Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Письменниця з Болівії гостює в Ічні


Письменниця з Болівії гостює в Ічні

Велике літературно-мистецьке свято вже традиційно відбулося в Ічні. Цього разу його організували разом об’єднання літераторів «Криниця», яке очолює відомий письменник і кінорежисер Станіслав Маринчик, та історико-краєзнавче товариство «Криниця» (керівник – знаний краєзнавець і літератор Микола Терещенко). Завітали й очільник райдержадміністрації Олександр Бондар та голова районної ради Григорій Герасименко. Вони – не «весільні генерали», а постійні учасники і співорганізатори таких творчих зустрічей. Місцева влада письменників поважає й дієво підтримує. Власне, і це свято відбулося в актовій залі райдержадміністрації. Людей прийшло багато – не було жодного вільного місця. Приїхали гості з Києва та Болівії.

Керівники місцевої влади урочисто вручили нагороди авторам книжок. Премію імені Степана Васильченка отримали фотожурналіст Микола Смілик та громадський діяч, активіст партії «Свобода» Олеся Реута, яка проникливо пише про наших земляків, котрі хоробро захищають Україну від окупантів на Донбасі. Лауреатами премії імені Василя Чумака стали поети Наталія Черненко й Віктор Ковальовський, відомий і як автор та виконавець пісень.

Автор цих рядків вручив нагороди Міжнародної літературно-мистецької Академії України: міжнародну медаль Олександра Довженка – заступникові голови Чернігівського земляцтва в місті Києві, керівникові Ічнянського відділення Миколі Вощевському і краєзнавцеві Марії Вощевській; а Міжнародну літературну премію імені Миколи Гоголя «Тріумф» одержала гостя з Болівії, член Міжнародної літературно-мистецької Академії України Галина Шитікова де Ескобар. Звісно, творча зустріч із талановитою письменницею, яка так любить Україну, стала живинкою цього свята. Отож наразі – інтерв’ю з цікавою гостею.– Пані Галино, ви не вперше приїжджаєте в Україну. Де побували цього разу?
– Так, я була тут два роки тому, й відтоді Україна – в моєму серці. Нині я почала мандрувати Україною одразу після Новорічних свят. Побувала вже в Києві, Харкові, Львові, Івано-Франківську та на дивовижному гуцульському фестивалі на Прикарпатті, а тепер ось приїхала в гості до своїх друзів на Придесення. Взагалі, я тут – на запрошення Миколи Терещенка, з яким ми дружимо більше шести років. Також щиро дякую Віталієві Шевченку та Станіславові Маринчику і взагалі – чудовим ічнянцям. Це дуже гостинні та привітні люди!

– Ви – родом із Росії. Як же сталося, що так зацікавилися Україною?
– У нас, у Болівії, є слов’янська громада (близько тридцяти людей), ми там живемо дружно і час від часу зустрічаємося та від душі спілкуємося. Так я познайомилася з Оксаною Крест’янович, вона – родом із Чернігівщини, з Ічні. Тепер це – моя хороша подруга. Мама Оксани, Ірина Андріївна, – просто золота жінка, яка мешкає в Ічні. Вона приїжджала до нас у Болівію. Ви її бачили й на цьому святі. Оксана багато розповідала мені про Україну, тож незабаром я познайомилася й почала листуватися з Миколою Терещенком і Віталієм Шевченком (це – відомий державний та громадський діяч, а його син Андрій, популярний тележурналіст, нині – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Канаді). Відтоді я щиро зацікавилася історією, культурою та літературою України, розумію українську мову й читаю українські книжки. А тепер завітала сюди знову. У мене стільки приємних і незабутніх вражень… Так, я люблю Україну. Щаслива, що стала членом Академії, співпрацюю з українськими письменниками, беру участь у наших міжнародних проектах. Із задоволенням переклала іспанською мовою популярну українську пісню «Дивлюсь я на небо».

