Ічнянський поет розповів про свою творчість під час війни: все через вірші
Близько сорока років пише вірші ічнянець Станіслав Коваленко - творить за покликом душі. Жахливі події сьогодення підштовхнули земляка до створення поезій про війну.
Станіслав Миколайович пише вірші відтоді, як ще працював у райвідділі міліції. Його перша і поки що єдина збірка «Дзвін пам’яті» вийшла років десять тому. З нею, до речі, можна ознайомитися у публічній бібліотеці.
Наразі багато поезії пан Станіслав викладає у РаоеЬоок для своєї читацької аудиторії. Й, щоб не згубити, занотовує у свій зошит, який чи не з кожним днем все поповнюється новими віршами.
Друкувався і в районці
Станіслав Коваленко народився 11 вересня 1957 року в Ічні. Закінчив місцеву школу №3, а потім пішов навчатися у Чернігівське училище при музичній фабриці.
Свій трудовий шлях розпочав у Броварах на експериментальній меблевій фабриці. Далі - служба в армії у прикордонних військах у Калінінградсь- кій області. Повернувшись у рідне місто, продовжив працювати на маслозаводі інженером з охорони праці та метрології. І знову вирішив піти навчатися - закінчив Білоцерківський технікум м’ясо-мо- лочної промисловості. А потім, у 1983 році, зробив свій професійний вибір - пов’язав долю з правоохоронними органами. Виважено обрав цю нелегку і відповідальну професію - стояти на варті законності та громадського порядку. Пройшов спеціальне навчання на курсах міліцейської школи - й понад п’ятнадцять років Станіслав Коваленко служив в Ічнянському районному відділі міліції: від молодшого лейтенанта «доріс» до майора. Спочатку пішов у позавідомчу охорону, потім - у відділ з грізною абревіатурою ОБХСС (українською: відділ боротьби з розкраданням соціалістичної власності). У 90-х роках знову ічнянець повернувся на маслозавод - працював на холодильних установках.
- Лише позаторік восени, будучи 12 років пенсіонером, я пішов на заслужений відпочинок, - додає Станіслав Коваленко.
Згадує, як колись навіть друкували його поезію у нашій районці. Каже, що це було, коли редакторкою працювала Надія Забіяка. Й навіть не може збагнути звідки у нього узявся той талант - писати вірші.
- Він якось проявився сам собою, - роздумує вголос пан Станіслав про своє захоплення і що дало поштовх до написання віршів - не знає. Проте, що поезія стала частиною його життя - це факт.
Любов до віршів - від бабусі?
Утім, Станіслав Коваленко пригадує свою стареньку бабусю Параску, яка навчила його, чотирирічного, читати.
- Мені було чи п’ять, чи шість років, як мама щомісяця купувала книжку «12 місяців», - там і оповідання, і вірші, і загадки. Я її всю прочитував, - ділиться співрозмовник спогадами зі свого дитинства, які врізалися у пам’ять. - А взагалі я багато читаю, маю повно художньої літератури: всі шафи заставлені книжками. Зокрема, серед улюблених - роман Дена Брауна «Янголи та Демони», твори українського письменника Василя Шкляра.
А ще його бабуся знала напам’ять багато віршів і часто їх розповідала вголос. Згадує, як йому, маленькому, бабуся Параска цитувала Шевченка.
Тож, може, це від неї зачаїлося в онука десь у найпотаємнішому закутку підсвідомості відчуття красного слова. Можливо, саме тоді бабуся прищепила Станіславу любов до віршів через книжку?
- Мої бабуся та дідусь були розкуркулені у 33му році. Вони у Гмирянці жили. Їх, голими-босими, викинули з хати з трьома дітьми. Моєму батькові Миколі Сергійовичу тоді було два роки. Тому їм доводилося кочувати по Ічнянщині,
мешкали і в церкві. Згодом купили в Ічні хатку та й оселилися в ній, - частинку історії свого роду розповідає поет.
Творчість - синові у спадок
Станіслав Коваленко - чоловік, батько двох дітей, дідусь двох внуків. Але, каже, творчий талант є у його молодшого сина, 34-річного Романа. То, напевно, він й успадкував батькові творчі гени.
Роман Коваленко живе у Китаї. Зараз він гітарист, але в дитинстві писав казки. Це було, коли хлопець навчався у п’ятому класі. Він їх друкував на друкарській машинці та надсилав на творчі конкурси у Чернігів - й отримував призи. Потім Роман почав захоплюватися грою на гітарі.
