бити тривогу мешканці сусідніх будинків. Вони подзвонили і сказали, що пам’ятка пропадає».

Вихідними генеральне прибирання тут влаштували волонтери. З будинку винесли декілька мішків сміття.

Сергій Черняков, співробітник заповідника «Чернігів стародавній»: «Роботи тут звичайно багато. А перше вражає те, що в будинку повиривані з м’ясом, як кажуть, електричні дроти. Тобто ця споруда зараз без електрики. У санвузлі повиривані бачки».

Станіслав Іващенко, керівник проекту «Дерев’яне мереживо Чернігова»: «В будинку є досить серйозна проблема – протікає дах. Там вже гниє одна з балок, яка тримає дах».

Щодо подальшої долі будинку Спановського волонтери вихід бачать не лише у реставрації.

Станіслав Іващенко, керівник проекту «Дерев’яне мереживо Чернігова»: «Допоки сюди хтось не заїде, в реставрація немає жодного сенсу, оскільки будинок буде занепадати. В будинку мають жити люди, для того, щоб він жив».

Наразі активісти планують спільними зусиллями зібрати гроші на металеві грати, засклити розбиті шибки та направити офіційне звернення до обласної ради аби будинок обстежили та склали перелік необхідних ремонтних робіт. Волонтери сподіваються, що пам’ятка не буде кинута напризволяще.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Теги: пам’ятник архітектури, волонтери, Станіслав Іващенк, Сергій Черняков, Спановський, «Дитинець»

Добавить в:
Армения

СтоматГарант

ЦентрКомплект