Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Прояви сексуального насильства в армії. Чому такі справи вкрай важко довести?
Error: Incorrect password!

Радио
Радио

Прояви сексуального насильства в армії. Чому такі справи вкрай важко довести?

Секс-скандал в армії.

Підполковниця Ольга Деркач заявила про сексуальні домагання з боку її керівника. Каже, той роками її принижував і чинив психологічний тиск, і дозволяв собі геть нестатутну поведінку. Лише зараз жінка наважилася про це говорити вголос. Відкрито кримінальне провадження. Натомість її кривдник подав зустрічний позов на захист своєї честі. Про прояви сексуального насильства наважуються говорити одиниці. Такі справи вкрай важко довести. Чому, дивіться у сюжеті.Ольга Деркач одночасно і потерпіла, і відповідач. Підполковниця заявила про домагання з боку керівника, а він у відповідь подав позов проти неї за наклеп і на захист честі та гідності. Проте сам на засідання не прийшов.

Ольга Деркач, військовослужбовиця:
«Дозволяв собі торкатися грудей, сідниць, геніталій, скажімо так. Постійно натякав на це, що це нормально, якщо пропонують секс, то треба погоджуватися».

Неслужбові знаки уваги, каже Ольга, терпіла 12 років. Стільки вони разом працювали у Чернігівському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, це колишній військкомат. Нині 42-річна Ольга начальниця відділу фінансового забезпечення.

Ольга Деркач, військовослужбовиця: «Після шикування дівчата всі підходили і цілували. І я підходила, як всі. В армії проти начальника щось говорити, якщо він якусь задачу ставить, яка не зовсім… він начальник, ти повинна слухатись».

Кілька місяців тому Ольга з підвищеним тиском потрапила в шпиталь. Упевнена, все через те, що довелося терпіти приниження та психологічне насилля. Про це розповіла лікарям, а ті в же написали доповідну. І в частині почали службову перевірку.

Що вдалося дізнатися під час внутрішнього розслідування, не розголошують. Знімати на території військового комісаріату не дозволяють. Відомо лише, зібрані матеріали передали до поліції, розпочали кримінальне провадження. А керівник, якого підозрюють у сексуальних домаганнях, звільнився.

- Пане Олександре, це вас турбує Алла Хоцянівська, телеканал «1+1», з приводу судового позову з Ольгою Деркач.
- Суд перенесли, до побачення.

Олена Мокренчук, т.в.о. керівника служби зв’язків із громадськістю оперативного командування «Північ»: «Він звільнився за власним бажанням, тому що у нього закінчився контракт».

- Тобто це ніяк не пов’язано з тим, що відбулося?
- Мені це невідомо. За 7 років я перший раз стикаюся з такою ситуацією, - каже Олена Мокренчук.
- Може просто жінки бояться говорити про це?
- Знаєте, я не думаю, що є така проблема, - відповіла пані Олена.

Проте це вже не перший випадок, коли військова наважується публічно заявити про сексуальні домагання в армії. 2 роки тому в Збройних силах розгорівся гучний скандал. Лейтенантка Валерія Сікал звинуватила командира військової частини у спробах схилити її до сексу. Окрім неї анонімно ще 8 жінок свідчили про подібні факти з його боку. Справу досі не передали до суду.


«Вирішення питань нема. Справа стоїть на місці. Людина далі працює, на своєму місці. Його навіть не відсторонили. Взагалі нічого. Тобто він далі займає керівні посади і далі працює».

Про спробу зґвалтування вперше на загал говорить військова-медичка Ірина Базикіна. 5 років тому вона хотіла перевестись на службу в іншу бригаду та поїхати на фронт. Один військовий обіцяв їй допомогти, але зустріч, каже, закінчилась побиттям, струсом мозку та спробою зґвалтування.

Ірина Базикіна, колишня військова: «Штовхнув на ліжко. Почав душити, притискати. Душив, душив, душив, коли ти втрачаєш свідомість, він тоді робив свої справи».

Керівництво бригади цей злочин намагалися замовчати.

Ірина Базикіна, колишня військова: «Приїхало все моє командування і кажуть, що треба забирати заяву, тому що ми самі розберемося, у нас і так купа своїх проблем, тобто нам що нема чого робити, ще й з тобою тут солдатом займайся, яка потрапила в халепу, мовляв, по своїй вині».

Після року ходіння всіма колами пекла, справу закрили за недостатністю доказів.

Кожна десята жінка в лавах української армії зустрічалася з різними проявами сексуального насилля. Це дані дослідження 2010 року. Відтоді держава не проводила жодних опитувань. Нині в Збройних силах України служать понад 50 тисяч жінок. Жодного механізму, як діяти в разі сексуального тиску на них, немає.

Ганна Гриценко, дослідниця ГО «Невидимий батальйон»: «Можна повідомити на «гарячу лінію» Міністерства оборони або Національної гвардії України. Але ця «гаряча лінія» не є анонімною, відповідно люди просто побоюються».

Сексуальне домагання табуйована тема в суспільстві. Відповідальність часто перекладають на саму жінку. А в такій закритій структурі, як армія, на таку нестатутну поведінку часто закривають очі, кажуть експерти.

Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні: «Армія Ізраїлю ввела відповідальність за сексуальне домагання в армії. Керівництво бачить, що є проблема, керівництво на це реагує. А не, керівництво бачить проблему і просто закриває очі, підставляючи тим самим жінок, які зараз продовжують працювати в Збройних силах».

У Збройних силах України натомість з’явилася радниця командувача з гендерних питань. Каже, зараз роблять усе, аби попередити такі випадки. Але їм не вистачає чіткого механізму, прописаного в законодавстві України.

Вікторія Арнаутова, радниця головнокомандувача ЗСУ з гендерних питань: «Це суспільна проблема. Збройні сили України є частиною цього суспільства, тому проблема загальна для всієї держави».

- Тобто ви визнаєте все ж таки, що є ця проблема в Збройних силах України?

- Давайте я не буду це казати, бо за це слово «визнаєте»… Все, що зараз в наших силах, ми робимо. Але це фактично міри, які будуть направлені на запобігання, - каже пані Вікторія.

Перше судове засідання у справі Ольги Деркач поки не призначили. Триває досудове слідство. Ользі і досі соромно говорити про все це. Але, якщо наважилась, каже, уже не відступить. Попри те, що досі жодна з подібних справ в Україні не була доведена до кінця.

Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ольга Деркач, військкомат, сексуальне домагання, ЗСУ, армія, Олександр Криворучко, «1+1», «ТСН»

Добавить в:
 
 


Центр Комплект
Error: Incorrect password!