• Брухт ДальнобойСервис


Урятовані ікони

 

Їх так надійно сховали, що знайшли лише через майже століття. І то випадково. У Нових Млинах на Чернігівщині під час розбирання руїн згорілої лікарні, робітники натрапили на ікони. Як вони могли там опинитися, з’ясовувала Валентина Доброта.На одному зображенні Матір Божа, на іншому – Господь Бог, на вцілілій частині ікони – очі святого. Підозрюють, це образ Апостола Павла. Одна з ікон датована 1896 роком.

Віталій Постемський, житель Нових Млинів: «Ми починаємо ворушити. Я ж бачу, що образ».

І цього побачити на згарищі Віталій Постемський не очікував. Він, як і інші чоловіки, спокійно розбирав на дрова те, що залишилося від лікарні.

Віталій Постемський, житель Нових Млинів: «Якщо б здогадувалися, то взагалі б не валили. А акуратно розібрали. Не було таких людей, які могли б підійти і сказати, що, хлопці, ви тут давайте акуратно, тому що тут щось є».

У суміші снігу та глини ми знаходимо дерев’яні друзки, на яких досі проглядаються святі. Тепер місцеві жителі чекають на тепло. Як усе просохне, продовжать пошуки.

Володимир Бараненко, житель Нових Млинів: «Тут все дихає історією. Ось мені здається з округлої ікони».

Це тепер Нові Млини нічим не відрізняються од інших українських сіл. А раніше сотенне містечко, було 4 храми. Щоправда 3 з них розібрали разом із фундаментом у середині ХХ сторіччя. 70% тодішнього населення ревні віряни. І радянській ідеології доводилося неабияк конкурувати з церквою, каже професорка Алла Киридон. Тому нищення храмів було свідомим.

Алла Киридон, докторка історичних наук: «Утвердження нової ідеології не могло припустити, що частина населення буде продовжувати ходити до храму».

У приміщенні лікарні, яка згоріла, фельдшерка Тетяна Перебинос пропрацювала 14 років. Коли там знайшли ікони, відразу пригадала свого дивного пацієнта ще на початку 90-х. Колишній репресований священик щоночі молився на стіну.

Тетяна Перебинос, фельдшерка: «Я заходжу, він сидить на ліжку і на простенок про себе молиться. Я тоді ще була молода, думаю, вже літній пацієнт. Він мені тоді говорить: не лякайся дитино, щоб ти знала, що оце тут простенок із Миколаївської церкви».

На його слова фельдшерка тоді не зважала. Хоча лікарня стояла недалеко від розібраної Миколаївської церкви.

За даними дослідників, станом на 1936 рік знищено 80% церков на тодішніх українських землях. Із понад 12 тисяч релігійних споруд уціліло лише до 5 тисяч. Служба відбувалася орієнтовно в тисячі з них.

Ті культові споруди, що радянська влада не знищила, перетворили на клуби, контори, складські приміщення. На місці іншої церкви – Георгіївської – у Нових Млинах тепер будинок побуту. І місцеві жителі не виключають, що внутрішні стіни і тут можуть бути із ікон розібраного храму.

У будинку побуту симетрично розташовані дві палястри. Місцева старостиха переконана, вони зі зруйнованого храму, що був на цьому місці.

Надія Роєва, староста Нових Млинів: «Я думаю, що ось оце, це дійсно з церкви. Бо, що в цій кімнаті, що в тій, воно паралельно все».

Релігійні знахідки громада передасть Троїцькій церкві – та, що єдина уціліла з чотирьох.

Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ікони, стара лікарня, церква, Нові Млини, «1+1», «ТСН»

Добавить в:
 
 


Центр Комплект