– Розкажіть, будь ласка, як ви потрапили до Болівії?
– Я народилася в мальовничому містечку Торопець Калінінської (тепер – уже Тверської) області. А навчалася на фізичному факультеті Калінінського університету. Там я й познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком – Марко Антоніо Ескобаром, який тоді приїхав навчатися до Росії. Ми чотири роки зустрічалися, взяли шлюб, у нас народився син Олександр. Тож, звісно, коли, закінчивши університет, чоловік повернувся до Болівії, я поїхала з ним. Нині у нас – троє дітей. Олександр здобув вищу медичну освіту і працює лікарем у Бразилії, йому там подобається. Старша донька Катя – графічний дизайнер у Болівії. А молодша, Насим, навчається на четвертому курсі в університеті Сан-Симон у болівійському місті Кочабамба. Це державний університет. Я там працюю, викладаю фізику. Чоловік став провідним фахівцем країни з геотермальних електростанцій, їздить на міжнародні симпозіуми, і я теж люблю подорожувати з ним. Саме таким чином побувала, зокрема, в Коста-Ріці та Нікарагуа. Також я мешкала з чоловіком у Бельгії – він два роки підвищував свою кваліфікацію, став майстром, це – як у вас, в Україні, кандидат наук.

– Загалом, скільки років ви вже мешкаєте в Болівії?
– Я там із 1988-го, тобто саме в Болівії, в місті Кочабамбі, – 27 років. Це католицька країна, я – православна, однак жодних проблем не виникає, там до цього ставляться неупереджено. Адже католики і православні – це християни. Наші діти хрещені за католицьким обрядом. Батьки чоловіка прийняли мене дуже гостинно. Його тато – успішний юрист, а мама – домогосподарка. Ще у Марко Антоніо є сестра, яка, що цікаво, народилася зі мною в один день, вона – моя ровесниця! Люди в Болівії – дружні, допитливі. Тож за два місяці я загалом вивчила іспанську на розмовному рівні, просто спілкуючись із сім’єю чоловіка та болівійцями. А в університеті викладаю вже десять років.

– Як там поводяться студенти? Можуть галасувати на заняттях?
– Ні, що ви!.. Студенти у нас сидять на лекціях тихенько, не галасують. І занять намагаються, взагалі-то, не пропускати. Адже за два пропуски студент змушений розпочинати навчання з цього предмета із самого початку і цілком може залишитися на другий рік. Наші викладачі – дуже вимогливі! І коли студент неналежно підготувався, не знає, отримує незадовільну оцінку. Викладач не несе відповідальності, коли, скажімо, забагато «двійок». Тому знання студентів ми оцінюємо об’єктивно. Закінчують університет приблизно 20 відсотків студентів. Але це – справжні фахівці, які мають знання. Власне, у нас, в університеті, можна навіть двадцять років навчатися, є й такі студенти! Деякі з них починають займатися політикою, вступають до якихось, наприклад, партій лівого, троцькістського спрямування. Тобто ніхто не вживає та й не знає цього слова – троцькізм, але ідеологічно – так воно і є.

– А гуртожиток студенти мають?
– Ні, тому вони мешкають у родичів або винаймають житло. І стипендій у нас немає. Зате у державному університеті навчаються цілком безкоштовно. Є їдальня для незаможних студентів, де смачно годують, натомість ціни – просто символічні: близько двох доларів – за хороший комплексний обід. Є у нас і приватні університети, де за навчання, зрозуміло, потрібно платити... Заняття у нас в університеті починаються з самісінького ранку – з 6.30 – і тривають до 22.00, тобто до пізнього вечора. Причому наші студенти самі обирають графік, коли їм зручніше відвідувати лекції.

– Як із медициною?
– Медицина – платна, страхова. Ми з чоловіком щомісяця відраховуємо певний відсоток зі своїх зарплат – саме на медичні потреби. А потім, у разі необхідності, безкоштовно лікуємося. Якщо лікарня, до якої ми приписані, не може надати послугу, наприклад, зробити операцію, то, зрозуміло, пацієнт має право звернутися до іншої медичної установи.

– Болівія – це аграрна країна?
– Авжеж, у нас розвинене сільське господарство. Ростуть фрукти, овочі, банани. Все – загалом недороге. Скажімо, 25 бананів коштують один долар. Тому менше 12 бананів у нас просто не продаються – немає сенсу. Взагалі, Болівія – це високогірна держава. Тобто висота дві тисячі метрів над рівнем моря вважається у нас рівниною. Взагалі, можна з’їхати за снігової вершини у тропіки! У нас є мальовничі краєвиди, всесвітньо відоме озеро Тітікака (ми його ділимо з Перу). У пустелі приваб­лює Червоне озеро: вранці воно наче звичайного кольору, однак тільки-но дмухне легкий вітерець, як вода враз, буквально на очах, червоніє, стає яскраво-малиновою. Туди прилітають фламінго виводити своїх пташенят.

