Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Чи можна приватизувати землю під багатоквартирним будинком?

Чи можна приватизувати землю під багатоквартирним будинком?

 

Мешканці одного з будинків на вулиці О.Міхнюка звернулися до редакції з проханням роз'яснити - чи можна приватизувати ділянку прибудинкової території? Це питання стало для них актуальним після того, як одна з жилиць, яка проживає на першому поверсі будинку, вирішила, що має підстави для такої приватизації і чекає часу, коли почнеться цей процес.

Звернувшись до редакції, сусіди попросили не оприлюднювати імена учасників цієї історії, адже вони лише хочуть дізнатися в принципі – чи можлива така приватизація і не хочуть скандалу з цією сусідкою, адже їм ще жити та жити в одному будинку. Справа життєва, тому ми пішли назустріч цьому проханню і друкуємо вигадані імена.

- Кілька років тому Ганна почала готуватися до "приватизації", - розповіла Наталя, - притягла зі смітника у візку цегли, дошки, палиці та обгородила ними ділянку. Частина цього "будівельного" матеріалу так і лежить під вікнами її квартири, засмічуючи прибудинкову територію. Ділянка заросла бур'янами, крім кількох кущів на ній нічого не росте, на відміну від шматочків землі сусідів поруч, які вирощують квіти та зелень. Ми дивилися на все це поблажливо, але останнім часом Алла стала агресивною, висовується з вікна і кричить на людей, які стали хоч однією ногою на її ділянку: “Що ти тут шарахаєшся?”. Якщо з балкона верхніх поверхів під поривом вітру на землю випадає випрана білизна, то вона, не чекаючи, поки сусід забере її сама, виходить на ділянку, підбирає її і викидає на смітник.

Мешканці будинку почали обговорювати цю проблему, їм стало цікаво – чи можна справді приватизувати прибудинкову ділянку.Тому вони звернулися до редакції з проханням допомогти їм отримати кваліфіковану відповідь. Ми переадресували це запитання начальнику Управління земельних ресурсів Чернігівської міськради Василю Дмитренку та ще спитали - чи є в місті хтось, хто таки виділив у власніть свою долю прибудинкової території ?

У відповідь на запит редакції фахівці Управління підготували коментар за підписом Василя Дмитренка та надіслали його до редакції.

З відповіді випливає висновок, що співвласники багатоповерхового будинку не мають права виділення у натурі частки із загального майна багатоповерхового будинку, яким є також прибудинкова територія. Ми публікуємо їхню відповідь у скороченому вигляді з виділенням ключових моментів:

Громадяни можуть скористатися таким правом лише у випадку коли всі власники квартир у житловому будинку одночастно вчинять ряд необхідних юридичних дій, щоб отримати землю під таким будинком у спільну власність. Тобто, не кожен власник квартири отримує конкретну земельну ділянку, а всі власники квартир у цьому будинку оримують одну ділянку на всіх(разом із прибудинковою територією) на праві спільної сумісної власності—ділянка під будинком одна, і поділу вона не підлягає. Тому отримати її можна лише в спільну власність або спільне користування одночасно.

Право на землю під багатоквартирним будинком можуть отримати громадяни через об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

Відповідно до п. 6 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Рішення про оформлення земельної ділянки приймається на зборах співвласників.

ОСББ необхідно замовити у землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою Виконавцем таких робіт може бути тільки особа, яка має сертифікат інженера-землевпорядника.

Документація із землеустрою погоджується в порядку та органами, встановленими ст. 186 Земельного кодексу України та у випадках, визначених Законом.

У випадку ОСББ проект землеустрою обов’язково погоджується в територіальному органі Держгеокадастру і місцевому органі містобудування та архітектури.

В подальшому, для реєстрації земельної ділянки слід звернутися до територіального органу Держгеокадастру України. Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію.

Результатом цього кроку стане внесення даних про земельну ділянку до Державного земельного кадастру та присвоєння їй кадастрового номера та отримання відповідного витягу з Державного земельного кадастру.

Після державної реєстрації земельної ділянки ОСББ звертається до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, до повноважень якого належить розпорядження відповідною земельною ділянкою, з метою прийняття відповідного рішення в установленому порядку через центр надання адміністративних послуг із заявою на отримання адміністративної послуги.

За результатами розгляду заяви на отримання адміністративної послуги відповідний орган приймає рішення про надання або про відмову в наданні земельної ділянки.

Для реєстрації права власності в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та іх обтяжень необхідно звернутись до місцевого центру надання адміністративних послуг - ЦНАП.

Тому, учасник спільної часткової власності неможе вимагати виділення належної йому частки зі складу прибудинкової території багатоквартирного будинку та компенсацію за таку частку. Крім того, частка у праві власності на прибудинкову територію не може бути самостійним предметом цивільного обігу й відчужується тільки разом із житловим чи нежитловим приміщенням.

До Чернігівської міської ради співвласники ОСББ міста Чернігова не звертались щодо оформлення права власності на земельні ділянки прибудинкових територій, відповідно рішеннями Чернігівської міської ради такі земельні ділянки у власність ОСББ міста Чернігова не передавались.

Рішеннями Чернігівської міської ради, земельні ділянки передавались у постійне користування ОСББ "Добробут”, ОСББ "Берізка", ОСББ "Габріель-III", ОСББ "Славутич", ОСББ ""Едем-46", ОСББ ""Едем-44", ОСББ "Домус II", ОСББ "Стрілецька 92", ОСББ "ЖК-82", ОСББ "Магнолія-37", ОСББ "Козацьке 366", ОСББ "Рідний дім-14-а", ОСББ "Хороший дім", ОСББ "Юність-108", ОСББ "Красносільського 716", ОСББ "Незалежність 12", ОСББ "Незалежності 12Б", ОСББ "Незалежність 14", ОСББ "Красносільського 71 А".
Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: приватизація, земля, Міхнюка, Дмитренко

Добавить в: