Як воно там, де нас нема. Марина Прокопенко з Сосниччини розповіла про своє життя в Канаді
Два роки тому, відразу після деокупації Чернігівщини, Марина Прокопенко поїхала з Сосниччини в Канаду до родичів. За цей час добре відчула різницю між життям в Україні і країною кленового листка. Хто не жив так довго від рідного дому, не знає, що таке ностальгія. А ще жінка відчуває біль і образу за свій народ, який гідний кращого життя, бо має все для цього. Дуже хоче додому, але страшні події не дають такої змоги. А також боїться, що навіть така величезна ціна перемоги не змінить країну з середини, де панує корупція і беззаконня.
Марина Прокопенко сосничанка. Тут народилась і виросла. її будинок знаходиться в мальовничому куточку Сосниці - з вікон видно Убідь, зелені луки. На город біля хати майже щовесни Десна приносила свої срібні води. Не край, а рай, який просто обожнює. Співами солов’їв не наслухатись, лелечими кублами не намилуватись, медовими пахощами заплавних лугів не надихатись. Зиму любила, бо після неї йде пробудження природи - все зеленіє, квітне, пахне. А два роки тому нашу весну вкрали найниціші істоти на всій планеті. І не просто вкрали - нищили, бомбили, стріляли, вбивали, щоб на українській землі нічого і нікого не залишилося. Після деокупації Чернігівщини і Київщини за першої можливості поїхала до родичів у Канаду.
Ось уже третій рік, як вона там і добре вивчила життя демократичної країни.
Мій дядько живе в Онтаріо. Має власний будинок, та грядок нема - квіти, газон. Мені дивно було спочатку. Я ж з нашим сільським менталітетом неодмінно б щось пхала в землю, бо ми так звикли. А тут свіжі овочі, зелень є круглий рік І коштує небагато. Біля Онтаріо є овочеві ферми, куди люди самі їдуть по найсвіжіше. Минулого року в сезон полуниць їздили на поля, засаджені цією ягодою. Платиш кошти, сам збираєш, та плюс в тому, що дозволяють їсти під час збирання скільки влізе. Отам «відірвались». Та відро все-рівно не з’їси, як не намагайся, - посміхається Марина. - Якось поїхали всі разом на овочеву ферму. Вона розташована серед поля - з обох боків асфальту щось росте. За пару метрів від дороги побачила невеличку дику яблуньку. Майже весь урожай вже осипався і просто лежав на траві. Мене відразу такий сум узяв - перед очима ота наша природа, дички понад Десною, сад в центрі Сосниці. Мало не заплакала. Попросила зупинити авто. Сказала, що хочу аромат того яблука вдихнути. Підійшла до дички. Дядько сказав, що не варто цього робити. Підняла яблука, одне витерла об одяг і просто вкусила, як робила колись в дитинстві. На дорозі під’їхала машина, чоловік відкрив вікно і щось сказав дядьку англійською. Той знітився і став вибачатись. Я запитала, а що він хоче? Дядько сказав, що то приватна територія і ніхто не має права там ходити. Мої очі стали розміром, мабуть, з гривню. Як, та це ж просто три яблука, вони біля дороги і тут просто гниють нікому не потрібні. Він це серйозно сказав, що не можна? Дядько відповів «так». Той чоловік дивився на мене. Я зі злості так жбурнула яблука на землю, що ті далеко відкотились. їхала додому сердита. В нас би тими яблуками з радістю пригостили. Тут суворі закони і Канада не була б Канадою, якби не побудувала чітку систему законів, яких усі дотримуються. Деякі з них нам здадуться дивними і незрозумілими. Кожен місцевий поважає закони і намагається не порушувати, бо ті штрафи, які заробить, слідують з ним все життя, куди б не звернувся.
При працевлаштуванні, при навчанні у вузах перше, що провірять - чи є ви законослухняними. Якщо, наприклад, при купівлі будинку вам захотілось розширити під’їзд до оселі і ви поклали асфальтівку більше, ніж дозволено, то зайняту площу неодмінно демонтують і ви заплатите великий штраф. Якщо близько до дерева покладете покриття - штраф. Домовитись ні з ким не вийде - навіть не намагайтесь. Якщо виявлять порушення, чемно пояснять тобі причину, посміхнуться і складуть протокол. Є ще одна особливість, що розміри штрафів в провінціях Канади відрізняються. Є компанії лендлорди, які зводять котеджні містечка і самі встановлюють вимоги. І тут безліч «ніж». Наприклад, в будинку не дозволяється тримати кота або собаку. Або собаку, не більшу розміром, ніж. Або вагою не більше, ніж. Чи не більше, ніж два песики. Для мене дивне те, що в будинок можуть вселятися люди, категорії яких встановив лендлорд. Або тільки ті, кому за 40 років або за 50. Правил дуже багато. Дуже суворі закони щодо дітей і батьків. Дитина, молодша 10 або 12 років, не може гуляти на вулиці без супроводу дорослих, йти сама зі школи і залишатися вдома без нікого. Старші брат і сестра можуть їх супроводжувати, але теж з певного періоду років. Якщо виявлять такий факт - буде штраф і проблеми з відповідними органами.