– Це правда, що у ваших в’язницях люди можуть мешкати родинами?
– Правда. Коли, скажімо, якийсь чоловік завинив і відбуває покарання, то поряд із ним можуть жити його дружина та діти. Там доволі комфортні умови. Отож діти вранці йдуть до школи з тюрми, а ввечері, після уроків, повертаються туди ж само. Звичайно, все це можливо, якщо чоловік не скоїв жахливого злочину, тобто він – не маніяк, на чиїй совісті не одне загублене життя. Бо з такою особою навіть близьким людям перебувати поруч небезпечно.

– У вашій країні вирощують коку...
– Це – як в Україні мак. Із коки можна виготовити наркотик, так само, як із маку. Але сама по собі кока – безневинна. Листя можна жувати; з нього виготовляють чай, котрий за смаком схожий на зелений... Власне, чай із коки не містить наркотичних речовин. Я вас пригощу, переконаєтеся самі. Ну а наркотики у нас також заборонені.

– У Болівії проводяться карнавали…
– Це національна традиція! Люди цілий тиждень веселяться, танцюють, улаштовують святкову ходу. Причому у Бразилії – одні танці, а у нас – свої, національні, наприклад, куека.

– А як поминають родичів?
– У нас є такий День поминання, коли на кладовищах збираються люди, вони сідають за столики, спілкуються, їдять і п’ють те, що любив небіжчик, а музики в цей час грають його улюблені пісні – не журливі, траурні, а навпаки – зазвичай веселі, життєрадісні, навіть танцювальні. Ось така цікава традиція. До речі, труну не закопують у землю, а вмуровують у стіну.

– Як у вас вирішують проблему доріг?
– Дороги у нас – загалом, хороші, навіть між селами. Система така: якщо автомобіль вирушає з міста, то далі є шлагбауми, – потрібно зупинитися і заплатити. Це невеличкі, символічні кошти, але платять усі, кожна автівка, яка проїжджає. Так і назбирується значна сума, яка й витрачається на ремонт доріг, освітлення та сигналізацію.

– В армії юнаки служать?
– Так, звісно. Є два варіанти: або вони служать рік після школи, або у випускному класі суботи й неділі проводять в армії, а ночують удома. Обирають самі ж юнаки, як їм зручніше. Але служба у війську – обов’язкова. Коли студент закінчує університет, то мусить показати військовий квиток із відміткою, що він служив, інакше й диплом не отримає. Що ж це за мужчина, який в армії не служив?!

– У Болівії, наскільки я знаю, – мир і злагода, ви ні з ким не воюєте.
– Наша країна отримала незалежність у 1825 році. Нині тут спокійно та безпечно... І болівійці – у гарних стосунках із усіма сусідами. Це гостинна латиноамериканська країна, зовсім не войовнича. Але ж недаремно кажуть, що нападають на слабких. Хочемо жити в мирі – треба мати надійне військо!

– Як у вас вибори відбуваються?
– Голосує зазвичай сто відсотків населення. Як нам це вдається? Якщо людина не візьме участі у виборах, то вона протягом трьох місяців буде повністю відлучена від суспільного життя: її картку не приймають у банку, не можна отримати посилку на пошті й так далі. Коли ти голосуєш, то отримуєш відповідний документ і потім скрізь його пред’являєш, інакше з тобою просто не матимуть справи. Але самі вибори проходять демократично, і люди обирають, кого вони хочуть. Головне – явка має бути стовідсотковою.

– Ви так цікаво розповідаєте! Як же ви, слов’янка, європейка, адаптувалися в країні з іншою ментальністю, національними тра­диціями та законами?
– Я люблю свою родину, і мені затишно в Болівії. Це моя Батьківщина, я – патріотка своєї країни. Люблю роботу в університеті, відчуваю тут свою потрібність. Це – головне. А для душі пишу вірші, які друкуються в різних часописах, видала вже кілька збірок, зокрема «Помах крил» і «В польоті розкинуті руки». Мій літературний псевдонім – Галина Ес. Тепер я хочу зайнятися перекладами... А ще – фотографую, подорожую. Звісно, мрію про онуків. Узагалі, дуже люблю життя!

Спілкувався Сергій Дзюба, газета «Деснянська Правда»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Галина Шитікова де Ескобар, Болівія, Ічня, письменниця, «Деснянська Правда», Сергій Дзюба

Добавить в:


ЦентрКомплект