GOROD.cn.ua

100 років з дня смерті композитора Леонтовича. Маловідомі факти з біографії

23 січня – 100 років від дня загибелі українського «хрестоматійного композитора» Миколи Леонтовича. Це він написав «Щедрика», який став буквально гімном різдвяних свят для всього світу. Його успіху посприяв Симон Петлюра.Як музика Леонтовича стала частиною «культурної дипломатії» - розповів Іван Богданов, художній керівник і головний диригент Академічного камерного хору імені Дмитра Бортнянського в ефірі Українського радіо Чернігівської хвилі.

Микола Леонтович - це Кобзар від музики в Україні, тому що стільки, скільки він зробив для української національної музики, для народної пісні, для того, щоб вона звучала не тільки в Україні, а по всьому світу, не зробив жоден, розповідає Іван Богданов.«Коли ми кажемо «Українці – це співоча нація», це завдяки Миколі Леонтовичу. Він навчався на священика, і його батько був у п’ятому поколінні священиків, і Микола Леонтович також мав стати священиком. Але після семінарії він сказав, що насправді його душа лежить більше до мистецтва. Став викладати у різних національних духовних училищах. Започаткував, можна сказати, професійну українську музику - Микола Лисенко. Патріархом української хорової музики був саме Леонтович, тому що він повністю був спрямований лише на хор».

«Щедрик» Леонтовича став буквально гімном Різдва не тільки в Україні, а й в усьому світі.

«Я думаю, через те що виконання пісні відбулося на Різдво в «Карнегі Хол» у 1922 році, а після цього вже американський композитор обробив її та написав, що це музика Леонтовича. Він зробив переклад на англійську мову, і вийшов Carol of the Bells. Там, звичайно, зовсім інший текст, зовсім інша символіка».За словами Івана Богданова, Леонтович вважається хрестоматійним композитором, на якому навчаються студенти. Його твори зазвучали попри те, що він був убитий представником влади. Цьому ми маємо завдячити світовому турне Олександра Кошиця, якого відправив Петлюра ще за часів УНР.

«Ця подія потім презентувала Україну світу як окрему державу, як окремий народ український. Бо ніхто у світі взагалі не знав, що існує український народ, вони знали що є єдина «неделимая Россия» і всі там якісь народності. Ще за часів УНР Петлюра зрозумів, що культурна дипломатія - це така ж сама дипломатія, можна сказати, що хор Кошиця зробив більше, ніж десять міністрів закордонних справ України».

Кошиць згадує, що коли в Женеві хор співав «Марсельєзу», то піднявся такий ґвалт, що люди підскакували зі своїх місць і ламали в екстазі свої парасолі об естраду. Це був якийсь аналог рок-гурту. Вони збирали стадіони в Мехіко-сіті в Мексиці на 40 тисяч людей, і мали їхати потім в інше місце, але на прохання жителів через чотири дні знову був зібраний цей самий стадіон.

23 січня - 100 років, як життя Леонтовича обірвалося. Богданов розповідає, що його вбили в батьківській хаті.

«Відомо, що вбив його агент ЧК, людина на ім'я Афанасій Грищенко. Але чому він його вбив, і чи було це замовлення, чи це якийсь збіг обставин, чи що це було, ми досі не можемо стверджувати. Цікаві факти в тому, що цей Грищенко прийшов, постукав до батьків у хату, коли Леонтович гостював у батька. Ось вони прийняли цього агента тодішньої влади, яка не була особливо популярною там, але його прийняв священик. Увечері Микола Леонтович кілька разів осаджував Афанасія, він якось нахабно поводився. Після цього вони лягли спати: Леонтович в одній кімнаті, сестри Леонтовича і батько в іншій кімнаті, і потім десь о 7:30 чи о 8:30 ранку почули постріл. Батько забіг, побачив напівроздягненого Афанасія Грищенка, який стояв з рушницею, а Леонтович сидів на дивані і був поранений. Він навіть не зрозумів, що трапилося. Потім цей Грищенко зв'язав родину, вкрав ложки, якісь виделки, чоботи Леонтовича. Але найцікавіше, чому взагалі ми знаємо прізвище вбивці, тому що після цього він підстрелив міліціонера в іншому місті. Вдова цього міліціонера написала, що вона просить призначити їй пенсію, тому що її чоловіка вбив Афанасій Грищенко - той самий, який убив композитора Леонтовича. Але це ще не кінець. Насправді, після цього через кілька років він очолює осередок міліції у Вінницькій області», - розказав Іван Богданов.

Більше про це дізнаєтесь із запису програми "Ранні пташки":

Українське радіо: Чернігів · Маловідомі факти біографії Миколи Леонтовича | Ранні пташки


UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Микола Леонтович, Щедрик, композитор, біографія, мало відомі факти