Що для нас дивне, так тут психічнохворі інтегровані в суспільство. їх можна побачити на зупинках, метро і так далі. їх поведінка дивна, та вони не агресивні. В школах є такий предмет, як статеве виховання. І цього предмету ніхто не жахається - це цілком нормально. Діти аути вчаться разом з іншими учнями в звичайних школах. В закладах є спеціально навчені фахівці, які допомагають цим дітям інтегруватись і вчать інших дітей сприймати їх в суспільстві. Ви не можете розпалити багаття на природі, не прибрати туалету після свого собаки під час прогулянки, кинути сміття десь на траву, або мимо сміттєвого бака - штраф. Вилов риби і відстріл звірів тільки через ліцензію і за обмеженою кількістю - не більше, ніж вказано в документі. За кожну зайву рибину доведеться заплатити від ста доларів і вище - в залежності від розміру і виду риби.
Дядько розповідав, як вперше з другом поїхав тут рибалити. Кльов відмінний, тільки встигали класти рибу в човна. Як товариш раптом почав складати вудки. На здивування дядька «в чому справа?» почув, що більше не можна, інакше будуть великі проблеми. Природоохоронні працівники завжди на своєму місці, завжди провіряють виловлене. Дядько одного разу на рибалці зробив три лунки в льоду, на снігоході під’їхали служби і почали питати, чому дві вудки, а лунок три - довелось пояснювати, що там не клювала риба. Штраф за зайве може сягати 10000 доларів.Така система дуже швидко вчить поважати всі закони. Перші порушення - це адміністративні. Сюди входять паління в громадських місцях, розпиття спиртних напоїв, вживання наркотиків, заподіяння шкоди навколишньому середовищу. Другі жорсткі - це порушення правил дорожнього руху. І вони в різних провінціях також відрізняються розміром. За найменші порушення доведеться заплатити від 500 до 1300 доларів. Більш серйозні - від 800 до 6000. Найбільш серйозний - від 1300 до 10000. На кожного водія є досьє, куди вносять бали за правопорушення. Якщо назбирав 12 балів - залишать без водійських прав з обмеженням керування на певний строк. І обов’язково заново здавати екзамени, щоб поновити документ. І знову ж - не домовишся, бо корупції тут нема. Якщо тебе зупинить поліцейський, мусиш виконувати всі його вимоги. Інакше швидко опинишся в кайданках обличчям на капот і у відділку. Найбільш жорстоке порушення - це образи, ксенофобські висловлювання до іноземців, людей інших рас. Тут арешт на декілька діб і добрячий штраф. Нікого не цікавить, яка в тебе зарплата - плати. А якщо нема коштів, то мусиш відпрацювати на громадських роботах.
Альтернатива штрафу - позбавлення волі до шести місяців. На дорогах висить безліч камер, радарів автоматичної фіксації швидкості. Причому вони непомітні для водіїв. Тому постійно треба бути уважним і не підвищувати дозволену норму. Через кожні три, шість місяців камери переносять в інші місця. А ще тут за нелегальне працевлаштування роботодавця оштрафують до ста тисяч доларів, а можуть і на мільйон. На твоїй приватній території ніхто не має права перебувати без твого дозволу. Іноді спостерігаю, як кур’єр доставляє замовлення: подзвонив, або постукав у двері і швидко сходить з ганку та чекає на пару метрів подалі - приватна територія. Тут люди, коли побачать, що ви порушили якісь норми, неодмінно донесуть на вас - і це нормально. Адже вважається, що так ви виявили неповагу в першу чергу до нього, раз не дотримуєтеся закону. Ось так побудована демократія і вона працює.
Канада не роздає статус постійного резидента просто так. Тобто заслужити його тим, що ви тут проживали певний час, працювали, платили податки, неможливо. І навіть куплена тут нерухомість не дає права отримати цей статус. Ви маєте напружитись в часі, скласти певні екзамени, процедури. Хоча Канада є однією з тих країн, що дає величезну кількість опцій для отримання статусу і повністю прозору, відкриту і просту історію, як отримати паспорт канадця, проживаючи тут певний час. Наша Україна багата, красива, і могла б бути однією з кращих країн Європи, аби закони діяли саме так. А в нас сміття на узбіччі - це норма. Рибу в річці нищать - органи сліпі. Та є те, в чому країна кленового листа нам програє - це медицина. Потрапити до лікаря відразу просто неможливо - вас поставлять у чергу на декілька тижнів (це ще добре), місяців пізніше. І коли ви звернетесь до відповідних органів з будь-якого питання, то будьте готові чекати реакції надто довго - це в Канаді норма. Дуже сумую за Сосницею, за рідною домівкою. Аби ви знали, як хочеться додому, вдихнути повітря на лузі на повні груди і відчути волю. В інтер- неті слідкую за подіями, читаю всі новини і плачу, що гинуть люди нізащо. Такого жаху наробили, звірі. Молюся, щоб закінчилася війна, щоб повернулась додому. Мені б тільки мирного неба, - журиться Марина Прокопенко.
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Наталія Матвієнко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: сосничанка, переїзд, Канада