GOROD.cn.ua

Всі державні підприємства спиртової галузі Чернігівщини стануть приватними

 

Курс на роздержавлення підприємств спиртової галузі взяв Фонд державного майна України (ФДМУ) в середині жовтня минулого року. Про те, яка ситуація в цьому напрямку на Чернігівщині розповів журналісту нашого видання Валерій Іванович Йовенко начальник Управління ФДМУ  у Чернігівській області.На початку зустрічі чоловік зазначив, що в нашому регіоні існує 7 спиртових та лікеро-горілчаних підприємств, с них - 6 саме спиртзаводи, 1 - яке знаходиться в Чернігові («Кристал») - виробник лікеро-горілчаної продукції. На даний час в Україні нема ні одного підприємства, яке б здійснювало виробництво спирту та потім похідної продукції, наприклад, лікеро-горілчаних виробів. Це пов’язано, не в останню чергу з тим, що виробництво спирту та лікеро-горілчаних виробів мають принципові відмінності у використанні сировини та оснащенні устаткуванням.
Спиртзаводи, як правило, розміщуються поза межами великих населених пунктів, неподалік від агропідприємств, які вирощують пшеницю на основі якої роблять спирт, мають велику кількість відходів органічно походження, які знову ж таки реалізовують на ферми для підгодівлі свійських тварин та удобрення полів. Лікеро-горілчані ж підприємства, працюють з уже готовим спиртом, тобто це більш чисте і безшумне виробництво і досить непогано співіснуює поряд з інфраструктурою великих міст.

Валерій Йовенко, згадуючи минулі радянські часи каже, що всі спиртзаводи країни мали великі прибутки і працювали на повну потужність, вистачало навіть коштів будувати житло для працівників. Але в останні 10-20 років практично остаточно занепали. Деяким вдалось зберегти обладнання, будівлі і робочий колектив, хтось вижив завдяки хазяйновитим орендаторам, а деякі підприємства стоять пустками, де з усього майна - земля, напівзруйновані стіни та купа боргів.

На даний час, з 7-ми підприємств спиртової галузі на прозорих аукціонах вдалося реалізувати два. Буквально недавно - 29-го жовтня продали за майже 40 млн. з ПДВ ЧЛГЗ "Кристал", який розташовано у Чернігові по вул. Котляревського, 38, перед цим 11 жовтня продали за 23,2 млн гривень Ковальовський спиртзавод (с.Тупичів, на Городнянщині). Відмінили продаж Новоборовицького спиртзаводу (початкова ціна 19 378 538,09 грн. без ПДВ/ Корюківський район, працює у 4 зміни в режимі цілодобового циклу, видає 12 тонн якісного спирту за добу), аукціон по якому завершився 1-го жовтня, через те, що учасник, який запропонував найвищу ціну (60 млн. гривень) відмовився її сплачувати, другого учасника було дискваліфіковано, а третій інтересант ТОВ "РесурсПромЗахід"вже не мав права його купити за свою ціну (23 495 00), через те, що так виписана процедура торгів.

- Ми довго намагалися знайти шлях, аби підприємство дісталося цьому третьому добросовісному учаснику, проте з юридичної точки зору це було неможливо. Але ми впевнені, що Новоборовицький спиртзавод продасться, бо це досить успішне підприємство, - каже Валерій Йовенко.

Валерій Йовенко зазначає, що приватизація даних підприємств в перспективі зробить їх більш ефективними і зможе не тільки збільшити надходження у виді податків до держбюджету, але і зробити Україну одним з ведучих виробників дешевого спирту і з часом вивести його на європейські ринки. Адже вже зараз місцевий ринок спирту практично перенасичений і аби збувати сировину потрібно буде шукати додаткові місця збуту.
При цьому Йовенко, як один з варіантів використання спирту, наводить приклад колишньої програми Уряду, яку зараз закрито, через зміну політки країни - виробництво біоетанолу. Біоетанол планувалось використовувати у якості додатка до традиційного бензинового палива для автівок, адже він при згорянні не наносить практично ніякої шкоди оточуючому середовищу.

Ми запитали у Валерія Йовенка чи планує покупець ЧЛГЗ "Кристал" зберегти за підприємством його спеціалізацію і чи це вимагається від нього. Адже ходили чутки, що завод, скоріш за все, викупить один із місцевих забудовників, бо він знаходиться у привабливому районі міста - поруч одна з найбільших шкіл - 19-та, ТРЦ «ЦЦМ», лікарня та дитсадок, лісопарк Ялівщина із річкою Стрижень і таке інше. Валерій Іванович зазначив, що ні, збереження профілю не вимагалось від нового покупця, чому не брав участі у торгах нинішній орендар ПРАТ "ЧЛГЗ "ЧЕРНІГІВСЬКА ГОРІЛКА", який провадить профільну діяльність ще з 2001-го року йому не відомо. Проте в ході спілкування з новим власником йому стало зрозуміло, що він має наміри виробляти лікеро-горілчану продукцію.
До речі, нинішній орендар сплачував тільки одного земельного податку на суму 500 тисяч гривень щомісяця, навіть коли підприємство місяцями простоювало, додайте до цього ще податки на акциз та інші.

Очільник регіонального відділення в Чернігівській області повідомив, що новому покупцю були відомі особливості, які має ЧЛГЗ "Кристал". А саме те, що земля під заводом залишається ще на декілька років в оренді ПРАТ "ЧЛГЗ "ЧЕРНІГІВСЬКА ГОРІЛКА", також частина обладнання належить їм. Проте покупця це не відлякнуло, до того ж через суд, або шляхом переговорів питання використання землі для доступу до нерухомості можна вирішити.

Також Валерій Йовенко розповів, що ФДМУ активно сприяє тому, аби було прийнято законопроєкт №4572, яким пропонується дозволити продавати з аукціонів підприємства, що перебувають у статусі банкрутів та майно яких під арештом. Він передбачає, що перед аукціоном арешт би знімався, а покупцю надавався б після купівлі 6-місячний термін у який можна існуючі борги погасити. Якщо брати спиртову галузь, то таких заводів «арештантів» - у нашому регіоні двоє - Крисківський спиртзавод (на Коропщині) та Шабалинівський (на Борзнянщині).

- Також не працює останні 10 років Ічнянський спиртзавод після загибелі його директора, але там все збережено, підприємство всі ці роки охоронялось. Без введення в дію даного закону юридично неможливо продати будь-яке державно підприємство-боржника, - зазначає Йовенко.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Йовенко, приватизація, спиртзаводи