А першою сходинкою на шляху до світу музики в молодшого Коваленка стала ічнянська мистецька школи. Там старанний хлопець, який самотужки вдома опанував гру на гітарі, й удосконалив свої вміння, закінчив її з відзнакою. І тепер по життю - із музикою.
- Роман закінчив Рівненський університет земельних ресурсів. Там створив музичну групу. Працював у Києві, грав у гурті «OthertheMoon». Там їх четверо музикантів. А шість років тому вони поїхали працювати у Китай. Їхні пісні звучать англійською мовою, - розповідає батько про сина. - Роман закінчив курси програмістів, тож паралельно він і програміст.
Старша донька Станіслава Миколайовича Леся та його дружина Людмила підтримують мистецькі захоплення рідних їм людей. А от з творчими професіями своє життя не поєднали.
У поетичних рядках — реальність
Станіслав Коваленко є членом Ічнянського об’єднання літераторів «Криниця». До початку повномасштабної війни його вірші були різної тематики, хоча провідною залишалася природа. Але ця війна змінила його і як українця, і як поета.
- Чим довше триває війна, тим сильніші ми стаємо. Змінилися й наші цінності, - переконливо каже Станіслав Миколайович. - У цей складний час у мене з’явилося непохитне бажання піднімати бойовий дух нашому народові.
У час війни поет знаходить потрібні слова та розповідає своїм читачам-ша- нувальникам про сусідів-ворогів, мир, перемогу. Бо ця війна сильно вплинула на ічнянця і в нього тепер народжується поетичне слово, виплеснуте у вірш про нашу реальність. Через це слово намагається передати пан Станіслав всю ненависть до ворога, який несе смерть та руйнування, і всю любов до свого народу.
- От, буває, можу два дні не написати ні одного вірша, а можу й за п’ять хвилин. Натхнення з’являється тоді, коли цього не чекаєш. Натомість з’являється думка, хід якої неможливо зупинити, і тоді потрібно встигнути записати на папір, щоб не забути, - Станіслав Миколайович розповідає про те, як народжується його поезія, а потім, не роздумуючи говорить, - моя поезія - це теж зброя. Я хочу, щоб вона надихала на перемогу тих, хто тримає справжню зброю, та наш нескорений народ, його прагнення до Перемоги над російськими окупантами. Бо виникає щире бажання якось підтримати і захистити їх хоча б словом.
Загалом війна знаходить свій значущий та показовий відгомін у віршованих рядках їх автора.
Але, буває, що після опублікованих віршів про війну й підтримку українських захисників, фейсбучну сторінку Станіслава Миколайовича блокують, бо він, нібито, «розпалює ворожнечу».
- А я що повинен відчувати до наших вбивць? Любити їх? - вголос роздумує співрозмовник. - Які можуть бути почуття до тих, хто прийшов нас знищувати?
Тож Станіслав Коваленко створив ще один профіль - на всяк випадок. Й там також для прихильників своєї поезії викладає вірші, а занотовані - зберігає на сторінках своїх зошитів.
Ще одне захоплення ічнянця
- Я ще з дерева майструю меблі. Вмію робити табуретки, столики, підставки для квітів, - посміхається Станіслав Миколайович. - Купую матеріал і працюю з ним: для себе, й для людей.
Уточнює, що спеціально на продаж не виготовляє, а лише на замовлення. І таке захоплення, як і поезія, теж ічнянцю в радість.
Війна обов’язково закінчиться, але ніколи не закінчиться те, що лягає на папір - слово. Попереду неодмінно нас чекає перемога. І яким буде переможний твір Станіслава Коваленка, він ще не знає. Але поет впевнений, що такий вірш неодмінно з’явиться.
Ранок Перемоги
Так хочеться світлого ранку,
Й спокійної Тихої ночі.
Щоб мир у дім зайшов на світанку,
І щастям засяяли очі.
Щоб сон цей страшний закінчився,
Та зникла навіки росія.
І промінь скрізь горе пробився,
Й зерно Перемоги посіяв.
Ми знаєм, на все Божа воля,
Та Тільки здаватись не будем..
Така вже дісталась нам доля,
І ми не простим, й не забудем!
Нам конче потрібно здолати
Все те, що смердить «руським миром».
Інакше нам щастя не мати,
Не зможем ми жити з цим звіром.
Не можна терпіти сусіда,
Що в дім наш прийшов убивати,
На нашому боці Феміда,
Загарбників треба карати!
І буде в нас день Перемоги,
Бо ми заслужили свободу.
Пройшовши війни всі дороги,
Народ наш козацького роду!
Джерело: газета “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.